Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Domu mantojums

21. Jūnijs 2005 /Nr.23 (378)

Padomju totalitārās sabiedrības sabrukums
4 komentāri
Edgars Briedis
Mg. iur. (LU), LL.M ar izcilību (Eseksas universitāte, Lielbritānija) 

Padomju totalitārās sabiedrības sabrukums Dipl. iur. Edgars Briedis, LU Juridiskās fakultātes stundu pasniedzējs Foto: no personiskā arhīva Šis raksts ir fragments no apjomīgā pētījuma, kuru autors veic par pilsoniskas sabiedrības attīstību Latvijas teritorijā. Sekojošajās nodaļās analizētas Latvijas tiesiskajā realitātē notikušās pārmaiņas, kuru iemesls bija Padomju Savienībā uzsāktās “pārbūves” reformas un kuras galu galā ...

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
0
0
komentāri (4)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurists2
22. Jūnijs 2005 / 20:21
0
ATBILDĒT
Bandītisks akts ir tad, kad bruņoti noziedznieki uzbrūk.

Šajā gadījumā tas bija noziedzīgas valsts(!) bruņots uzbrukums ar pretimstāvēšanu un upuriem.Temats ir skatīts caur Latvijas prizmu, kas ņemot vērā autora tautību, ir saprotami. Iesaku arī izlasīt kaut vai raksta pirmo teikumu, kur darbs raksturots kā daļa no pētījuma par sabiedrības attīstību Latvijā.Uzsaktu, ka tiek likti Latvijas apstākļiem nepiemēroti akcenti. Krieviem apskatītajā periodā bija komunistiskais totalitārisms, mums - krievu okupācija.

Tātad mēs nevaram runāt par "padomuju totalitārās sabiedrības sabrukumu" Latvijā. Latvijā notika krievu komunistisko okupantu apspiestās sabiedrības atbrīvošanās. Toties Krievijā notika - padomju totalitārās sabiedrības sabrukums.
lasītājs
22. Jūnijs 2005 / 17:04
0
ATBILDĒT
Tā nebija militāra sadursme. - tas bija vienkārši bandītisks akts, kas ievadīja Latvijas okupāciju.

Autors visticamāk ar to bija domājis, ka nebija militāra pretspara no Latvijas puses.

Turklāt nesaprotu kritiku par neanalizēšanu "Latviju kā tādu". Darba temats ir pavisam cits.
Jurists2
22. Jūnijs 2005 / 14:08
0
ATBILDĒT
Darbā analizēta padomju sistēma, bet autors nav mēģinājis analizēt Latviju kā tādu.

Jāatceras, ka mums (atšķirībā no krieviem) šis laikmets asociējas nevis ar sistēmu, bet gan pirmkārt(!) ar krievu (PSRS)okupāciju.

Tas analīzi, protams, padara daudz sarežģītāku, bet bez tā iztikt nevar.

Autors nav izticis arī bez dažām mazām, bet nepiedodamām kļūdām. Piem. apgalvojot, ka Latvija okupēta "bez nevienas miltāras sadursmes". Tādejādi tiek ignorēta traģiskā kauja ar upuriem Masļenkos.Daudzās vietās tekstā ignorēts tas, ka latvieši nekad nav bijuši padomju pilsoņi.

Apgalvots, ka LKP pirms okupācijas bijusi bezmazvai partija nevis teroristu perēklis.

Apgalvots, ka perestroikas mērķis bijis atdzīvināt personas iniciatīvu, nevis glābt brūkošo impēriju.Kā jau sākumā minēju - autors nav atradis atšķirību starp PSRS un tās okupētajām teritorijām (piem.Latviju).Kopumā ņemot labs(!) padomju sistēmas speciālista darbs par PSRS. Ceru ka pienāks laiks, kas sagaidīsim rakstu arī par PSRS okupēto Latviju.
Jurists
21. Jūnijs 2005 / 18:22
0
ATBILDĒT
Ļoti labi, ka Juridiskajā fakultātē beidzot sāk zinātniski izvērtēt totalitāro sistēmu - kā no politiskā, tā no juridiskā viedokļa. Citādi mūsu jaunie juristi aug par bezvēstures mankurtiem, kas nepazīst savu valsti un nespēj definēt tās intereses, kā tas bieži redzams aktuālajās debatēs, piemēram, par 4.maija Deklarācijas konsekvencēm vai robežlīgumu ar Krieviju.Rakstā ir izmantoti pietiekoši daudz materiāli, un kā īss pārskats tas studentiem ir ļoti piemērots. Tomēr būtu vēlams izvērsto pētījumu padziļināt, gan vairāk izmantojot rietumu literatūru par totalitārismu, par padomju tiesību lomu tajā, kā arī it sevišķi izvērst Latvijas jaunāko laiku vēstures, arī tiesību vēstures, analīzi.Bet šis raksts kā ievads problemātikā ir patiešām apsveicams.
visi numura raksti
Artis Stucka
Skaidrojumi. Viedokļi
Jūrmalas pašvaldības vēlēšanu rezultāti: "par" un "pret"
Lai nepieļautu līdzīgu problēmu rašanos pēc Saeimas vēlēšanām, kad pēc pieteikuma iesniegšanas Administratīvajā rajona tiesā savu darbību nevar iesākt jaunievēlētā Saeima, bet iepriekšējās Saeimas termiņš ir beidzies, ...
Jānis Lazdiņš
Juridiskā literatūra
Ievads viduslaiku Eiropas tiesību ģenēzes un evolūcijas problemātikā
Kopumā asociētās profesores Sanitas Osipovas monogrāfija "Viduslaiku tiesību spogulis" ir izcils sasniegums tiesību zinātnē. Līdz šim (tai skaitā idealizētajos t.s. ulmaņlaikos) nevienam profesoram nav bijis pa spēkam uzrakstīt ...
Indra Gratkovska
Skaidrojumi. Viedokļi
Juridisko personu kriminālatbildības realizācijas tiesiskie aspekti
Stājoties spēkā likumam "Grozījumi Krimināllikumā", būs nepieciešama normatīvā bāze, kas regulēs juridiskajai personai piemērojamo piespiedu ietekmēšanas līdzekļu izpildes kārtību. Līdz ar to Tieslietu ministrijā ir izveidota ...
Māris Knoks
Skaidrojumi. Viedokļi
Komentārs par Senāta spriedumu
2 komentāri
Jānis Neimanis
Skaidrojumi. Viedokļi
Slēdziens par apjomu
3 komentāri
AUTORU KATALOGS