ŽURNĀLS Numura tēma

16. Februāris 2010 /Nr.7 (602)

Jauns piedāvājums, kā atslogot tiesas un samazināt lietu skatīšanas termiņus
Notāri gatavi pārņemt bezstrīdus lietas
5 komentāri
Ilze Pilsētniece
Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja, intervijā "Jurista Vārda" galvenajai redaktorei Dinai Gailītei 

Jau kādu laiku starp tiesnešiem un zvērinātiem notāriem notiek domu apmaiņa par iespēju no tiesu kompetences izņemt bezstrīdus lietas (tās varētu būt – bezstrīdus laulību šķiršanas lietas, saistību bezstrīdus izpildīšana un saistību izpildīšana brīdinājuma kārtībā) un nodot to izlemšanu notariāta ziņā. Idejas autori – zvērināti notāri – uzskata, ka tādā gadījumā tiesām atliktu vairāk laika "strīdus" lietu izskatīšanai jeb tiesas spriešanai pēc būtības, līdz ar to būtiski paātrinātos tiesvedības procesi un tiesiskā aprite kopumā, kā arī tiesas kļūtu pieejamākas un praksē tiktu īstenotas indivīda tiesības uz taisnīgu tiesu. Savukārt idejas pretinieki (un tādu netrūkst, tajā skaitā tiesnešu vidū) sauc šo priekšlikumu par notariāta interešu lobēšanu un uzskata, ka tādējādi valsts kasei garām aizplūdīs liela daļa valsts nodevās šobrīd iekasējamās naudas.

Neraugoties uz viedokļu pretrunīgumu, priekšlikums vismaz daļēji guvis Tieslietu ministrijas atbalstu un paredzams, ka jau drīzumā Saeima varētu lemt vismaz par bezstrīdus laulības šķiršanas lietu nodošanu no tiesu kompetences notāru pārziņā.

Galvenie ieguvumi, ko sola idejas virzītāji: tiesas atslogotas no tām neraksturīgu funkciju veikšanas (šobrīd gadā skata vairāk nekā 100 tūkstošus bezstrīdus lietu); atslogots valsts budžets, jo lietas pārņems pašnodarbinātas personas; paātrināsies strīdus lietu skatīšana, jo tiesnešiem būs vairāk laika; palielināsies iekasēto valsts nodevu apjoms, jo tās ienāks gan no notāriem, gan tiesām; notāru birojos tiks radītas jaunas darbavietas.

Šajā "Jurista Vārdā" piedāvājam sarunu ar Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāju Ilzi Pilsētnieci, vairāku nozares lietpratēju viedokļus par notariāta izvirzīto priekšlikumu, kā arī fragmentu no Dr.

komentāri (5)
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
juris
17. Februāris 2010 / 11:41
0
ATBILDĒT
Darba un ienakumu piegāde notāriem
dior
16. Februāris 2010 / 16:32
0
ATBILDĒT
Man gan liekas, ka bezstrīdus laulību šķiršanas lietas būtu jānodod dzimtsarakstu nodaļām - paši salaulāja, paši, lai tad arī izšķir arī tos, kas laulājušies baznīcās. Domāju, ka cilvēkiem tas būs lētāk, samaksājot valsts nodevu iestādē, nekā notāram - valsts nodevu PLUS naudiņu par amata atlīdzību.

Beigu galā sanāks tā, ka valstī būs liels skaits to pāru, kas faktiski nedzīvo kopā, bet oficiāli skaitās precējušies.

Pie tam tiesai daudz laika nepaņem izšķirt laulību bezstrīdus kārtībā.

Te vairāk izskatās pēc tā, ka notāriem ir aptrūkusies naudas plūsma...
Čaiņiks
16. Februāris 2010 / 16:26
0
ATBILDĒT
Piekrītu Subaru. Patreizējā ekonomiskajā situācijā notāri ir gatavi pārņemt jebko, kas dod papildus ienākumus.
kūka
16. Februāris 2010 / 15:35
0
ATBILDĒT
Un Finanšu ministrija piekritīs šim variantam, jo valstij ies secen lielas naudas summas, bet notāri paliks stāvus bagāti? Patreiz šo bezstrīdus lietu nodošana ir neprāts, jo tas, kā saka atslogos netikai tiesas, bet arī spēcīgi uz 12 miljoniem "atslogos" valsts budžetu. Piemērs nav tālu jāmeklē - 2003. gadā mantojuma nodeva notāriem un valsts zaudēja lielu līdzekļus, bet notāri zeļ un plaukst. Kāpēc tik ļoti mūsu valsts lobē notārus?
Subaru
16. Februāris 2010 / 13:54
0
ATBILDĒT
Ideja nav peļama, bet jautājums kādēļ tieši tagad, nevis teiksim pirms 3 vai 2 gadiem, kad strauji sāka augt tiesā izskatāmo lietu skaits?

Atbilde manuprāt slēpjas tīri merkantīlā aspektā, proti, darījumi ar nekustamajiem īpašumiem praktiski ir apsīkuši un notāri taču arī ir cilvēki un nopelnīt gribās! Un pašiniciatīva un cenšanās ir laba lieta, ja apakšā ir šis cēlais mērķis, par ko māc šaubas!



Par to, ka nortāriem bija pieredze no padomju laikiem, gan nevajadzēja norādīt, pieļauju 20 gados tā ir izkūpējusi!



Lai jau izdodās!
visi numura raksti
Numura tēma
Vai tiesas ir jāatbrīvo no "tehnisku" lietu izskatīšanas
Šobrīd tiek apspriesta iespēja veikt normatīvo aktu grozījumus, lai no rajona tiesu kompetences izņemtu bezstrīdus laulību šķiršanas lietas, saistību bezstrīdus izpildīšanu un saistību izpildīšanu brīdinājuma kārtībā. ...
Gatis Litvins
Notikums
Tiesnešu algas: patiesie skaitļi un viedokļi
Lai vienotos par veidu, kā izpildīt Satversmes tiesas 2010. gada 18. janvāra spriedumu lietā Nr. 2009-11-01 “Par likuma “Par tiesu varu” pārejas noteikumu 7. punkta otrā teikuma un 17. punkta (2008. gada 14. novembra likuma ...
16 komentāri
Anita Kovaļevska
Nedēļas jurists
Anita Kovaļevska
10 komentāri
Numura tēma
Funkcionālās problēmas kā viens no Latvijas tiesu efektivitāti traucējošiem apstākļiem

Fragments no Dr.iur. S. Osipovas, A. Strupiša, A. Riebas 2009. gada pētījuma "Tiesu varas neatkarības un efektivitātes palielināšanas un nostiprināšanas rezerves"

3 komentāri
Skaidrojumi. Viedokļi
Zemesgrāmatu loma tiesu sistēmā un attīstības perspektīvas
Lai izvērtētu turpmāko zemesgrāmatu attīstību, saskaņā ar Ministru prezidenta 2009. gada 14. augusta rezolūciju tika izdots tieslietu ministra Mareka Segliņa 2009. gada 27. augusta rīkojums "Par darba grupas izveidošanu ziņojuma par ...
AUTORU KATALOGS