ES enerģētikas komisārs Andris Piebalgs nesen publiski paudis neizpratni par Latvijas negatīvo nostāju pret Eiropas Komisijas piedāvāto ES Elektroenerģijas un dabasgāzes tirgus trešo likumdošanas paketi.1 Šajā rakstā autors no tiesiskā aspekta aplūkos galvenos jauninājumus Komisijas piedāvājumā, proti, pārvades sistēmu un pārvades sistēmas operatoru īpašumtiesību nošķiršanu, kā arī ierobežojumus trešo valstu personām kontrolēt pārvades sistēmas vai to operatorus.
Šobrīd Eiropas Savienībā ir spēkā tā sauktā Elektroenerģijas un dabasgāzes tirgus otrā likumdošanas pakete, kurā ietilpst arī 2003. gada 26. jūnija Direktīva 2003/55/EK par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz dabasgāzes iekšējo tirgu un par Direktīvas 98/30/EK atcelšanu,2 turpmāk – Gāzes direktīva (šī likumdošanas pakete vienlaikus regulē arī elektroenerģijas iekšējo tirgu, piemērojot līdzīgus principus un noteikumus3).
Spēkā esošais regulējums noteic, ka "tīkla ekspluatācijai jābūt juridiski un funkcionāli nošķirtai no piegādes un ražošanas darbībām".4 Tomēr Komisija norāda, ka līdzšinējā pieredze liecina par trim galvenajām problēmām esošajā regulējumā:
a) pārvades sistēmas operators pret uzņēmumiem, ar kuriem tas saistīts, var attiekties labāk nekā pret konkurējošām trešajām personām;
b) nav iespējams garantēt nediskriminējošu piekļuvi informācijai;
c) integrētā uzņēmumā ir izkropļoti investēšanas stimuli.5
Ņemot vērā šos argumentus, Komisija piedāvā grozīt Gāzes direktīvu, lai novērstu minētās problēmas. Savukārt, lai izvērtētu "jaunās" Gāzes direktīvas saturu, šajā rakstā tuvāk tiks aplūkoti nošķiršanas veidi un to īpašības, kā arī izvērtēts tā sauktās "Gazprom" klauzulas saturs.
Piegādes tīkli un vertikāli integrēti uzņēmumi
Gan dabasgāzes, gan arī elektroenerģijas piegādes nozares galvenā specifika ir atkarība no fiksētiem piegādes tīkliem – angliski šīs nozares apzīmē kā network-bound sectors.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes