ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

14. Augusts 2007 /Nr.33 (486)

Satversmes tiesas jaunie tiesneši - atklāti par savu darbu

Pērn, kad aktualizējās jautājums par jaunu kandidātu izvirzīšanu un apstiprināšanu amatā to četru Satversmes tiesas (ST) tiesnešu vietā, kuriem drīzumā beigsies pilnvaras, izskanēja dažādi viedokļi par to, kādiem vajadzētu būt šiem pretendentiem, - vērtējot gan pēc profesionālās kompetences, gan cilvēciskās mērauklas. Nule apritējis pusgads, kopš tiesneša zvērestu nodeva divi - KASPARS BALODIS un VIKTORS SKUDRA - no šiem četriem jaunievēlētajiem ST tiesnešiem. Neilgi pirms tam šī amata pienākumus jau bija sācis pildīt ULDIS ĶINIS, bet pavasarī jaunajiem tiesnešiem pievienojās arī KRISTĪNE KRŪMA. Kaut gan aizritējis ne pārāk ilgs laiks, kopš jaunie tiesneši ķērušies pie darba un sākuši to iepazīt personīgi (nevis - kā agrāk - no malas raugoties), "Jurista Vārds" viņus uzrunāja, lai savus lasītājus tuvāk iepazīstinātu ar jaunajiem tiesnešiem, kuri kopskaitā veido ST sastāva vairākumu.

Satversmes tiesas jaunie tiesneši – atklāti par savu darbu

Pērn, kad aktualizējās jautājums par jaunu kandidātu izvirzīšanu un apstiprināšanu amatā to četru Satversmes tiesas (ST) tiesnešu vietā, kuriem drīzumā beigsies pilnvaras, izskanēja dažādi viedokļi par to, kādiem vajadzētu būt šiem pretendentiem, – vērtējot gan pēc profesionālās kompetences, gan cilvēciskās mērauklas. Nule apritējis pusgads, kopš tiesneša zvērestu nodeva divi – KASPARS BALODIS un VIKTORS SKUDRA – no šiem četriem jaunievēlētajiem ST tiesnešiem. Neilgi pirms tam šī amata pienākumus jau bija sācis pildīt ULDIS ĶINIS, bet pavasarī jaunajiem tiesnešiem pievienojās arī KRISTĪNE KRŪMA.

Kaut gan aizritējis ne pārāk ilgs laiks, kopš jaunie tiesneši ķērušies pie darba un sākuši to iepazīt personīgi (nevis – kā agrāk – no malas raugoties), “Jurista Vārds” viņus uzrunāja, lai savus lasītājus tuvāk iepazīstinātu ar jaunajiem tiesnešiem, kuri kopskaitā veido ST sastāva vairākumu.

 

Redakcija izsaka pateicību par atbalstu materiāla tapšanā Satversmes tiesas preses sekretārei Līnai Kovalevskai.

 

Kāds ir Satversmes tiesas tiesneša darbs? Vai tas atbilst priekšstatam, kādu to iedomājāties, kandidējot uz tiesneša amatu?

 

01.JPG (11573 bytes)
Foto: Boriss Koļesņikovs, “JV”

Uldis Ķinis: Satversmes tiesas tiesnesim nav un nevar būt citāda vērtību skala, kāda tā noteikta ikvienam Latvijas Republikā praktizējošam tiesnesim. Atšķirība ir tikai ieņemamā amatā un atbildības līmenī, bet ne pašā vērtību skalā.

U. Ķinis: Es jau iepriekš, līdz apstiprināšanai ST tiesneša amatā, 25 gadus nostrādāju par tiesnesi Kuldīgas rajona tiesā, turklāt pusotru gadu esmu bijis Eiropas Savienības tieslietu eksperts Gruzijā. Līdz ar to mana iepriekšējā darba pieredze ir pietiekams pamats, lai izprastu, ar ko nodarbojas ST tiesnesis.

ST tiesnesim ir pienākums atbilstoši ST reglamentam iepazīties ar šajā tiesā saņemtā un viņam nodotā pieteikuma vai konstitucionālās sūdzības materiāliem, sagatavot lēmumu par lietas ierosināšanu vai atteikšanos ierosināt lietu, bet, ja lieta jau ierosināta un tiesas priekšsēdētājs to nodevis izskatīšanā konkrētam tiesnesim, sagatavot šo lietu iztiesāšanai, pieprasīt atbildes no ieinteresētajām institūcijām (Saeimas, Ministru kabineta, ministrijām, Tiesībsarga biroja u.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
0
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Baiba Rudevska
Skaidrojumi. Viedokļi
Procesuālā likuma intertemporālā piemērošana administratīvajā un civilprocesā
Rakstu sērijas iepriekšējā (trešajā) daļā1 tika apskatīti procesuālo normu intertemporālās piemērošanas principi to miera stāvoklī, t.i., to saturs un izpratne, bet šajā rakstu sērijas daļā aplūkosim šo principu praktisko ...
Rada Matjušina
Skaidrojumi. Viedokļi
Īpašuma nomas maksas noteikšanas problemātika
Nomas maksas noteikšana Latvijā privāttiesību sektorā un valsts un pašvaldību sektorā atšķiras, tādēļ šī raksta ietvaros uzmanība tiks pievērsta tieši valsts un pašvaldību neapdzīvojamo telpu nomas maksas noteikšanas ...
Jana Saulīte
Notikums
Juristi prot sportot un atpūsties
Priekšstats par juristiem kā birojos nīkstošiem, sejās bāliem un fiziski neaktīviem sabiedrības pārstāvjiem pilnībā tika kliedēts augusta pirmajā nedēļas nogalē, kad jau 12. reizi norisinājās Tieslietu ministrijas un tiesu varas ...
1 komentāri
Tiesību prakse
Par neieguldītā pamatkapitāla piedziņu
Informācija
Mainīs administratoru atlīdzības apmēru
AUTORU KATALOGS