ŽURNĀLS Informācija

30. Janvāris 2018 /Nr.5 (1011)

Tieslietu padomē izskanējušais rosina izpētīt, nevis izmeklēt
33 komentāri

Pagājušo pirmdien, 22. janvārī, izsludinātās Tieslietu padomes sēdes darba kārtībā bija iekļauts tikai viens apspriežamais jautājums – par publiskajā telpā izskanējušo maksātnespējas procesu tiesvedību kritisko vērtējumu. Neraugoties uz to, ka sēde ilga teju piecas stundas, kopīgi formulēta pozīcija un gala lēmums par turpmāko rīcību vēl nesekoja, jo sēdē tika izsludināts pārtraukums līdz 5. februārim. Atvēlētajā termiņā padomes locekļiem ir jāiesniedz juridiski korekts un reāli izpildāms priekšlikums, cik lielā mērā un kādā veidā būtu gūstama skaidrība par medijos kritiski atspoguļotajiem konkrētu tiesnešu nolēmumiem. Par to Tieslietu padome lems nākamreiz, taču jau arī aizvadītajā sēdē bija jaušama tieslietu sistēmai piederīgo attieksme pret notikušo un iezīmējās vairāki potenciālie rīcības virzieni.

Tiesneši paši aicina rīkoties

Pievēršoties 22. janvāra Tieslietu padomes sēdes būtībai, jāatgādina, ka 2017. gada 14. decembra Augstākās tiesas plēnumā tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs aicināja tiesnešus departamentos objektīvi izvērtēt situāciju, kad publiskajā telpā, balstoties uz plašsaziņas līdzekļu ziņoto, tiek apšaubīta tiesu sistēmas reputācija saistībā ar maksātnespējas procesu tiesvedībām. Vēl pagājušā gada izskaņā šim aicinājumam sekoja 14 Augstākās tiesas tiesnešu parakstīta Tieslietu padomei adresēta vēstule.1 Tajā Administratīvo lietu un Krimināllietu departamentu tiesneši atsaucās uz žurnālā "IR", sabiedriskās televīzijas raidījumā "Tieša runa" un TV3 raidījumā "Nekā personīga" izskanējušo žurnālistu pētījumu saistībā ar konkrētu tiesnešu izskatītajām maksātnespējas lietām, uzsverot: "Minētais pētījums ir balstīts uz konkrētu faktu analīzi, atklājot tiesnešu iespējamu profesionalitātes trūkumu, izskatot maksātnespējas lietas, un, no neiesaistītas personas skatpunkta raugoties, neizprotamus tiesnešu lēmumus. Žurnālistu izpētīto faktu analīzes rezultātā izdarītie secinājumi ir ārkārtīgi satraucoši tiesu varai kopumā. Minētā situācija ir radījusi tiesu varas reputācijas krīzi, kas vairo arvien lielāku neuzticību tiesu varai un līdz ar to valstij kopumā. Šādā situācijā tiesneši nevar būt pasīvi vērotāji."2

Ņemot vērā iepriekš minēto, vēstuli parakstījušie tiesneši Tieslietu padomei rosināja, pirmkārt, izveidot komisiju (darba grupu), tajā iekļaujot tiesnešus no Augstākās tiesas un apgabaltiesas, kas specializējušies maksātnespējas lietās, kā arī aicināt līdzdarboties tiesībzinātniekus.

