Stājoties spēkā likumam "Grozījumi Krimināllikumā", būs nepieciešama normatīvā bāze, kas regulēs juridiskajai personai piemērojamo piespiedu ietekmēšanas līdzekļu izpildes kārtību. Līdz ar to Tieslietu ministrijā ir izveidota darba grupa, kas izstrādā attiecīgu likumprojektu.
Foto: no personiskā arhīva |
Pēc vairāku gadu ilgiem pūliņiem ieviest juridisko personu kriminālatbildības institūtu Latvijas krimināltiesību sistēmā Saeima 2005.gada 5.maijā pieņēma trešajā lasījumā likumu “Grozījumi Krimināllikumā”, kas turpmāk paredzēs iespēju juridiskajām personām piemērot piespiedu ietekmēšanas līdzekļus. Grozījumi vērsti uz to, lai ieviestu juridiskās personas kriminālatbildības institūtu, tomēr vienlaikus ir būtiski norādīt, ka likums neparedz juridisko personu saukt pie kriminālatbildības līdzīgi kā fizisko personu. Likums paredz, ka juridisko personu kriminālatbildība tiks realizēta caur piespiedu ietekmēšanas līdzekļiem.
Šāds risinājums likuma normu aprises ieguva, pateicoties LU Juridiskās fakultātes Krimināltiesisko zinātņu katedras vadītāja prof., Dr.habil.iur. U.Krastiņa piedāvātajam konceptuālajam problēmas risinājuma variantam. Proti, vairākus gadus ilgušās diskusijas par to, vai var juridisko personu saukt pie kriminālatbildības, ir beigušās ar viennozīmīgu secinājumu, ka juridiskajai personai nav un nevar būt subjektīvā attieksme pret izdarīto noziedzīgo nodarījumu, tātad šajā gadījumā nevar runāt par vainu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes