Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Redaktora sleja

10. Novembris 2009 /Nr.45 (588)

Pie pleca plecs
1 komentāri

Ja vēlies iepazīt cilvēku, dodies kopā ar viņu grūtā ceļojumā. Kad mugursomā būs palicis viens cepums un arī dzeramais ūdens ies uz beigām, tad redzēsi, kāds patiesībā ir tavs draugs.

Šobrīd viens nabaga cepums kulstās pa visas mūsu valsts "mugursomu". Pašizdomātās pārpilnības dzīres gan valsts, gan (lielākajai daļai) arī individuālā līmenī ir beigušās.

Krīze piespiedusi inventarizēt visu nozaru, to skaitā tieslietu, izdevumus. Gan publiski, gan aizkulisēs notiek cīņa par "cepumu". Katrs cenšas pierādīt savu funkciju neaizstājamību. Gandrīz visur samazinātas algas, atlaisti darbinieki. Būtiski ierobežoti izdevumi tādiem pārticības valstīs raksturīgiem pasākumiem kā probācija un cilvēktiesību aizsardzība. Vienlaikus parādās idejas, kas pirmskrīzes laikā šķistu absurdas: gluži kā tālajos trīsdesmitajos dzirdīgas ausis rod aicinājumi pēc stiprās glābēja rokas jeb tautas vadoņa, izskan priekšlikumi steigšus pārveidot Latviju par prezidentālu republiku, ar sajūsmu tiek uztverta ideja atbrīvot parādniekus no apgrūtinošām civiltiesiskām saistībām utt.

Atgriežoties pie ievadā minētās iespējas patiesi iepazīt draugu, – var teikt, ka šobrīd ekstrēmos apstākļos Latvijas sabiedrība iepazīst pati sevi.

Kā rīkoties šādā valstij grūtā brīdī? Cik tālu krīze ir ietekmējusi tieslietas? Ko ir vērts ziedot uz "finanšu konsolidācijas" altāra un kur piekāpties nedrīkst? Vai ir iespējams ar tiesiskiem līdzekļiem ierobežot krīzes postošās sekas un veicināt ātrāku valsts atdzimšanu?

Līdzšinējā Latvijas vēsturē juristi izšķirīgos brīžos pārsvarā ir saglabājuši veselīgu spriestspēju un rīcībspēju. Tā jābūt arī šoreiz. Tāpēc novembra beigās "Jurista Vārds" aicina uz savu autoru un lasītāju konferenci "Krīze un tieslietas".

Šis, protams, nav revolucionārais Tautas frontes laikmets, tomēr tā laika dziesmas vārdi "pie pleca plecs" ir gluži vietā: apvienojot zināšanas un idejas, noteikti varam kopīgi līdzēt savai valstij.

0
0
komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Andris
19. Novembris 2009 / 10:22
0
ATBILDĒT
testa
visi numura raksti
Kalvis Torgāns
Skaidrojumi. Viedokļi
Plaģiāts, kas noved pie darba zaudēšanas
"Ak, kāds nu tur liels ļaunums, ja mazliet "pašpikošu" no cita autora" – šāda nostāja diemžēl ir plaši izplatīta bakalaura un maģistra darbu rakstītāju vidū. Gandrīz visi zina, ka uzdot cita autora rakstītu tekstu par savējo ...
21 komentāri
Martins Osis
Skaidrojumi. Viedokļi
Īpašs protests civilprocesā
Civilprocesa likuma1 (turpmāk – CPL) 60. nodaļa ("Lietu jauna izskatīšana sakarā ar būtiskiem materiālo un procesuālo tiesību normu pārkāpumiem") noteic kārtību, kādā iespējama jauna lietu izskatīšana pie noteiktiem ...
1 komentāri
Uldis Cakars
Skaidrojumi. Viedokļi
Advokatūras "Zelta zirgs" jeb Antiņa simtgade un "tēva vara"
Raksts ir autora pārdomas par notikumiem Latvijas advokatūrā un turpina advokatūras iekšienē un publiskajā telpā iesākto diskusiju par advokatūras attīstības scenārijiem. Autors tikai grib sastatīt Raiņa redzējumu par sabiedrību ...
25 komentāri
Guna Kaminska
Nedēļas jurists
Guna Kaminska
5 komentāri
Andris Rimša
Skaidrojumi. Viedokļi
Personas subjektīvās publiskās tiesības uz publisko lietu izmantošanu (III)
AUTORU KATALOGS