Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

JAUNUMI

15. Februāris 2019 / 15:01

Valsts kontrole iebilst pret ideju ļaut bērniem lietot medību ieročus
2 komentāri

Valsts kontrole neatbalsta Ieroču aprites likumā plānotās izmaiņas, kas ļautu medībās šaujamieročus izmantot jau no sešpadsmit gadu vecuma. Priekšlikums par šādas normas iekļaušanu likumā ir virzīts bez pietiekama ietekmes novērtējuma, par to nav notikušas konsultācijas un ir saņemti vairāku organizāciju iebildumi par šādas normas neatbilstību bērnu tiesību aizsardzības principiem.

Aicinājumā atbalstīt sabiedrībā pretrunīgi vērtēto normu ir izskanējis viedoklis, ka Jaunsardzes šaušanas nodarbībās tiek iesaistīti vēl jaunāki bērni. Valsts kontroles ieskatā nav korekti argumentācijā par Ieroču aprites likuma izmaiņām izmantot šo faktu, jo nesen veiktajā revīzijā par Jaunsardzes darbību un attīstību Valsts kontrole secināja, ka nav paveikts viss nepieciešamais, lai nodarbības Jaunsardzē uzskatītu par kvalitatīvām. Valsts kontrole uzsver, ka Jaunsardzes mācību procesā ir nepieciešami tūlītēji būtiski uzlabojumi, tajā skaitā nodarbību organizēšanas drošībā.

Pašlaik Aizsardzības ministrija strādā pie Valsts kontroles ieteikumu ieviešanas un līdz šī gada 1. jūlijam ir apņēmusies uzlabot mācību procesa kvalitāti Jaunsardzē.

Starptautiskajās tiesībās ieroču lietošana nepilngadīgajām personām ir jūtīgs jautājums, un pieaugušo atbildība ir pieņemt pārdomātus un izsvērtus lēmumus bērnu vislabākajās interesēs.

Priekšlikumam par to, vai Latvijā bērniem ir jāatļauj izmantot jebkādus ieročus, ir jābūt rūpīgi izsvērtam un pamatotam ar dažādu jomu - veselības, sociālās, bērnu tiesību aizsardzības un citu jomu - speciālistu viedokļiem. Šajā situācijā tas nav noticis. Par to liecina arī Veselības ministrijas, tiesībsarga un nevalstisko organizāciju iebildumi.

Arī tiesu praksē ir atzīts, ka bērns nav sasniedzis to izpratnes līmeni par lietu kārtību un mehānismu darbību, kāds piemīt pieaugušam cilvēkam, un viņam var arī nepiemist tāda psiholoģiskā noturība un spēja reaģēt negaidītās bīstamās situācijās, kāda tā ir pieaugušajam.

Valsts kontrole aicina Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju atkārtoti izvērtēt likumprojektā iekļautās normas par atļauju nepilngadīgām personām izmantot medību šaujamieročus tālāku virzību.

1
1
komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Aigars
23. Februāris 2019 / 19:33
0
ATBILDĒT
VP GPP dati: Par pagājušo 2018.gadu valstī par dažādiem nopietniem pārkāpumiem ieroču glabāšanas atļaujas atņemtas kopumā 321 medniekam. Šis skaits neliecina, ka Latvijā par bērniem ar ieročiem medībās un viņu drošību būtu spējīgi atbildēt kaut kādi likumiskie pārstāvji. Cipars parāda skaudro realitāti.
Edgars
23. Februāris 2019 / 15:46
0
ATBILDĒT
Nevienā ES valstī neviens likumprojekts netiktu mēģināts stumt cauri, ja tam iebilst pilnīgi visas atbildīgās valsts institūcijas, ministrijas, tajā skaitā Valsts kontrole un tiesībsargs. Nevienā. Taču izrādās, ka Latvijā viena neliela specifiska interešu grupa, neskatoties ne uz vienu valsī esošo likumu, jo īpaši bērnu tiesību aizsardzības likumu, klaji ignorējot ANO Bērnu tiesību komitejas norādījumus, kas mudina dalībvalstīm vispār aizliegt šaujamieroču izmantošanu bērniem organizētās aktivitātēs, jau vienreiz 1.lasījumā noraidītu likumprojektu stumj cauri Saeimai. Turklāt Saeimas dputāti nesaprot, nemana vai izliekas, ka nesaprot, ka ir iebaslojuši 2.lasījumā pilnīgu "juridisko brāķi"!
jaunumi
23. Maijs / 14:47
Senāts: Latvijas muitai jāpiemēro antidempinga pasākumi atbilstoši Eiropas Savienībā noteiktajam
23. Maijs / 12:07
Nodokļi būs jāmaksā vienā maksājumā līdz katra mēneša 23. datumam
23. Maijs / 11:10
LV portāls atklāj “Moneyval” ceļvedi – turpmāk visas aktualitātes atrodamas vienkopus  
23. Maijs / 09:16
Tieslietu ministrs tiekas ar Svētā Krēsla Cilvēka integrālās attīstības dikastērija prefektu
23. Maijs / 09:14
Stājas spēkā notiesājošais spriedums autovadītājam par zēna notriekšanu Saulkrastos
AUTORU KATALOGS