ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

22. Marts 2016 /Nr.12 (915)

Darba likuma grozījumi saistībā ar darba laika uzskaiti
Mg. iur.
Izolde Marhele
zvērināta advokāte ZAB “Deloitte Legal” 

Pērnā gada 1. janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Darba likumā, tai skaitā attiecībā uz darba laika uzskaiti. Jaunie Darba likuma grozījumi skar virsstundu, nakts darba, summētā darba laika un atpūtas laika regulējumu. Ir pagājis jau vairāk nekā gads pēc grozījumu pieņemšanas, taču to piemērošana uzņēmējiem joprojām liekas grūti izprotama. Šajā rakstā skaidrošu būtiskākos no šiem grozījumiem, vēršot uzmanību uz to praktisku lietošanu un iespējamām neskaidrībām.

Darba likuma grozījumi pieņemti atbilstoši direktīvas prasībām

Visi Darba likuma grozījumi attiecībā uz darba laika uzskaiti tikuši veikti, lai pielāgotu Latvijas Darba likumu 2003. gada 4. novembra Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas 2003/88/EK par konkrētiem darba laika organizēšanas aspektiem (turpmāk – Darba laika direktīva) prasībām.

Darba laika direktīva tika pieņemta Eiropas Parlamentā un Padomē ar Eiropas Kopienu līguma 137. pantu. Tas paredz, ka viens no Kopienu pasākumiem ir uzlabot darba vidi un aizsargāt darbinieku veselību un drošību.

Direktīvas galvenais mērķis ir noteikt minimālās veselības un drošības prasības, darba devējam organizējot darbinieku darba laiku. Tās ietver:

  • minimālo diennakts un nedēļas atpūtu darbiniekam;

  • atpūtu darba laikā;

  • maksimālo nostrādājamo stundu skaitu nedēļā;

  • ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu;

  • papildus aizsardzību nakts darbiniekiem.1

Direktīvā arī ir nostiprināts princips, ka jebkura īslaicīga atkāpšanās no šīm darbiniekam dotajām privilēģijām ir jākompensē samērīgā laika periodā, zaudēto tiesību piešķirot vēlāk. Piemēram, ja atpūtas laiks netika nodrošināts šajā nedēļā, darba devējam tas jānodrošina nākamajā nedēļā.2

Darba likuma grozījumu pieņemšanas dienā daļa direktīvas prasību jau bija iekļautas Darba likumā, taču daļa joprojām bija direktīvas tekstā.

 

Grozījumi par virsstundu darbu būtiski nemaina esošo regulējumu

Grozījumi ir izdarīti Darba likuma 136. panta piektajā daļā un skar virsstundu darba veikšanu, nosakot, ka "virsstundu darbs nedrīkst pārsniegt vidēji astoņas stundas septiņu dienu periodā, ko aprēķina pārskata periodā, kas nepārsniedz četrus mēnešus".

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Māris Leja
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai Krimināllikumā bija nepieciešama jauna nodoma definīcija
10 komentāri
Sannija Matule
Informācija
Ieskats advokātu jubilejas konferences norisē  
Aizvadītajā ceturtdienā, 17. martā, Latvijas Universitātes Lielajā aulā izskanēja Latvijas advokatūras 95 gadu jubilejas konference, kas bija veltīta tēmai par advokatūru kā tiesiskas valsts justīcijas neatņemamu sastāvdaļu. ...
Tiesnešu ētikas komisija
Tiesību politika
Par tiesas sastāvā esoša tiesneša rīcību, lietas izskatīšanas laikā pētot citas lietas materiālus
Izvilkums no Tiesnešu ētikas komisijas 2016. gada 26. februāra skaidrojuma1 par tiesas sastāvā esoša tiesneša rīcību, lietas izskatīšanas laikā pētot citas lietas materiālus.
Dina Gailīte
Notikums
Četri priekšsēdētāji atklāj Satversmes tiesas jubilejas gadu
Šī gada nogalē apritēs 20 gadi, kopš darbu uzsāka Satversmes tiesa. Tam par godu 8. martā notika diskusija, kurā piedalījās visi četri Satversmes tiesas priekšsēdētāji – Aivars Endziņš, Gunārs Kūtris, Aija Branta un Aldis ...
Sannija Matule
Juridiskā literatūra
Jau pieejams Krimināllikuma komentāru turpinājums
Nesen Tiesu namu aģentūras izdotajai grāmatai "Krimināllikuma komentāri. Pirmā daļa (I–VIII1 nodaļa)" ir iznācis turpinājums – "Krimināllikuma komentāri. Otrā daļa (IX–XVII nodaļa)", un, kā vēsta izdevējs, autori jau strādā ...
AUTORU KATALOGS