ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

21. Augusts 2012 /Nr.34 (733)

Sanhosē panti: aborts un nedzimuša bērna statuss starptautiskajās tiesībās
11 komentāri

Sanhosē panti (San José Articles) ir dokuments, kuru 2011. gada 25. martā Kostarikas galvaspilsētā Sanhosē parakstīja četrdesmit eksperti no dažādām valstīm: praktizējoši juristi, universitāšu profesori, politiķi, diplomāti, medicīnas un starptautiskās politikas eksperti un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji.

2011. gada oktobrī notika Sanhosē pantu svinīga prezentācija Lielbritānijas Lordu palātā, Eiropas Parlamentā un ANO mītnē Ņujorkā.

Dokumenta pielikumā ir atrodamas piezīmes, kas ir Sanhosē pantu neatņemama sastāvdaļa un kas palīdz pilnīgāk izprast katru no tiem.

Sanhosē panti un to piezīmes dažādās valodās atrodamas tīmeklī: www.sanjosearticles.com. No angļu un franču valodas tulkojis Juris Rudevskis.

Ievads: kādēļ ir nepieciešami Sanhosē panti

Mūsdienās visā pasaulē var dzirdēt apgalvojumu, ka pastāvot jaunas starptautiskas tiesības uz abortu. Šo apgalvojumu sadzird cilvēki, kuriem ir vara grozīt likumus par abortiem: parlamentārieši, juristi, tiesneši un citi. Šis apgalvojums nāk no ietekmīgiem un uzticību izraisošiem cilvēkiem: ANO darbiniekiem, cilvēktiesību juristiem, tiesnešiem un citiem.

Viņu apgalvojums ir aplams. Neviens no ANO līgumiem nepadara abortu par starptautiski atzītām cilvēktiesībām.

Un tomēr šis apgalvojums pamazām nostiprinās visā pasaulē. Kolumbijas Augstākā tiesa ir grozījusi savas valsts likumus abortu jomā, pamatojoties uz šo aplamo apgalvojumu. Daudzi citi gatavojas sekot šim piemēram.

Sanhosē pantu mērķis ir sniegt ekspertu liecību par to, ka šādas tiesības nepastāv. Sanhosē pantus sagatavoja grupa, ko veidoja trīsdesmit viens1 eksperts starptautisko tiesību, starptautisko attiecību, starptautisko organizāciju, sabiedrības veselības, zinātnes, medicīnas un pārvaldes lietu jomā. Starp parakstītājiem ir tiesību profesori, filozofi, parlamentārieši, vēstnieki, cilvēktiesību juristi un delegāti ANO Ģenerālā asamblejā.

Sanhosē pantu mērķis ir arī parādīt, ka nedzimis bērns jau tiek aizsargāts ar starptautiskajiem līgumiem cilvēktiesību jomā un ka valdībām ir jāsāk aizsargāt nedzimušie bērni, izmantojot starptautiskās tiesības.

Mēs ceram, ka eksperti visā pasaulē noliks Sanhosē pantu izdruku uz saviem rakstāmgaldiem, lai nākamreiz, dzirdot iepriekšminēto aplamo apgalvojumu, varētu likt tam pretī šo ekspertu atzinumu. Mēs arī ceram, ka atsauces uz Sanhosē pantiem parādīsies tiesībzinātnieku rakstos, parlamentu rezolūcijās un ANO Ģenerālās asamblejas debatēs.

Visbeidzot, mēs ļoti kvēli ceram, ka valdības beidzot sāks izmantot savas tiesības un pamatoties uz pastāvošajām starptautiskajām tiesībām, lai aizsargātu nedzimušus bērnus no aborta.

Tie, kuri melīgi apgalvo, ka pastāvot jaunas starptautiskas tiesības uz abortu, ir pārāk ilgi turējuši mikrofonu savās rokās.

Sanhosē panti atņem viņiem šo mikrofonu.

Sanhosē panti

1. pants. Tas, ka jauna cilvēka dzīvība sākas ieņemšanas brīdī, ir zinātniski noteikts fakts.

2. pants. Katra cilvēka dzīve ir nesaraujams veselums, kas sākas ieņemšanas brīdī un turpinās dažādās stadijās līdz pat nāvei. Zinātnē šīm stadijām tiek doti dažādi nosaukumi, tādi kā "zigota", "blastocista", "embrijs", "auglis", "zīdainis", "bērns", "pusaudzis" un "pieaudzis cilvēks". Tas nemaina zinātnisko konsensu, saskaņā ar kuru ikvienā savas attīstības brīdī katrs indivīds ir dzīvs cilvēku saimes loceklis.

3. pants. Katrs nedzimis bērns no ieņemšanas brīža pēc savas būtības ir cilvēks.

4. pants. Visām cilvēciskām būtnēm kā jau cilvēku saimes pārstāvēm ir tiesības uz sev piemītošās pašcieņas atzīšanu un savu neatņemamo cilvēka tiesību aizsardzību. Tas ir atzīts Vispārējā cilvēktiesību deklarācijā, Starptautiskajā paktā par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām un citos starptautiskajos dokumentos.

