ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

10. Aprīlis 2007 /Nr.15 (468)

Īres maksa denacionalizētajos namos
7 komentāri

Domājams, ka netaisnīgs īres līgums būs gadījumā, ja par nelabiekārtotu dzīvojamo telpu tiek pieprasīta tāda pati maksa, kā par labiekārtotu

Īres maksa denacionalizētajos namos

Domājams, ka netaisnīgs īres līgums būs gadījumā, ja par nelabiekārtotu dzīvojamo telpu tiek pieprasīta tāda pati maksa, kā par labiekārtotu

 

Dr.iur. ROLANDS KRAUZE

 

01.JPG (13770 bytes)
Foto: Boriss Koļesņikovs, “LV”

Rakstā izklāstīts autora viedoklis par sekām, kas iestājušās no 2007.gada 1.janvāra sakarā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” Pārejas noteikumu atcelšanu ar 2006.gada 8.marta Satversmes tiesas spriedumu. Vienlaikus jāpiebilst, ka saskaņā ar likuma “Par tiesu varu” 1.panta otro daļu tiesnesis, kas izspriež lietu, ir neatkarīgs un pakļauts tikai likumam. Nevienam nav tiesību dot norādījumus, kā tiesnesim izspriest lietu. Tātad neviena publikācija, kurā izteikts autora viedoklis par jautājumu, kā noteikt īres maksas apmēru strīdus gadījumā, nav uzskatāma par norādījumu tiesai, kā izspriest lietu.

 

Kādi normatīvie akti piemērojami

Atbilstoši Satversmes tiesas 2006.

komentāri (7)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Domadams
24. Aprīlis 2007 / 16:12
0
ATBILDĒT
Rolanda Krauzes "Komentāros likumam "Par dzīvojamo telpu īri""( 2005. g.), tā 13. pantam, ir skaidri atrunāta atšķirība starp īres līgumiem, kuros ir paredzēta iespēja paaugstināt īres maksu, un tiem līgumiem, kuros tāda iespēja nav paredzāta. Tomēr, autora rakstā noklusēta šī atšķirība. Mnuprāt, tas nav juridiski korekti, ņemot vērā jautājumu aktualitāti par īrnieka interešu aizstavību tiesā.
arta
15. Aprīlis 2007 / 12:38
0
ATBILDĒT
varam arī palikt pie vecās patiesības: cik juristu - tik viedokļu. pretējā gadījumā tiesas jau sen būtu likvidētas darbu neesamības dēļ!
vienkārši Kārlis
10. Aprīlis 2007 / 11:38
0
ATBILDĒT
bez ēšanas vēl mazāk var iztikt.ēdnīcas saimnieks arī sniedz pakalpojumu.tāpat kā īres nama saimnieks piedāvā apmierināt vienu no pamatvajadzībām.
to ??, Doma
10. Aprīlis 2007 / 11:08
0
ATBILDĒT
stasts jau ir par to ka PTA nesatur vadlinijas cenu noteiksaani vispar. Un strikti ņemot, ar ko dzivojamas telpas iziretajs atskiras no lupatbodnieka, kas savu produkciju tirgo ar 40% uzcenojumu? gan viens, gan otrs veic saimniecisko darbibu, kuras noluks ir gut pelnu. Kapec tad vienu mes censamies ierobezot ,bet otru ne?
Arta
10. Aprīlis 2007 / 10:31
0
ATBILDĒT
Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 11.pants nerunā par dzīvojamās telpas īri likuma Par dzīvojamo telpu īri izpratnē. Šis pants regulē t.s. "holiday houses", un sīkāki līguma noslēgšanas noteikumi ir atrodami MK 1999.gada noteikumos nr. 325 " Noteikumi par līgumu par dzīvošanai paredzētas ēkas vai ēkas daļas lietošanas tiesību iegūšanu uz laiku".
Kristaps
10. Aprīlis 2007 / 10:30
0
ATBILDĒT
Nevaretu piekrist god. Krauzes k-gam, ka pateretaju likums satur kadas vadlinijas peļņas noteikšanai. Vispirms, PTA 11.p nevar likt vienadibas zimi ar ikvienu ires ligumu, bet tikai ta saucamo'time-share' jeb brivdienu ipasumu,kad tu noperc tiesibas uz noteiktu laiku, piem katry junija un julija menesi katru gadu lietot so ipasumu.

Manuprat sapratigu pelnas kriteriju nenosaka vis likums un no ta izrietosie principi per se, bet tikai kopsakara ar tirgus cenu ,ko par sadu dzivokli ir gatavi maxat cilveki briva tirgu. Ja man maja stav tukss dzivoklis un man nedelas laika to atnak un noire pa Ls 4 /m 2, tad tas nozime ka tadu pat cenu es varu prasit no 'veca irnieka' Vienigais maksas ierobezotajs var but 'labas ticibas princips', proti es nevaru vecam irniekam paprasit tadu maksu, ko normalos briva tirgus apstaklos neviens nebutu gatavs maxat, jo tad ir acimredzams, ka ires maxa ir noteikta ar merki izdzivot irnieku ara no ipasuma, nevis sanemt ienakumus no ires.
ce
10. Aprīlis 2007 / 07:22
0
ATBILDĒT
Patērētāju tiesību likums attiecas uz pavisam ko citu nevis īri:)

Labs jautājums par pušu līdztiesību ir jautājums par to, kāpēc man kā denacionalizētas mājas īpašniekam jārēķinās ar līgumiem, kurus es neesmu slēdzis un kuri ietver netaisnīgus nosacījumus pret mani?
visi numura raksti
Arta Snipe
Skaidrojumi. Viedokļi
No kura brīža var piemērot tiesas noteikto īres maksu
2006.gada 8.martā Latvijas Republikas Satversmes tiesa pasludināja spriedumu lietā Nr.2005-16-01, kas no 2007.gada 1.janvāra atcēla likuma "Par dzīvojamo telpu īri" Pārejas noteikumos paredzētos "īres griestus". Šis spriedums, par to ...
Irina Avotiņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Kā aprēķināt īres maksu un pamatot izdevumus
Rakstā ir aplūkoti jautājumi par īres maksas pamatotības pierādīšanu, aprēķina algoritmu: kas tas ir - detalizēts, pienācīgs un pietiekams finansiāls pamatojums; kāda informācija nepieciešama apsaimniekošanas izdevumu aprēķinu ...
1 komentāri
Jānis Pleps
Akadēmiskā dzīve
Aizstāv divas doktora disertācijas
Šā gada 21.martā savus promocijas darbus aizstāvēja divi jauni tiesību zinātņu doktori - Kristīne Dupate un Artūrs Kučs.
2 komentāri
Jānis Pleps
Notikums
Latvijas kontinuitāte un tiesu iekārta
Šā gada Juristu dienas noslēdzās ar Eiropas Kopienu tiesas tiesneša Egila Levita lekciju "Latvijas valsts nepārtrauktība (kontinuitāte, turpinātība)" Juridiskajā koledžā 30.martā un Latvijas Juristu biedrības kolēģijas sēdi par ...
Sannija Matule
Notikums
Cik tālu sniedzas preses brīvība
Balstoties uz Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 8. un 10.pantā noteikto un atsaucoties uz ECT līdzšinējo tiesu praksi, D.Špīlmans Juristu dienu ietvaros savā lekcijā mēģināja iezīmēt robežu, kur ...
AUTORU KATALOGS