ŽURNĀLS

8. Aprīlis 1999 /Nr.13 (120)

Par starptautiski tiesisko praksi ārzonas režīmu darbības ierobežošanā

Par starptautiski tiesisko praksi ārzonas režīmu darbības ierobežošanā

Andris Sproģis, LR Biznesa institūta "Rimpak Livonija" students, —

"Latvijas Vēstnesim"

Pirmie starptautiska (starpvalstu) līmeņa pasākumi, kas vērsti uz ārzonu prakses ierobežošanu uzņēmējdarbībā, saistīti ar Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācijas (EASO) (turpmāk tekstā — Organizācija) darbību. Kā zināms, šī Organizācija (oriģinālnosaukumā – Organization for Economic Co Operation and Development – OECD ) dibināta, pamatojoties uz 1960. gada 14. decembrī Parīzē parakstīto daudzpusējo konvenciju, kura spēkā stājās 1961. gada 30. septembrī. Organizācijas dibinātājvalstis bija ASV, Apvienotā Karaliste, Austrija, Beļģija, Kanāda, Dānija, Francija, Grieķija, Islande, Īrija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija, Portugāle, Spānija, Šveice, Turcija, Vācija un Zviedrija. Turpmākos gados organizācijā tika uzņemtas: Japāna (1964), Somija (1969), Austrālija (1971), Jaunzēlande (1973), Meksika (1994), Čehijas Republika (1995), Ungārija, Polija un Dienvidkoreja (1996). EASO darbā piedalās arī Eiropas Komisija.

Saskaņā ar noslēgto konvenciju Organizācijas mērķos ietilpst: sadarbības veicināšana starp dalībvalstu valdībām, lai stimulētu ekonomisko izaugsmi un dzīves līmeņa paaugstināšanos dalībvalstīs, vienlaikus saglabājot finansiālo stabilitāti un dodot ieguldījumu visas pasaules ekonomikā; starptautiskās tirdzniecības attīstības veicināšana, kas balstīta uz daudzpusējas nediskriminējošas sadarbības pamata un kas nav pretrunā ar valstu starptautiskajām saistībām.

EASO darbība aptver vairākas pasaules saimniecības nozares, kā arī atsevišķus problēmjautājumus. Īpaši produktīva ir bijusi Organizācijas darbība nodokļu problemātikas izpētē. Tās sastāvā ietilpst atsevišķa Nodokļu lietu komiteja ( Committee on Fiscal Affairs) , kuras virsvadībā darbojas vairākas darba grupas speciālos jautājumos. Nodokļu lietu komiteja, piemēram, izstrādājusi detalizētu Nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanas konvencijas modeli. Uz šī modeļa bāzes pašreiz ir balstītas vairāk nekā 225 divpusējas nodokļu konvencijas, kas noslēgtas starp EASO dalībvalstīm, un vairāk nekā 1400 šādu konvenciju, kurās viena vai abas puses nav Organizācijas dalībvalstis.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Par tiesību normu konkurenci
Par Satversmes tiesas sēdi
Īsziņas
AUTORU KATALOGS