Par pašvaldību darbības pārraudzību
Mag. iur. Artis Stucka, Policijas akadēmijas Valststiesisko zinātņu katedras asistents, doktorants, — “Latvijas Vēstnesim”
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”
Pašvaldības joprojām ir valsts pārvaldes līmenis, kura reformēšana atrodas nosacīti dinamiskā stāvoklī. Politiskajā sfērā notiek cīņas par ietekmi lielākajās pašvaldībās, un to laikā tiek piedāvāti dažādi pašvaldību pārveidošanas mehānismi. Dažādās formās tiek izteikti priekšlikumi veidot pašvaldības, kuras to optimālas funkcionēšanas un iedzīvotāju labklājības uzlabošanas orientācijas dēļ varētu tikt sauktas par katras valsts “demokrātijas spoguli”.
Politiskās cīņas un to dažādo izpausmju tendences īpaši saskatāmas kļūst tieši pirms un pēc kārtējām pašvaldību vēlēšanām. Tieši šajā laika posmā vislabāk parādās tautas kalpu paveiktais vai, gluži otrādi, nepaveiktais, jo tiek vērtēta pie varas bijušo kalpošana savā un tautas labā. Šai posmā dažādās partijas un vēlētāju apvienības “ceļ gaismā” konkurentu pieļautās nelikumības un iegūtos “kompromantus”. Kāpēc tas notiek tikai pirms kārtējām Saeimas vai pašvaldību vēlēšanām? Kāpēc uz tiesību aktu pārkāpumiem un saimniekošanas neefektivitāti tiek norādīts tieši pirms vēlēšanām, ja tas turpinājies četrus gadus? Kāpēc šādiem pārkāpumiem no atbildīgo iestāžu puses jau tūlīt nav sekojusi aktīva rīcība, kas nepieļautu to izdarīšanu?
Šiem un citiem jautājumiem autors mēģinās pievērsties raksta gaitā. Ņemot vērā apzināmo problēmu izpētes apjomu un tēmas sarežģītību, autors centīsies dot tikai vispārinātu ieskatu dažās ar pašvaldību darbības kontroli saistītās problēmās, un par šī raksta mērķi izvirza nevis optimāla kontroles mehānisma piedāvāšanu, bet gan jau esošā izpēti.
Jāatzīst, ka šobrīd valstī pašvaldību darbs nebūt nav tik “caurspīdīgs” un sabiedrības tik plaši kontrolēts kā valsts pārvaldes iestāžu un to amatpersonu darbība. Pašvaldību kontroles īstenošanai ir izveidota uzraudzības sistēma, kas ideālā gadījumā varētu īstenot pašvaldību funkcionēšanas tiesiskuma uzraudzību, tomēr dažādu blakus faktoru ietekmē tas nenotiek. Tas nozīmē, ka pašvaldību kontroles mehānismā kaut kādi elementi ir vai nu lieki, vai arī šī kontrole ir izveidota ar nepilnībām, kas ir novēršamas.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes