ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

19. Decembris 2006 /Nr.50 (453)

Nozīmīgs spriedums par vēlēšanām

Satversmē abstrakti lietotajos jēdzienos nav jāiekonservē tās pieņemšanas brīdī pastāvošie priekšstati par šiem jēdzieniem. Šo jēdzienu saturs var attīstīties laika gaitā, nemainoties pašam tekstam. Tas sevišķi attiecināms arī uz Latvijas tiesību sistēmas galveno publisko tiesību ģenerālklauzulu - Satversmes 1.pantu, kā arī uz šī panta veidoto Satversmes sistēmu kopumā, t.i., uz atsevišķu Satversmes noteikumu savstarpējām attiecībām

Nozīmīgs spriedums par vēlēšanām


 

Satversmē abstrakti lietotajos jēdzienos nav jāiekonservē tās pieņemšanas brīdī pastāvošie priekšstati par šiem jēdzieniem. Šo jēdzienu saturs var attīstīties laika gaitā, nemainoties pašam tekstam. Tas sevišķi attiecināms arī uz Latvijas tiesību sistēmas galveno publisko tiesību ģenerālklauzulu – Satversmes 1.pantu, kā arī uz šī panta veidoto Satversmes sistēmu kopumā, t.i., uz atsevišķu Satversmes noteikumu savstarpējām attiecībām


 

Prof. Dr.h.c. Ass.jur. Dipl.-Pol. Egils Levits


 

I. Lietas būtība

1. Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments 2006.gada 3.novembra spriedumā lietā Nr.SA-5/2006 izlēma vairākus jautājumus, kas saistīti ar Saeimas vēlēšanu kampaņas norisi un tās pārbaudi tiesas procesā. Spriedumam ir ievērojama nozīme Satversmes 1., 6. un 18.panta, kā arī Saeimas vēlēšanu likuma un Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma izpratnē.

01.JPG (18140 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

2. Lietu bija ierosinājuši četru politisko organizāciju (partiju), kuras piedalījās 9.Saeimas vēlēšanās, pārstāvji. Šīs organizācijas (partijas) nesaņēma 5% balsu un mandātu sadalījumā Saeimā netika ņemtas vērā.

Pieteicēji norāda, ka priekšvēlēšanu kampaņas laikā vairāku fizisku personu dibinātas divas biedrības par šīm biedrībām ziedotajiem līdzekļiem organizēja reklāmas kampaņu, kurās tika pozitīvi atspoguļotas divas ar pieteicējiem konkurējošas politiskās partijas (kuru kandidāti iekļuva Saeimā). Pieteicēji uzskata, ka reklāmas kampaņai izlietotie līdzekļi pieskaitāmi šīm partijām, līdz ar to tās būtu pārsniegušas Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā noteiktos izdevumus griestus.

Bez tam pieteicēji uzskata, ka viņiem piešķirtais obligātais raidlaiks televīzijā bija paredzēts neizdevīgā laikā, un norāda, ka viņi nebija uzaicināti priekšvēlēšanu televīzijas raidījumā, kur bija uzaicināti tikai “lielo” partiju pārstāvji, un ka citā televīzijas raidījumā žurnālisti par viņiem negatīvi izteikušies, it sevišķi norādot uz to, ka tās ir “mazas” partijas.

Visbeidzot, pieteicēji norāda uz to, ka Saeimas vēlēšanu likumā noteiktā piecu procentu barjera nav paredzēta Satversmē.

3. Tādā veidā, pieteicēju ieskatā, ir tikuši pārkāpti Satversmē garantēto brīvu un vienlīdzīgu, ka arī proporcionālu vēlēšanu principi.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Dina Gailīte
Akadēmiskā dzīve
Vērtē Kriminālprocesa likuma darbības pirmo gadu
Sannija Matule
Informācija
Satversmes tiesai jauni tiesneši
Jānis Pleps
Informācija
Tiesai jāsaglabā "mugurkauls"
Valentija Liholaja
Skaidrojumi. Viedokļi
Soda noteikšanas principi: likums un prakse
Izstrādājot Krimināllikumu, likumdevējs tajā ietvēris speciālu nodaļu, kurā reglamentētas nepilngadīgo kriminālatbildības īpatnības, tostarp arī tiem piemērojamie soda veidi un apmēri, KL 65.pantā, piemēram, nosakot, ka ...
Dina Gailīte
Juridiskā literatūra
Likuma tulkojums kā ieguldījums starpvalstu attiecībās
Pagājušajā nedēļā, 13.decembrī, tika svinīgi atvērts Latvijas Republikas Civillikuma izdevums paralēli divās - vācu un latviešu - valodās.
AUTORU KATALOGS