Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Numura tēma

26. Janvāris 2010 /Nr.4 (599)

Vai iecerētā Tieslietu padome attaisnos cerības
6 komentāri

Iepriekšējā "Jurista Vārda" numurā (sk.: "Juridiskā komisija atbalsta Tieslietu padomes izveidi", JV, 21.01.2010., Nr. 3) jau tika ziņots, ka likumdevējs beidzot ir spēris noteiktus un mērķtiecīgus soļus Tieslietu padomes (turpmāk – TP) izveidošanas virzienā. Tieslietu ministrija ir sagatavojusi un Saeimas Juridiskā komisija ir atbalstījusi likuma "Par tiesu varu" grozījumus. Ar tiem iecerēts izveidot jaunu institūciju – TP – pašreiz spēkā esošajā tiesu sistēmas "jumta" likumā, negaidot Tiesu iekārtas likuma pieņemšanu. Saeimas Juridiskā komisija ir atbalstījusi konkrēto grozījumu nodošanu pirmajam lasījumam. Šādu likumdevēja rīcību tiesu sistēmas darbinieki un visa sabiedrība ir gaidījusi gandrīz desmit gadus. Beidzot, kad sabiedrībai tiek piedāvāta iecere par TP veidolu, var sākties konkrēta diskusija par sagatavotā regulējuma saturu, cenšoties atbildēt uz jautājumu – vai tieši šādu TP vēlamies un vai tā attaisnos cerības?

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
4
komentāri (6)
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Kārlis
27. Janvāris 2010 / 14:10
0
ATBILDĒT
Tā saucamais \"jurists\" ir lohs, kuram es neuzticētu nevienu lietu, jo nespēj sakarīgi argumentēt.
G. Litvins
27. Janvāris 2010 / 11:14
0
ATBILDĒT
Par Nīderlandes Tieslietu padomiIzveidota 2002.gadā, lai nostiprinātu tiesu varas neatkarību un lai veicinātu sabiedrības uzticību tiesām. Lai nodrošinātu neatkarību no izpildu varas, Tieslietu padome pārņēma tās Tieslietu ministrijas funkcijas, kas attiecas uz tiesām. Tas ir, budžeta pieprasīšana un piešķirtā budžeta sadale starp tiesām, finanšu vadība, personāla vadības politika, IT, apsaimniekošana, tiesu darba nodrošināšana. Tieslietu padome šīs funkcijas veic sadarbojoties ar tiesu padomēm (court boards). Tieslietu padomes uzdevums ir arī izstrādāt tiesu sistēmas politikas plānošanas dokumentus. Taču Tieslietu padomes un tiesu attiecības nav uzskatāmas par hierarhiskām un tās galvenais uzdevums ir tiesu atbalstīšana un nodrošināšana.Tieslietu padome ir tiesu varas pārstāvis(spokesperson) attiecībās ar sabiedrību un politiskajās debatēs. Tādējādi tiek nodrošināta tiesu autonomija un tieslietu ministram nav tiešas ietekmes, bet viņš ir politiski atbildīgs par sistēmu kā tādu.Tieslietu padomē ir 5 locekļi – 3 tiesneši un 2 augsta ranga valsts pārvaldes darbinieki. Šie ir pastāvīgi amati, kuri netiek apvienoti ar citu amatu veikšanu. Tieslietu padomē ir 135 darbinieki. Tieslietu padomē ir šādas struktūrvienības: IT, Budžeta un finanšu kontroles, Vadības, Stratēģijas un attīstības, Nodrošināšanas.

Jurists
27. Janvāris 2010 / 09:51
0
ATBILDĒT
Tieslietu apdomei būtu jābūt tiesu varas "MK"/ "Saeimai", nevis vietai, kur daži gudrie sanāk un papļāpā par šo to, it neko. :)
Gunārs
26. Janvāris 2010 / 15:16
0
ATBILDĒT
Paldies par izsmeļošo materiālu.
Me
26. Janvāris 2010 / 09:58
0
ATBILDĒT
Un Jūs domājat, ka pašreizējā situācija nav maināma un ir pieļaujama, kad vispār bez atklātas debates tiek virzīti tiesneši? Labāk lai ir Tieslietu padome, kur par to lemj un visi interesenti var iet un klausīties.
jurists
26. Janvāris 2010 / 09:20
0
ATBILDĒT
Ir sen zināms teiciens, ka ar labiem nodomiem ir bruģēts ceļš uz nezin kurieni.... Pati par sevi doma par TP ir laba, bet ne Latvijas skarbajai realitātei. Levits nezina un nevar zināt, kāda reāla korupcija un radu un draugu būšana valda Latvijā. Tāpēc Latvijai šāda institūcija ir nevis vajadzīga, bet var izrādīties pat kaitīga.
visi numura raksti
Reinis Bērziņš
Numura tēma
Par darbu pie Tieslietu padomes izveides
Saeimas Juridiskās komisijas apakškomisijas, kas izveidota darbam ar Tiesu iekārtas likumu (turpmāk – apakškomisija), uzdevumā Tieslietu ministrija sadarbībā ar Augstāko tiesu turpina darbu pie grozījumu likumā "Par tiesu varu" ...
Ringolds Balodis
Numura tēma
Tieslietu padomes nozīme laika dimensijā
Likumus groza, kad, likumu piemērojot, rodas situācijas, kas atklāj likuma nepilnības. Šobrīd tiek izstrādāts jauns regulējums, kurš iecerēts kā risinājums, lai novērstu esošā likuma "Par tiesu varu" nepilnības un radītu ...
Jānis Maizītis
Nedēļas jurists
Jānis Maizītis
4 komentāri
Juris Rudevskis
Numura tēma
Dažas piezīmes un ierosinājumi par Tieslietu padomi
Jānis Pleps
Numura tēma
Tieslietu padome: ārvalstu ekspertu skats
Saeimas Juridiskās komisijas sagatavotie grozījumi likumā "Par tiesu varu" paredz jaunas institūcijas – Tieslietu padomes – izveidošanu. Atbilstoši likumprojekta autoru iecerei šai institūcijai vajadzētu iesaistīties tiesu ...
AUTORU KATALOGS