5. pants. Starptautiskajās tiesībās nepastāv nekādas tiesības uz abortu: nedz starptautisko līgumsaistību ietvaros, nedz starptautiskajās paražu tiesībās. Neviens no Apvienoto Nāciju Organizācijas līgumiem nesatur normas, kas, tās korekti citējot, būtu iztulkojamas kā tādas, kuras nosaka vai atzīst tiesības uz abortu.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (11)
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Baraks Osama
23. Augusts 2012 / 10:57
0
ATBILDĒT
Vēl jau ir salīdzinoši labi, ja pretinieku nosauc par konservatīvu. Interneta portālu ziņu komentētāju iecienītākais vārds šādos gadījumos ir \"aprobežots\".
Čaiņiks
23. Augusts 2012 / 08:28
0
ATBILDĒT
Pret dogmatiskām tēzēm argumentēt ir tukša laika tērēšana, tāpat kā jebkādas diskusijas par reliģijas jautājumiem.
Latvietis no Melburnas
23. Augusts 2012 / 01:19
0
ATBILDĒT
Esmu pamanījis tādu likumsakarību. Kad kreisajiem (Leftists) nav ko teikt, tad viņi nevis kaut ko argumentē pēc būtības, bet gan kliedz, ka pretējā viedokļa pārstāvji esot \"konservatīvi\". It kā tas būtu kāds netikums? Un viņi domā, ka, izkliedzot šo vārdu \"konservatīvs\", tas viņus atbrīvo no pretargumentu meklēšanas. Kreisie vienmēr un visur ir intelektuāli sekli, trūcīgi un nožēlojami: gan Austrālijā, gan Amerikā, gan izrādās arī Latvijā.
miauu
22. Augusts 2012 / 21:51
0
ATBILDĒT
Ja tikai \"daži desmiti konservatīvu zinātnieku un politiķu apliecina savus uzskatus\", tad vienam vienīgam gudram liberālam zinātniekam būtu tikpat viegli tos atspēkot, cik pārspļaut pār žogu.

Nu, kur ir kaut viens pamatots un pārliecinošs atspēkojums? No tā ne miņas.
:)
22. Augusts 2012 / 19:55
0
ATBILDĒT
Nu iesakumam liberalie cainiki varetu uzra kstit dokumentu, kas apgaz konservativo uzskatus.

What-slabo?
ako
22. Augusts 2012 / 18:07
0
ATBILDĒT
Malacis, Juri! No Latvijas rakstošajiem juristiem tikai nedaudz ir tādi, kas spēj ne vien penterēt un citēt pantus, bet arī piedāvāt savu tiesību izpratnes filosofiju. Lai arī postulētajam viedoklim nepiekrītu, taču ilgi nebiju lasījis tik saistošu, loģisku un argumentētu gabalu. Paldies!
Čaiņiks
22. Augusts 2012 / 16:43
0
ATBILDĒT
Daži desmiti konservatīvu zinātnieku un politiķu paraksta dokumentu, kurš dogmatisku tēžu formā tikai apliecina jau zināmus viņu uzskatus.



So what?
miauu
21. Augusts 2012 / 22:00
0
ATBILDĒT
Protams, ka tas nav nekāds saistošs dokuments, bet tikai ekspertu grupas viedoklis, kuru var apstrīdēt. Taču te ir viena atšķirība: šie San-Hosē panti neko pozitīvi neapgalvo, bet vienkārši atgādina esošo status quo, ka nekādu tiesību uz abortu nav. Ja citi eksperti gribēs šos pantus apstrīdēt, tad viņiem būs jāpamato un jāpierāda savs pozitīvais apgalvojums, ka šādas tiesības pastāv. Feel the difference.
Livux
21. Augusts 2012 / 18:12
0
ATBILDĒT
vai nav pārāk liela autoritāte kaut kādiem pantiem?Savāksies citi pretēji domājoši 31 juristi, cilvēktiesību eksperti utt, uzrakstīs pilnīgi pretējus \"Panhosē pantus\". Tas,ka 30 cilvēki pasaulē tā domā, pilnīgi neko nenozīmē
Ilona
21. Augusts 2012 / 10:17
0
ATBILDĒT
Piekriitu! Tikai shis jau nav vinja raksts, tas ir tikai tulkojums. Bet jaa, interesanti. Aizgaaju ari uz Sanhose pantu oficiaalo saitu un redzeaju, ka tur tie ir ari latviski publiceeti.
Kaspars
21. Augusts 2012 / 10:08
0
ATBILDĒT
Vienmēr apbrīnoju un ar interesi lasu Jura rakstus.

Arī šis nav izņēmums - kaut arī garš, bet viegli lasāms, saprotams un nopietnas izpētes bagāts.
visi numura raksti
Juris Rudevskis
Skaidrojumi. Viedokļi
Brīvas filozofiskas piezīmes uz Sanhosē pantu malām
114 komentāri
Signe Mežinska
Skaidrojumi. Viedokļi
Bioētika, embrija morālais statuss un abortu problēma
Diskusijas par ētikas problēmām, kas saistītas ar medicīnas praksi, ir bijušas aktuālas vienmēr, tomēr 21. gadsimtā eitanāzija, orgānu transplantācija, cilmes šūnu pētījumi, medicīniskās apaugļošanas tehnoloģijas, ģenētiskā ...
Erlens Markovskis
Skaidrojumi. Viedokļi
Saistību bezstrīdus piespiedu izpildes brīdinājuma kārtībā uzlabošanas virzieni
Pirmajā rakstā* autors apskatīja tās saistību piespiedu izpildes brīdinājuma kārtībā (turpmāk – SPIBK) problēmas, kas rodas līdz brīdim, kad parādniekam tiek izsniegts brīdinājums. Šajā rakstā autors pievērsīsies tiem ...
5 komentāri
Ilma Čepāne
Tiesību politika
Latvija ir referendumu paradīze
13 komentāri
Andris Grūtups
Vēstules
Par Latvijas Republikas tiesībsarga atzinumu
2012. gada 31. jūlijā "Jurista Vārds" (Nr. 31(730)) publicēja izvilkumus no Latvijas Republikas tiesībsarga Jura Jansona 2012. gada 29. jūnija atzinuma pārbaudes lietā Nr. 148-5D/2012 "Slēgtas tiesas sēdes materiālu publiskošana un ...
10 komentāri
AUTORU KATALOGS