Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Informācija

17. Oktobris 2017 /Nr.43 (997)

Valsts kontrole publisko revīzijas ziņojumu par pirmstiesas izmeklēšanu
4 komentāri

Valsts kontrole (VK) turpina publiskot revīzijas ziņojumus saistībā ar juridiskajai nozarei piederīgo iestāžu darba izvērtējumu. VK 2017. gada 20. septembrī apstiprinātā revīzijas ziņojuma neklasificētā versija 10. oktobrī padarīta pieejama arī plašākai publikai ar virsrakstu "Vai pirmstiesas izmeklēšana VP ir efektīva?". Lietderības revīzija "Pirmstiesas izmeklēšanas efektivitāte Valsts policijā (VP)" tika veikta, pamatojoties uz VK Otrā revīzijas departamenta 2016. gada 3. februāra revīzijas uzdevumu Nr. 2.4.1-6/2016.

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
4
1
komentāri (4)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
No iekšpuses
19. Oktobris 2017 / 18:21
0
ATBILDĒT
Iepazīstoties ar VK atzinumu, jāatzīst, ka VP veltītā kritika ir pamatota. Pāris piemēri no atzinuma:
Pirmkārt, un tas nav nekāds jaunums, konstatēts, ka izmeklētājiem ir nepietiekama izglītība. Tikai ~50% izmeklētāju ir juridiskā izglītība, turklāt daļai no tiem izglītība iegūta Valsts policijas koledžā, kuras izglītības kvalitāte atzinumā tiek pamatoti apšaubīta.
Otrkārt, neatbilstoša kadru politika VP, kā rezultātā Rīgā strādājošajiem izmeklētājiem ir nesamērīga slodze salīdzinot ar reģioniem (piemēram, Rīgas Kurzemes iecirknī vienam izmeklētājam vidēji lietvedībā ir 573 kriminālprocesi + 112 jauni katru gadu, bet Preiļu iecirknī - 45 kriminālprocesi +18 jauni katru gadu).
Treškārt, VP vadības "aklā dzīšanās" pēc labākiem statistikas rādītājiem, kā rezultātā prioritāti tiek izmeklētas zādzības no lielveikaliem, kā arī apzināti netiek izmantoti KPL iekļautie rīki kriminālprocesa pabeigšanai policijā (atteikums, jo nav tāds kaitējums, lai piespriestu kriminālsodu, izlīgums, kriminālprocesos, kur obligāti nepieciešams personas pieteikums, kriminālprocesa izbeigšana, atbrīvojot personu no kriminālatbildības).

Tāpat jāatzīst, ka konstatētas arī 2 problēmas prokuratūras darbā:
Pirmkārt, nepienācīga uzraudzība, kas visticamāk saistīta ar analoģisku problēmu kā policijā - arī prokuratūrā slodze Rīgā ir nesamērīgi lielāka kā reģionos.
Otrkārt, prokuroru "iesīkstējušie" uzskati vairākos jautājumos un nevēlēšanās mainīties līdzi laikam, ko apliecina pētījumā konstatētais, ka tikai tika 1/3 prokuroru izmanto Valsts policijas izstrādātās vadlīnijas (kuras cita starpā izstrādātas sadarbībā ar Ģenerālprokuratūru) mazāk smagu noziegumu izmeklēšanas vienkāršošanā, kā rezultātā izmeklētājiem tiek pieprasīts veikt nesamērīgi daudz un liekas darbības izmeklējot tādus salīdzinoši vienkāršus noziedzīgus nodarījumus, kā, piemēram, zādzības no tirdzniecības vietām, ka kopumā veido ~33% no visiem reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem.

Tajā pašā laikā pētījums norāda arī uz pozitīvām tendencēm. No šī gada VP noteikusi ierobežojumu, ka turpmāk jaunos izmeklētājus pieņems darbā tikai ar juridisko izglītību, kā arī šobrīd Saeimā 2.lasījumā tiek izskatīti KPL grozījumi, kam vajadzētu atvieglot un vienkāršot izmeklēšanu.

Attiecībā uz prokuratūru - lēnām, bet pamazām prokuratūrā mainās kadru sastāvs, tai skaitā ienāk gados jauni prokurori ar jaunu un progresīvu domāšanu, kuri savu pieredzes trūkumu kompensē ar milzīgu entuziasmu.

Līdz ar to manā ieskatā, šis VK pētījums ir ļoti labs, jo lieliski izgaismo aktuālās problēmas VP attiecībā uz izmeklēšanu.
Galvenais, lai atbildīgās personas to ņem vērā un veic atbilstošas darbības.
Latvietis
17. Oktobris 2017 / 08:58
2
ATBILDĒT
VK parāda, cik sapuvusi ir tiesu un prokuratūras/policijas sistēma. No ārpuses turas kopā un izskatās daudz maz, bet procesu kvalitāte ir traģiska. Par to būtu kādam jāuzņemas atbildība - tieslietu ministram un iekšlietu ministram, vispirms.
vk > Latvietis
18. Oktobris 2017 / 08:51
10
ATBILDĒT
VK strādā grāmatveži, kas neredz tālāk par savu degunu.
Latvietis > vk
18. Oktobris 2017 / 09:10
3
ATBILDĒT
Kā tad, ja nav ko atbildēt uz argumentiem, tad uzbrūk personām. Tipiski TM
visi numura raksti
Dace Šulmane
Intervija
“Nosauciet man jebkuras pamattiesības, par kurām jūs gribētu parunāt!”
Rīga arvien biežāk kļūst par dažādu starptautisku tiesību konferenču un forumu namamāti, kas aicina to apciemot Eiropas un pasaules līmeņa tiesību zinātniekus un praktiķus. Baltijas valstis daudzi no viņiem apmeklē pirmoreiz, un ...
Jurista Vārds
Notikums
Latgalē “Jurista Vārdu” sagaida ar interesi un viesmīlību  
Turpinot pulcēt savus autorus un lasītājus kopīgos pasākumos, pagājušo ceturtdien, 12. oktobrī, aizritēja "Jurista Vārda" (JV) pirmā viesošanās divās Latgales augstskolās – Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) un Daugavpils ...
1 komentāri
Tieslietu ministrija
Skaidrojumi. Viedokļi
Komerclikums piedzīvojis apjomīgas izmaiņas
Šā gada jūnijā tika pieņemts likums "Grozījumi Komerclikumā". Lielākā daļa no likumā ietvertajiem grozījumiem stājās spēkā šā gada 13. jūlijā, bet atsevišķu grozījumu spēkā stāšanās ir atlikta uz 2018. gada 1. janvāri ...
Ārija Meikališa, Kristīne Strada-Rozenberga
Skaidrojumi. Viedokļi
Pārmaiņu laiks kriminālprocesā turpinās – 2017. gada grozījumi (II)
Vija Kalniņa
Juridiskā literatūra
Iznākusi jauna monogrāfija krimināltiesībās
VAS "Latvijas Vēstnesis" šajā rudenī ir izdevis Dr. iur. Jāņa Baumaņa monogrāfiju "No krimināltiesību normu interpretācijas līdz kvantu kriminoloģijai". Monogrāfija satur J. Baumaņa zinātniski pētniecisko rakstu – gan iepriekš ...
AUTORU KATALOGS