komentāri (33)
33 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Tiesnesis
5. Februāris 2018 / 11:54
3
ATBILDĒT
Igaunijā likumā ir tieši ierakstīts, ka tiesnesis patstāvīgi organize savu darbu. Latvijā tas tieši noteikts nav, bet principa līmenī tiek atzīts. Skandināvijā un Igaunijā ir tiesneši, kuri dzīvo 100-400 km no savas tiesas mājas un ierodas tur tikai tad, kad nepieciešams. Ir 21.gadsimts galu galā.
Magone > Tiesnesis
5. Februāris 2018 / 12:12
3
ATBILDĒT
Labi, tad paskaidrojiet man, kas ir mainījies tiesību normās pēdējos 7 gados, ja jau pirms 7 gadiem, kad tiesneses "tika pieķertas" neesam tiesā darba laikā (iepriekš norādīju uz šo lietu), tad pret viņām Tieslietu ministrs ierosināja disciplinārlietu? Vai ir mainījušās tiesību normas vai ir mainījusies tiesību normu interpretācija? To es vēlos saprast.
Tiesnesis > Magone
5. Februāris 2018 / 12:24
2
ATBILDĒT
Tieslietu ministrs ir politiska figūra un kā politiskai figūrai reakcija uz sabiedrības viedokli viņam balstās uz nosacījuma refleksu. Tāpēc arī ierosināja disciplinārlietu.
blueberry > Magone
5. Februāris 2018 / 12:23
0
ATBILDĒT
Ja tas var ieviest kādu skaidrību, tad Tiesnēsu ētikas komisija ir sniegusi skaidrojumu par tiesneša darba laiku: 14.10.2016.skaidrojums tiesas.lv mājaslapā
Magone
5. Februāris 2018 / 08:44
3
ATBILDĒT
Buls ir tāds pats paraugs tiesnešiem kā Sprūds maksātnespējas administratoriem.
Atceros, pirms 7 gadiem viena tiesnese nebija darbā vienu dienu (bija agrāk aizbraukusi uz Tenerifi, jo reiss bija piektdienā), bija to saskaņojusi ar tiesu priekšsēdētāju, visus darbus izdarījusi, nekas netika kavēts, bet kas darījās presē, labi vēl ka disciplināro sodu nepiemēroja (sk.zemāk).
https://www.diena.lv/raksts/latvija/politika/stokenbergs-ierosinajis-disciplinarlietas-pret-ogres-tiesnesem-762408
Bet te viens nedēļu tikpat kā nav darbā, ar nevienu tas nav saskaņots, dara pats ko grib, tiesnešu neatkarība, ziniet, nāku uz darbu, kad gribu. Tikmēr tiek runāts par tiesnešu lielo noslodzi. Ja jau ir tāds nezinītis un nesapratītis maksātnespējas lietās (kā pats apgalvo), tad būtu brīvajā laikā labāk maksātnespējas lietas pamācījies.
Grifs > Magone
5. Februāris 2018 / 19:56
0
ATBILDĒT
Tiesnesim taču ir palīgs, kurš drīcelē tos spriedumus, kamēr tiesnesis ārstē ļaudis
Tiesnesis > Magone
5. Februāris 2018 / 09:43
5
ATBILDĒT
Tiesnesis nevar būt darbā vai ne darbā. Tas ir amats nevis darbs. Un arī pusnaktī vai piecos no rīta parakstīts spriedums ir tikpat likumīgs, kā "darba laikā" parakstīts. Un, lai gan par to nav bijušas diskusijas, domāju, ka arī "atvaļinājuma" vai "slimības lapas" laikā parakstīts spriedums būtu likumīgs...
Magone > Tiesnesis
5. Februāris 2018 / 10:55
1
ATBILDĒT
Tad kāpēc tiesām ir tik daudz telpu vajadzīgs -lai tiesneši strādā mājās, kad grib un var. Piešķiram pāris telpas vienā reģionā tiesas sēžu novadīšanai un viss. Bet tagad -katram darba vieta, telpa, dators, mēbeles, apkure utt.. Un kam tas viss? Turklāt no nodokļu maksātāju naudas.
Tiesnesis > Magone
5. Februāris 2018 / 11:47
3
ATBILDĒT
Tas nav iespējams tāpēc, ka, pirmkārt, tiesas darbs ir ne vien spriedumu rakstīšana, bet arī tiesas sēdes. Tiesnesis nevar noturēt tiesas sēdes pie sevis mājās. Otrkārt, Tiesnesis nevar glabāt izskatāmo lietu kalnus mājās. Treškārt, tiesnesim nav pienākums izmantot personisko datoru, printeri, toneri, papīru utt., lai gan tas bieži tiek darīts.

