Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Redaktora sleja

1. Decembris 2009 /Nr.48 (591)

Abrakadabra un... Tieslietu padome radīta!

Pēdējā laikā no tiesnešiem arvien uzstājīgāk izskan prasība par Tieslietu padomes izveidošanu. Prasība tiek izteikta ar cerību, ka padome varētu stiprināt tiesu varas neatkarību un novērst visas nejēdzības, kas notiek tiesu sistēmas organizēšanā.

Latvijā joprojām daudzas būtiskas lietas notiek novēloti un smagnēji lēni. Valstij un tās institūcijām trūkst tālredzības, radošuma un degsmes radīt un īstenot inovatīvas lietas. To droši var attiecināt arī uz jautājumu par Tieslietu padomes izveidi. Jau pirms desmit gadiem Pasaules bankas pētījumā un dažādās rekomendācijās Latvijai tika ieteikts stiprināt tiesu varas neatkarību un mazināt pārējo varas atzaru ietekmi uz to. Viens no galvenajiem “instrumentiem” šī mērķa sasniegšanai varētu būt Tieslietu padome.

Daudzas Eiropas valstis, tai skaitā – mūsu kaimiņvalstis, jau sen to ir izdarījušas, bet Latvija jau desmit gadus ar nolemtības sajūtu “mīcās” uz vietas un kā nevar, tā nevar izveidot Tieslietu padomi.

Kā rāda pēdējā laika pieredze, acīmredzot vienīgais, kas var sapurināt valsti, diemžēl ir smaga krīze, nepatīkami starpgadījumi, kā arī “stingra” direktīva. Vai tas attieksies arī uz Tieslietu padomi?

Reaģējot uz neseno starpgadījumu Saeimā, arī tieslietu ministrs paziņojis par Tieslietu padomes ieviešanu sešu mēnešu laikā. Tieši šodien Saeimas Juridiskajā komisijā plānots izskatīt Tieslietu ministrijas ierosinājumus par institūcijas “iedzīvināšanu” likumā “Par tiesu varu”.

Vai mēs dažu mēnešu laikā izdarīsim to, ko nevarējām vai negribējām izdarīt desmit gadus? Valsts pārvalde šobrīd jau ir iemanījusies strādāt steigā. Tomēr – vai šī Tieslietu padome būs tāda, kādu to grib patiešām sabiedrība un tiesnešu saime?

Tiesneši nepārprotami prasa spēcīgu institūciju, kas pārstāvētu tiesu sistēmu un pieņemtu būtiskus lēmumus. Sabiedrībai un tiesnešiem nav vajadzīga konsultatīva “tējnīca uz vistas kājas”, ko viegli izsist no līdzsvara un kas radīta ķeksīša pēc. Turklāt Tieslietu padome ir tikai viens, lai arī būtisks, tiesnešu pašpārvaldes iekšējās sistēmas elements. Lai visa sistēma un padome varētu veiksmīgi strādāt, būs nepieciešami vēl daudzi citi jaunievedumi un arī resursi. Tikai ar Tieslietu padomes ieviešanu vien tiesnešiem un sabiedrībai redzamās tiesu sistēmas problēmas neatrisināsies.

1
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Dina Gailīte, Sannija Matule, Gatis Litvins
Notikums
Juristi pulcējas konferencē "Krīze un tieslietas"  
Saprast, cik tālu krīze ietekmējusi tieslietas, novilkt robežas, kuras tiesiskā ziņā pārkāpt nedrīkst, neraugoties ne uz kādām ekonomiskajām un politiskajām grūtībām, kā arī kopīgi meklēt veidus, kā ar tieslietu "instrumentiem" ...
4 komentāri
Valentija Liholaja
Skaidrojumi. Viedokļi
Uz Krimināllikuma desmitgadi atskatoties (II)
2 komentāri
Baiba Rudevska, Irēna Kalniņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Atlīdzība par darba piespiedu kavējumu darba samaksas jēdziena kontekstā
Darba likuma (turpmāk – DL) normas skar gandrīz ikvienu ekonomiski aktīvo Latvijas iedzīvotāju, kura darba tiesisko attiecību pamatā ir ar darba devēju noslēgts darba līgums (sk. DL 3. pantu). Tādēļ jautājumi, kas saistīti ar darba ...
Aivars Niedre
Nedēļas jurists
Aivars Niedre
4 komentāri
Gatis Litvins
Notikums
Paziņoti "Jurista Vārda" pētniecisko darbu konkursa rezultāti
Jau ceturto gadu žurnāls "Jurista Vārds" iesaista jaunos juristus diskusijās par tiesību sistēmas un prakses problēmām. Arī šogad notika studentu pētniecisko darbu konkurss, kura rezultāti tika paziņoti šā gada 27. novembra ...
AUTORU KATALOGS