ŽURNĀLS Notikums

19. Oktobris 2010 /Nr.42 (637)

Kas ir judikatūra un kāda ir tās nozīme
Senāta un tiesu palātu 15 gadu darbībai veltīta konference
Augstākās tiesas Senāta un tiesu palātu darbības 15 gadu darbam veltītajā konferencē: Irmgarde Grisa, Ivars Bičkovičs, Marts Rasks un Gintars Križevičs
Boriss Koļesņikovs, “LV”

Augstākā tiesa kļuvusi par vienu no retajām institūcijām, kura Latvijā organizē lielas tiesību konferences. Līdz šim tās bieži vien bija saistītas ar kādu nozīmīgu jubileju: 2007. gadā bija konference "Augstākā tiesa attīstībā: atskats pagātnē un Eiropas pieredze nākotnei", 2009. gadā konference "Administratīvo tiesu un administratīvā procesa tiesvedības pieci gadi Latvijā", bet šā gada 15. oktobrī Latvijas Universitātes Lielajā aulā notika Augstākās tiesas Senāta un tiesu palātu 15 gadu darbībai veltīta starptautiska konference "Augstākās tiesas judikatūra un tās loma tiesiskās domas attīstībā Latvijā". Ir iedibinājusies tradīcija, ka gandrīz katru gadu Augstākā tiesa aicina kopā Latvijas un arī ārvalstu juristus, lai apspriestu aktuālus jautājumus. Šo tradīciju noteikti nedrīkstētu pazaudēt. Vēl vairāk, šāda veida juristu forumus vajadzētu veidot vairāk un plašāk, saglabājot katra pasākuma raksturu un kvalitāti.

Konferenci organizēja Augstākā tiesa un Latvijas Universitātes (turpmāk tekstā – LU) Juridiskā fakultāte, tāpēc to atklāja konferences namatēvs Latvijas Republikas Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs un namamāte LU Juridiskās fakultātes dekāne Dr.iur. Kristīne Strada-Rozenberga. I. Bičkovičs uzsvēra, ka Augstākā tiesa tāda, kāda tā ir tagad, pilnībā uzsāka darbu tikai 1995. gadā. Tika izveidotas Augstākās tiesas palātas un Senāts, kam ir liela nozīme judikatūras veidošanā, veicinot vienādu tiesu praksi visās tiesās un taisnīguma veidošanos sabiedrībā. Savukārt K. Strada-Rozenberga konferences ievadvārdos norādīja, ka teorija bez prakses ir tukša, savukārt prakse bez teorijas ir neiespējama. Tiesu vara ir vienīgais varas atzars, kura pamatā ir profesionalitāte.

Valsts prezidents Valdis Zatlers Augstākajai tiesai nosūtīja apsveikumu. Konferencē to nolasīja Valsts prezidenta padomniece juridiskajos jautājumos Inese Lībiņa-Egnere. V. Zatlers apsveikumā atzina, ka Augstākās tiesas judikatūras autoritatīvākās atziņas mūsdienās uzskatāmas par tādu tiesību palīgavotu, kas sniedz neatsveramu ieguldījumu tiesību normu satura un izpratnes veicināšanā, cilvēktiesību ievērošanas un vienveidīgas, stabilas tiesu prakses nodrošināšanā.

Ministru prezidenta Valda Dombrovska runu nolasīja viņa padomnieks juridiskajos jautājumos Jānis Bordāns. Ministru prezidents norādīja, ka judikatūra rada asociācijas ar to, ko mēs gribam redzēt ikdienā. Judikatūrā ir formulētas sabiedrībā ilgi veidojušās atziņas.

Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris uzsvēra, ka šodienas Augstākā tiesa turpina to iesākto darbu, ko iesāka pirmskara Latvijas Senāts. Tiesa kalpo sabiedrībai un valstij, stiprinot demokrātiju un tiesiskumu.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers pateicās Augstākās tiesas palātu tiesnešiem un Senāta senatoriem par kopīgi paveikto darbu, radot judikatūru, kas tiek veiksmīgi izmantota ikdienas darbā.

Notāru padomes priekšsēdētāja Ilze Pilsētniece, dāvinot Augstākajai tiesai lielu rožu pušķi, vēlēja veidot kaut ko tādu, kas dos prieku arī pēc 15 gadiem, savukārt Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Grīnbergs atgādināja, ka nākamgad advokāti svinēs 90 gadu jubileju.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
3
VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Māris Leja
Skaidrojumi. Viedokļi
Krimināltiesību normu interpretācija
Krimināllikumā, tāpat kā citos likumos, tiek lietoti termini ar dažādu abstrakcijas pakāpi. Jo vispārīgāki ir šie termini, jo sarežģītāks kļūst tiesību normas interpretācijas process. Šajā procesā nozīmīga vieta ir gan ...
4 komentāri
Ginta Sniedzīte
Skaidrojumi. Viedokļi
Atsevišķi tiesnešu tiesību normu piemērošanu ietekmējošie faktori
Tiesnešu tiesību juridiskā spēka līmenis ir jāidentificē robežās starp likumdevēja radīto rakstīto tiesību normu formāli vispārsaistošo spēku un vienkāršu tiesu nolēmumu kā tiesību piemērošanas aktu obligāto spēku pret ...
Līga Krapāne
Nedēļas jurists
Līga Krapāne
20 komentāri
Tiesību prakse
Kriminālprocesa likuma 83. panta pirmās daļas 1. punkta pārkāpums

Apelācijas instances tiesa, nepilngadīgajam apsūdzētajam nenodrošinot aizstāvja piedalīšanos tiesas sēdē, pārkāpusi Kriminālprocesa likuma 83. panta pirmās daļas 1. punktu, nenodrošinot apsūdzētā tiesības uz aizstāvību.

Eva Branta-Nellemane
Informācija
Mediācija nav meditācija
Šā gada 28. oktobrī Rīgā būs unikāla iespēja piedalīties Dānijas mediācijas speciālista Hansa Boserupa (Hans Boserup) meistarklasē. Viņš teorētiski izskaidros un praktiski demonstrēs mediācijas stilus. Šajā rakstā tiks ...
9 komentāri
AUTORU KATALOGS