ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

28. Jūlijs 2015 /Nr.29 (881)

Laulības šķiršana pie zvērināta notāra – pilnvarojuma pieļaujamība un citi problēmjautājumi
3 komentāri
Mg.iur.
Ieva Krūmiņa
zvērināta notāra palīdze  

Šā gada 24. martā "Jurista Vārda" numurā tika publicēts zvērinātas advokātes Danas Rones raksts par pārstāvības pieļaujamību laulību šķiršanas lietās tiesā. Kopš 2011. gada 1. februāra gadījumos, ja starp laulātajiem nepastāv strīdi, Latvijā laulību var šķirt arī zvērināti notāri. Šajā rakstā tiks turpināta aizsāktā tēma, apskatot pilnvarojuma pieļaujamību, kā arī atsevišķus citus problēmjautājumus laulības šķiršanas procesā pie zvērināta notāra.

Jautājums par pilnvarojuma pieļaujamību, šķirot laulību pie zvērināta notāra, netiek vērtēts viennozīmīgi. No vienas puses, laulības šķiršana un no ģimenes tiesiskajām attiecībām izrietošie prasījumi ir izteikti personiski, tādējādi pilnvarojums trešajai personai risināt citu personu ģimenes tiesību jautājumus būtu apšaubāms. No otras puses – Civillikuma (turpmāk – CL) Ģimenes tiesību daļa nesatur viennozīmīgu, imperatīvu normu, kas noteiktu, ka laulības šķiršanas procesā ir nepieciešama laulātā personiska klātbūtne. Ņemot vērā to, ka attiecībā uz citiem ģimenes tiesību jautājumiem, piemēram, laulības noslēgšana (CL 56. pants), iesniegums par paternitātes atzīšanu (CL 155. pants), laulības līguma noslēgšana (CL 115. pants), CL tieši un nepārprotami nosaka prasību pēc pušu personiskas klātbūtnes, būtu secināms, ka attiecībā uz laulības šķiršanu tā ir apzināta likumdevēja griba. Pilnīga pārstāvības izslēgšana laulības šķiršanas procesos dažkārt varētu radīt personām nesamērīgus tiesību ierobežojumus.

Arī Notariāta likums (turpmāk – NL), kas detalizētāk nosaka laulības šķiršanas procesu pie zvērināta notāra, tiesību normas par pilnvarojuma pieļaujamību nesatur. Līdz ar to jautājums par pilnvarojuma pieļaujamību būtu vērtējams, ņemot vērā likuma mērķi un laulības šķiršanas procesa pie zvērināta notāra specifiku, kā arī pēc analoģijas regulējumam, kāds ir noteikts laulības šķiršanai tiesā.

 

Strīdus un bezstrīdus laulību šķiršanas īpatnības

Vispārīgi laulības šķiršanas lietas tiesā izskata, piedaloties abām pusēm (CPL 236. panta pirmā daļa). Kā to paredz CPL 236. panta trešā daļa, pilnvaroto pārstāvju piedalīšanās tiesas sēdē ir izņēmums no šī vispārīgā principa:1 "Ja viena no pusēm dzīvo tālu vai cita iemesla dēļ nevar ierasties pēc tiesas uzaicinājuma, tiesa var atzīt par pietiekamu lietas izskatīšanai šīs puses rakstveida paskaidrojumu vai tās pārstāvja piedalīšanos." Analoga satura regulējums ir iekļauts CPL 244.4 pantā, kas regulē pušu piedalīšanos tiesas sēdē lietās, kas izriet no aizgādības vai saskarsmes tiesībām. Kādēļ tiesā tik būtiska ir pašu laulāto klātbūtne?

Tiesās tiek skatītas laulību šķiršanas lietas, ja starp laulātajiem pastāv strīdi. Lai atrisinātu šos strīdus, tiesai ir jāvērtē apstākļi un jāiegūst pierādījumi.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Megusts Salaleikums
19. Februāris 2017 / 15:49
0
ATBILDĒT
Kas ar šo info - - http://juristam.lv/civillikums/laulibas-skirsana.html

Liekās uzticams!
IB
30. Jūlijs 2015 / 17:29
6
ATBILDĒT
Žēl, ka JK notāra lomu redz tik primitīvi.
JK
29. Jūlijs 2015 / 13:11
8
ATBILDĒT
Raksta pamatdoma kā jau notāram- dodiet mums vairāk funkciju, lai varam vairāk iekasēt naudiņu kā amata atlīdzību. Gribam laulību reģistrēt, gribam visas vienošanās kā notariālos aktus sastādīt, lai naudiņa ripo.

Godīgi sakot argumentācija par to, kāpēc vienošanās par nepilngadīgo bērnu aizgādību un no tās izrietošajām tiesībām, būtu obligāti jāslēdz notariālā akta formā ir samērā vāja. Izskatās pēc notāru interešu lobēšanas, gluži tāpat kā velme reģistrēt laulības.
visi numura raksti
Irēna Ņesterova
Numura tēma
ECT spriedums lietā Delfi pret Igauniju: interneta ziņu portāla atbildība par lietotāju komentāriem
2015. gada 16. jūnijā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (turpmāk – ECT) pieņēma spriedumu lietā Delfi pret Igauniju,1 kurā atzina, ka interneta ziņu portāls ir atbildīgs par aizskarošiem un neslavu ceļošiem lietotāju komentāriem. ECT ...
Dace Šulmane
Numura tēma
Eiropas Cilvēktiesību tiesas galavārds lietā Delfi AS pret Igauniju
2015. gada 16. jūnijā Eiropas Cilvēktiesību tiesas Lielā palāta (17 tiesnešu sastāvā) ir teikusi savu galavārdu strīdīgajā interneta mediju lietā Delfi AS pret Igauniju,1 atzīstot, ka interneta ziņu portāls ir atbildīgs par ...
Kristīne Līce
Numura tēma
ECT Lielā palāta ir daudz piesardzīgāka

Viedoklis par ECT Lielās palātas spriedumu lietā "Delfi pret Igauniju", atbildot uz konkrētiem "Jurista Vārda" jautājumiem.

1 komentāri
Artūrs Kučs
Numura tēma
ECT ir atvērusi “Pandoras lādi” ierobežojumiem interneta vidē

Viedoklis par ECT Lielās palātas spriedumu lietā "Delfi pret Igauniju", atbildot uz konkrētiem "Jurista Vārda" jautājumiem.

8 komentāri
Numura tēma
Delfi spriedums – no cita skatpunkta
AUTORU KATALOGS