ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

12. Februāris 2008 /Nr.6 (511)

Notiesāto personu darbs:
panaceja vai utopija
Mg.iur.
Helēna Purviņa
zvērināta advokāte, LPA doktorante 

Plašas diskusijas sabiedrībā un valsts institūcijās par notiesāto problēmām nodarbinātības jautājumos ir veicinājušas vērienīgas reformas, kuru mērķis ir panākt visu darba spējīgo un strādāt tiesīgo ieslodzīto nodarbināšanu. Skaidrības labad gan jāpiebilst, ka līdz šim ieslodzīto nodarbinātības jautājumi valstiskā līmenī nav risināti.

Notiesāto nodarbinātība ir viena no resocializācijas procesa sastāvdaļām, tādēļ tā ir arī viena no būtiskākajām kriminālsoda – brīvības atņemšanas – satura sastāvdaļām.

Pašlaik ir vērojama aina, ka Latvijā cietumos saimnieciskās apkalpošanas darbos un produkcijas izgatavošanā tiek nodarbināti tikai 1450 darbspējīgie notiesātie. Savukārt pirmskara Latvijā nodarbinātības līmenis ieslodzījuma vietās bija tik augsts, ka vasaras mēnešos pat pietrūka ieslodzīto visu nozaru apkalpošanai. Salīdzinājumam – padomju gados Latvijā, kad ieslodzījuma vietās darbs bija obligāts, nodarbinātības rādītāji bija 86–88%. Tādēļ jāatzīst, ka darbs ir kļuvis par balvu un privilēģiju, jo ļoti daudz ieslodzīto labprāt strādātu, taču nav darba. Varētu pat teikt, ka nodarbinātības problēma ir mazāk svarīga no ekonomiskā aspekta, toties dīkdienīga laika pavadīšana, kas ir morāli degradējoša, veicina ieslodzītos savu laiku nebrīvē pavadīt jaunu noziedzīgu plānu kalšanai. Turklāt jāatzīmē, ka nodarbināti ieslodzītie atgūst degradējušos pašapziņu, ceļ personisko morālo, fizisko un arī materiālo stāvokli.

Tajā pašā laikā ASV, Skandināvijas un citu valstu pieredze rāda, ka ar darbu ir iespējams nodrošināt pat 90% ieslodzīto, izveidojot dažāda veida mācību un ražošanas darbnīcas, piešķirot ražotnēm monopoltiesības uz produkcijas ražošanu un realizāciju.

Notiesāto nodarbinātībai viņu resocializācijas procesā ir atvēlēta galvenā loma, un nespēja nodrošināt ieslodzītās personas ar darbu var izvērsties par nozīmīgu kriminogēnu faktoru. Tādēļ ir sākusies kompleksa jautājuma risināšana un tiesiskā regulējuma sakārtošana valsts līmenī. Lai īstenotu šo mērķi, Tieslietu ministrija ir pabeigusi darbu pie vairāku nozīmīgu koncepciju izstrādes, starp kurām varētu minēt "Ar brīvības atņemšanu notiesāto personu nodarbinātības koncepciju" un "Ar brīvības atņemšanas sodu notiesāto personu resocializācijas koncepciju".

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Allars Jekss
Citu pieredze
Ombuds un demokrātijas kvalitāte
Saņēmis uzaicinājumu piedalīties šajā konferencē, uzdevu sev jautājumu: vai es kā tieslietu kanclers varu dalīties ar Latvijas kolēģiem savā pieredzē demokrātijas principu iedzīvināšanā un sniegt ko noderīgu un vērtīgu.
Reinhards Dombrovskis
Skaidrojumi. Viedokļi
Dažas krimināltiesisko zinātņu teorētiskās problēmas
Arvis Ērmiņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Satversmes 81. panta piemērošanas prakse
1 komentāri
Sannija Matule
Akadēmiskā dzīve
Interesantais un aktuālais tiesību zinātnē  
Pirms pāris nedēļām tikai sākusies, bet līdz pat maija beigām vēl noritēs ikgadējā Latvijas Universitātes (LU) zinātniskā konference, kuras kārtas numurs šogad jau ir 66. Līdz ar to pagājušajā nedēļā arī juridiskajā ...
1 komentāri
Tiesību prakse
Par izīrētāja pienākumu nodrošināt īrnieku ar līdzvērtīgu dzīvojamo platību
Atbilstoši likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 28.4 panta otrai daļai izīrētājam, kurš cēlis prasību par dzīvojamo telpu īres līguma izbeigšanu un īrnieka izlikšanu, ja mājai nepieciešams kapitālais remonts un ir ...
AUTORU KATALOGS