ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

17. Aprīlis 2012 /Nr.16 (715)

Fiziskās personas maksātnespējas process tiesu prakses atziņās
2 komentāri
Jānis Āboliņš
Daugavpils Universitātes Tiesību zinātnes 5. studiju gada students, Latvijas Kredītņēmju apvienības (LAKRA) valdes loceklis 

No Maksātnespējas likuma, kas stājās spēkā 2010. gada 1. novembrī, un autora iepriekšējās publikācijas 2011. gada 15. februārī1 ir aizritējis jau vairāk nekā gads, un tiesās ir pieņemti vairāki būtiski nolēmumi, kas turpina praksē ieviest fiziskās personas maksātnespējas procesa regulējumu atbilstoši Maksātnespējas likuma mērķim un sniegt atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem.

Lai gan Tieslietu ministrijā ir izveidota darba grupa, kas strādā pie Maksātnespējas likuma grozījumiem, tiesu nolēmumi pierāda, ka atsevišķos gadījumos likuma izmaiņas nav nepieciešamas, jo uz strīdīgajiem jautājumiem Augstākās tiesas Senāts un citas tiesu instances ir devušas izsmeļošas atbildes. Turklāt Latvijas tiesās maksātnespējas procesu lūdz uzsākt arī Lietuvas pilsoņi, un Lietuvas Apelācijas tiesa ir pieņēmusi nolēmumu, ar kuru tiesa konstatē, ka Latvijā uzsāktajā maksātnespējas procesā tiesas spriedums papildus nav jāapstiprina Lietuvas Republikas tiesā. Šogad, iespējams, ir sagaidāmi vairāki Lietuvas pilsoņu maksātnespējas procesi, tādēļ rakstā atspoguļotā informācija varētu būt nepieciešama administratoriem, kas šos procesus uzraudzīs.

 

Jēdziena "nodokļu maksātājs" interpretācija Augstākās tiesas lēmumā

Joprojām atsevišķu tiesu tiesneši Maksātnespējas likumā noteikto nodokļu maksātāja statusu saista ar to, ka personai ir jābūt darba ņēmējam un jāmaksā sociālais un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Savu viedokli par šī jēdziena interpretāciju ir paudusi ne tikai Zemgales apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģija 2010. gada 20. decembra lēmumā lietā Nr. 3-10/02442, bet arī Augstākās tiesas Senāts 2011. gada 23. novembra lēmumā lietā Nr. SPC-77/20113. Tātad "ar Ventspils tiesas tiesneša 2011. gada 10. februāra lēmumu ir atteikts pieņemt fiziskas personas Sigitas K.-S. Maksātnespējas procesa pieteikumu, pamatojoties uz Civilprocesa likuma 363.25 panta trešās daļas 1. punktu.

Tiesnesis konstatējis, ka kopš 2010. gada 1. janvāra Sigitai K.-S. nav ienākumu, līdz ar to viņa pēdējo sešu mēnešu laikā nav bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātāja, bet Maksātnespējas likuma 127. pantā noteikts, ka fiziskās personas maksātnespējas subjekts var būt jebkura fiziska persona, kura pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi Latvijas Republikas nodokļu maksātājs un kurai ir finansiālas grūtības.

Protestā Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētājs lūdzis atcelt Ventspils tiesas tiesneša lēmumu sakarā ar procesuālo un būtiskiem materiālo tiesību normu pārkāpumiem. Protestā pamatoti ir atsauce uz likuma "Par nodokļiem un nodevām" 14. panta pirmās daļas 1. punktu, kas paredz: Latvijas Republikas likumos noteiktos nodokļus (nodevas) maksā iekšzemes nodokļu maksātāji (rezidenti). Par rezidentu atbilstoši minētā likuma 14. panta otrās daļas 2. punktam atzīst fizisku personu, ja tās pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā.

Tiesnesim ir jānoskaidro, vai pieteicēja atbilst rezidentam izvirzītajām prasībām atbilstoši likuma "Par nodokļiem un nodevām" 14. panta otrās daļas 1. punktam.

Tā kā nodokļu maksātāja klasifikācija ir dota likuma "Par nodokļiem un nodevām" 14. panta pirmajā daļā un otrajā daļā, šī likuma norma atzīstama par speciālo tiesību normu.

komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
17. Aprīlis 2012 / 11:27
0
ATBILDĒT
Izskatās pēc autora kārtējā reklāmas raksta. Jautājums par jēdzienu \"nodokļu maksātājs\" tika atrisināts jau vairāk kā pirms gada un nav aktuāls. Labi, viens tiesnesis to nezināja, vai tāpēc jāraksta raksts? Aktuāls ir jautājums, no kādiem līdzekļiem segt izmaksas maksātnesp.procesā, ja šis \"nodokļu maksātājs\" negūst ienākumus.

Man patika autora secinājums, ka iztulkošanā priekšroka dodama speciālajām nodokļu likumu tiesību normām. Atcerējos kā autors šo savu secinājumu nekādā veidā nevēlējās attiecināt uz PVN normām administratora atlīdzības aplikšanai, norādot, ka Maksātnespējas likumā nekas par PVN neesot teikts. Nebija jau ar, jo viss bija regulēts likumā par PVN, bet autora ieskatā uz maksātnespējas procesu nodokļu likumi neattiecās. Patīkams progress autora domāšanā, būs kaut ko augstskolā pa šiem gadiem iemācījies.
Administrators
17. Aprīlis 2012 / 10:50
0
ATBILDĒT
Interesanti, kā administrators tirgos Lietuvas pilsoņu īpašumu - saskaņā ar mūsu CPL vai bursies cauri Lietuvas CPL un gatavos izsoļu dokumentus lietuviski?
visi numura raksti
Karina Korna
Skaidrojumi. Viedokļi
Pensionēšanās vecuma paaugstināšana: juridiskie aspekti
Saeima ziemas sesijas pēdējā sēdē nodeva izskatīšanai komisijām Ministru kabineta sagatavoto likumprojektu – grozījumus likumā "Par valsts pensijām". Minētie grozījumi citastarp paredz arī valstī noteiktā pensionēšanās vecuma ...
5 komentāri
Tieslietu padome
Informācija
Par Tieslietu padomes aprīļa sēdes lēmumiem
Tieslietu padomes 2. aprīļa sēdē tika izskatīta iespēja Latvijas tiesu iekārtu reformēt uz trīs "tīro tiesu instanču" modeli, tika atbalstīta vienota disciplinārpārkāpumu izskatīšana apelācijas instancē, saglabājot katrai tiesu ...
Andrejs Vilks
Nedēļas jurists
Andrejs Vilks
5 komentāri
Jurista Vārds
Notikums
Valsts prezidents viesojas Satversmes tiesā
Latvijas Zvērinātu advokātu padome
Notikums
Advokāti pieņem vadlīnijas kvalifikācijas paaugstināšanai
Advokatūras dienu ietvaros aizvadītajā mēnesī notika vairāki pasākumi. Marta otrajā nedēļā Rīgā un vēl 21 Latvijas pilsētā bija iespējams apmeklēt advokātu bezmaksas konsultācijas. 29. martā Latvijas Universitātē noritēja ...
1 komentāri
AUTORU KATALOGS