Bet nav liegts tiesnesim rakstīt spriedumus mājās, kaut pusnaktī vai svētdienās.

Magone, pārspīlēšana un vispārināšana norāda uz saprātīgu argumentu trūkumu.
Magone > Tiesnesis
5. Februāris 2018 / 11:53
3
ATBILDĒT
Bet tiesas priekšsēdētāja neinformēšana un žurnālistu grūstīšana liecina par pārliecības par savas rīcības pareizību trūkumu.
Tiesnesis > Magone
5. Februāris 2018 / 12:13
1
ATBILDĒT
Tiesas priekšsēdētāju droši vien vajadzētu informēt par savu darba režīmu, tam piekrītu. No otras puses, vai tas ir nāves grēks, par kuru jāceļ brēka situācijā, kad tiesnesis ir ražīgāko tiesnešu pieciniekā (pēc priekšsēdētājas vārdiem), - ļoti šaubos.

Par grūstīšanu neko nezinu, tāpēc nekomentēšu. Kur var paskatīties, kurš kādā situācijā ko ir gŗūstījis?
Magone > Tiesnesis
5. Februāris 2018 / 12:55
2
ATBILDĒT
Ražīgs?! Pēc sastādīto nolēmumu skaita- varbūt. Bet pēc spēkā atstāto nolēmumu skaita - iespējams, būtu pēdējā vietā. Kā mēs mērām ražību -pēc iesēto sēklu skaita vai pēc novāktās ražas skaita?
Tiesnesis > Magone
5. Februāris 2018 / 13:22
1
ATBILDĒT
Vai Jums, Magone, ir tiesneša Bula atcelto nolēmumu statistika? Man nav, bet gribētos paskatīties. Tāpēc, ja Jums ir, tad iedodiet, lūdzu.
Magone > Tiesnesis
5. Februāris 2018 / 14:10
1
ATBILDĒT
Tāpēc vajag "pacelt augšā" viņa lietas -tur statistika būs kā uz delnas.
Tiesnesis > Magone
5. Februāris 2018 / 14:36
2
ATBILDĒT
Tātad Jums statistikas nav? Kāpēc tad jāmētājas ar šādiem apgalvojumiem?
Armands > Tiesnesis
5. Februāris 2018 / 15:15
6
ATBILDĒT
Tāpēc, ka persona ar segvārdu "Magone" ir holēriķa tipa personība. Viņai nevajag faktus, argumentus un to saprātīgu izvērtēšanu. Galvenais ir emocionāli un skaļi klaigāt; it kā no tā būtu atkarīgs situācijas taisnīgs un godīgs novērtējums. Lūk, kad Jūs norādījāt uz prastu bļaustīšanos bez jebkāda faktiska pamatojuma, revolucionārā taisnīguma trubadūrs atteicās turpmāk iesaistīties diskusijā, kur tiek lūgti fakti un argumenti.
Magone > Tiesnesis
5. Februāris 2018 / 14:49
3
ATBILDĒT
Esmu maksātnespējas vidē sen. Mana statistika ir pieredzē gūta, kolēģu pieredzē gūta, kreditoru pieredzē gūta.
Bet jūs vienkārši aizstāvat to, kurš aizstāvību nav pelnījis.
Vairāk ar jums komentāros neielaidīšos.
Jurčiks > Tiesnesis
5. Februāris 2018 / 10:51
0
ATBILDĒT
Maksimas pārdevēji un krāvēji to nesaprot un nesapratīs, bet viedoklis viņiem būs uz 300%...
Seskis > Magone
5. Februāris 2018 / 09:33
0
ATBILDĒT
