ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

4. Augusts 2009 /Nr.31 (574)

Vainīgā personības izvērtēšana, nosakot sodu

Personas vaina noziedzīgajā nodarījumā ir konstatējama, pamatā balstoties uz Satversmes 92. panta, Krimināllikuma 8. panta, Kriminālprocesa likuma 19. panta (nevainīguma prezumpcija) un Kriminālprocesa likuma 520. panta noteikumiem. Personas vaina attiecīgā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā ir pakļauta pierādīšanai ar visiem iespējamajiem pierādīšanas līdzekļiem, kas uzskaitīti Kriminālprocesa likumā.

Saskaņā ar Krimināllikuma 46. panta otro daļu tiesa, nosakot sodu, un prokurors, sastādot priekšrakstu par sodu, ņem vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un radīto kaitējumu, vainīgā personību, atbildību mīkstinošos un pastiprinošos apstākļus. Vainīgā personības izvērtēšana ir svarīgākā sastāvdaļa soda individualizācijā, jo tādējādi vainīgajam var noteikt visefektīvāko soda veidu un tā apmēru.1 Soda individualizācijas princips ir cieši saistīts ar taisnīguma principu. Neindividualizēts sods, proti, tāds, kas noteikts, neievērojot visus lietas apstākļus un vainīgā personību, kā to prasa likums, nevar būt taisnīgs.

Soda individualizācija notiek virzienā no abstraktā uz konkrēto, proti, no likumdevēja vispārējiem norādījumiem uz vainīgā personību un lietas konkrētiem apstākļiem. Līdz ar to cilvēks, kas izdarījis noziedzīgo nodarījumu, ir individualizācijas jautājuma centrā. Soda individualizācija ir pamatota ar soda mērķiem un izriet no tā, ka nevar pastāvēt divi absolūti vienādi noziedzīgi nodarījumi un to izdarītāji.

Par noziedznieka personību daudz un plaši ir runāts juridiskajā literatūrā, tai skaitā ārvalstu, jo vainīgā personības izvērtēšanas nepieciešamība sevi ir pierādījusi jau sen, tomēr šis jautājums joprojām nezaudē savu aktualitāti. Taču ne visos ārvalstu kriminālkodeksos (kā Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Krievijas, Moldovas, Ukrainas, Baltkrievijas) tiek runāts par vainīgā personību. Daži atsaucas uz "noziedznieka" personību, piemēram, Dānijas un Korejas kriminālkodekss. Dažu citu valstu kriminālkodeksi norāda uz "izdarītāja" personību, piemēram, Vācijas un Francijas.

Pastāv viedoklis, ka kriminoloģiskais jēdziens "noziedznieka personība" ir plašāks par jēdzienu "vainīgā personība", turklāt pēdējais ir pirmā sastāvdaļa.2 Tomēr šo viedokli nevar atzīt par pamatotu, jo kriminoloģija un krimināltiesības ir patstāvīgas tiesību nozares, starp kurām nav subordinācijas attieksmju. Kā norāda Krievijas tiesībzinātnieks S. Veļijevs, "starp minētajiem jēdzieniem nav "veselā" un "daļas" attiecību".3 Lai kā atšķirtos šo divu nozaru mērķi un pieejas "vainīgā personības" jēdzienam, to izpratne par jēdzieniem "noziedznieka personība" un "vainīgā personība" sakrīt, jo abos gadījumos tiek runāts par personu, kurai ir iespējama novirze pie noteiktiem apstākļiem arī turpmāk rīkoties līdzīgi, kā jau izdarīta noziedzīgā nodarījuma gadījumā.

Iztirzājot vainīgā personības jēdzienu, jārod atbildes uz trim pamatjautājumiem:

1. Ar kādu mērķi likumdevējs ir paredzējis vainīgā personības izvērtēšanu, nosakot viņam sodu?

2. Kāda nozīme soda noteikšanā ir vainīgā personībai?

3. Kādām vainīgā personības īpašībām ir nozīme, nosakot sodu?

Atbilde uz pirmo jautājumu saskatāma soda individualizācijas principa nepieciešamības pamatojumā, tāpēc pie tā raksta autore ilgāk nekavēsies.

Pie atbildes uz otro jautājumu jāmin soda mērķis, kas saskaņā ar Krimināllikuma 35. pantu ir sodīt vainīgo personu, panākt, lai šī persona turpmāk pildītu likumus un neizdarītu jaunus noziedzīgus nodarījumus (speciālā prevencija), kā arī panākt, lai citas personas pildītu likumus un atturētos no noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas. Sods tiek piemērots par jau izdarītām darbībām kā atmaksa, bet tā mērķis attiecībā uz notiesāto tiek vērsts uz nākotni, lai notiesātais vairs neizdarītu jaunus noziedzīgus nodarījumus.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Inese Nikuļceva
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedums lietā "Demirs un Baikara pret Turciju"
Latvija ir Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību konvencijas1 (turpmāk – Konvencija) dalībvalsts. Lai izprastu cilvēka pamattiesību attīstības tendences, ir svarīgi sekot Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūrai un analizēt ...
Jānis Bogdasarovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas privātās sabiedrības tiesiskā regulējuma nepieciešamība
2008. gada 25. jūnijā Eiropas Komisija ir publicējusi regulas projektu COM (2008) 396/3, kurš paredz Eiropas privātās sabiedrības tiesiskā regulējuma izveidi un ieviešanu. Eiropas Komisija uzsver nepieciešamību jaunas Eiropas ...
Māris Onževs, Andris Rimša
Diskusija
Par personvārdiem kapitālsabiedrību firmās
Šī gada 14. jūlija "Jurista Vārda" numurā tika publicētas Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāra p. i. (turpmāk – UR) atziņas, kas ietvertas lēmumos Nr. 1-5/85 un Nr. 1-5/1111 (turpmāk – Lēmumi vai katrs atsevišķi – ...
28 komentāri
Jautrīte Briede
Nedēļas jurists
Jautrīte Briede
31 komentāri
Kristaps Kretainis
Diskusija
Personvārdu lietošana kapitālsabiedrības nosaukumā
Šā gada 14. jūlija "Jurista Vārdā" tika publicētas Uzņēmumu reģistra amatpersonu lēmumu atziņas un ekspertu komentāri par personvārdu izmantošanu kapitālsabiedrības nosaukumā. Minētajā publikācijā paustais pamudināja autoru ...
AUTORU KATALOGS