Ja tiesnesim ir silta un mīloša sirds, iespējams, viņš apgūst medicīnas zinības, lai palīdzētu maksātnespējas procesu upuriem. Nav noslēpums, ka maksātnespējas administratori spīdzina maksātnespējīgos debitorus - sit ar bambusa nūjām pa papēžiem, aplej ar skābi, svilina ar elektrību, dīrā nost ādas sloksnes u.t.t. Tas viss nolūkā uzzināt, kur tiek slēpta manta. Tāpēc maksātnespējas procesa dalībnieki bieži nonāk slimnīcās, un vislabākais risinājums ir žēlsirdīgs medbrālis, kurš izprot pacienta bezspēcīgo izmisumu un sabrukumu patvaļas priekšā. Pilnīgā dvēseļu unisonā viņš nonāk empātiskā simbiozē ar maksātnespējas procesa dalībnieku, un ar vēsā avota ūdenī samitrinātu drānu tīrot pacienta karsto pieri, no tiesneša godīgajām acīm pil kvēlošas līdzjūtības asaras. Savukārt tiem pacientiem, kuru ķermeņi ir tik sakropļoti, ka rētainā dvēsele kliedzot tiecas pie Radītāja, medbrālis izbeidz šīszemes maksātnespējas procesa ciešanas ar maigu, bet noteiktu stileta - mizerikordijas dūrienu, aizsūtot cietēja dvēseli uz maksātnespējas Valhallu, kur procesa dalībnieks kopā ar citiem varonīgajiem maksātnespējas procesa dalībniekiem dzīro pie viena galda un piedalās nebeidzamos maksātnespējas procesos, bet dzīrotājus apkalpo daiļās valkīras - kareivīgas maksātnespējas procesa administratores.
Viesturs
4. Februāris 2018 / 14:45
8
ATBILDĒT
HAhahahhahahahaha nu viens vienīgs trakums ar to Latvijas superžurnālu ,,Ir"...
Ja tiesneši būs konsekventi, tad ir jāgaida nākamā ,,petīcija" Tieslietu padomei par bezmaksas māszinību izglītības iegūšanas leģimitāti strādājošajiem!
Bet vispār R.Buls ir baigais malacis, cerams TM viņam pasniegs kkādu balvu, vai vismaz pacels uz apgabaltiesu - viņš tomēr ir tiesnešu neatkarības piemērs un paraugs citiem.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 13
visi numura raksti
Edīte Vernuša, Rihards Gulbis
Atsaucoties uz publicēto
Motivēta replika par kasācijas tiesvedības regulējuma un tā piemērošanas kritiku
Žurnāla "Jurista Vārds" iepriekšējā numurā publicētajā zvērinātas advokātes Viktorijas Jarkinas rakstā "Acīmredzami pareizs nolēmums vai tajā ietvertais lietas iznākums kā pamats atteikumam ierosināt kasācijas tiesvedību"1 ...
1 komentāri
Augstākā tiesa
Tiesību politika
Augstākās tiesas Civillietu departamenta viedoklis un priekšlikumi tiesu sistēmas attīstībai
1 komentāri
Mārtiņš Drēģeris
Juristu likteņi
Vientulis bez godkāres. Profesors Hermanis Albats
Jurists, diplomāts, profesors un dzejnieks Hermanis Albats ir unikāla 20. gs. pirmās puses personība Latvijas valsts un tiesību vēsturē. H. Albats ir viens no Latvijas ārlietu dienesta institucionālajiem izveidotājiem – piedalījies ...
Hermanis Albats
Domu mantojums
Pasaules miera ideja
Sannija Matule
Tiesību politika
Satversmes tiesas ieteikumi konstitucionālās sūdzības sagatavošanai
Satversmes tiesa ir izstrādājusi un savā tīmekļa mājaslapā publiskojusi1 izvērstus ieteikumus un arī veidlapas paraugu konstitucionālās sūdzības (pieteikuma) sagatavošanai. Tas ikvienam interesentam dos iespēju pārliecināties par ...
AUTORU KATALOGS