Latvijas Republikas Satversmes tiesa 2010. gada 3. decembrī rīko konferenci par vispārējās jurisdikcijas tiesas pieteikumu Satversmes tiesai.
Vispārējās jurisdikcijas tiesas pieteikums līdztekus konstitucionālajai sūdzībai ir konkrētās konstitucionālās kontroles veids, kas Latvijā darbojas jau kopš 2001. gada. Par šo kontroles veidu Satversmes tiesas rīkotajā seminārā esam diskutējuši tā darbības pašā sākumā. Tagad ir pienācis laiks atskatīties un izvērtēt šā institūta darbību gandrīz desmit gadu garumā.
Satversmes tiesas prakse liecina, ka šo gadu laikā ir sakrājušies vairāki būtiski ar tiesas pieteikumiem saistīti jautājumi, par kuriem ir nepieciešama diskusija un kuros jāmeklē risinājums, lai tādējādi nacionālajā līmenī sekmētu tiesību uz taisnīgu tiesu aizsardzību.
Satversmes tiesas statistiskais apkopojums rāda, ka vispārējās jurisdikcijas tiesas ar pieteikumiem Satversmes tiesā vēršas ievērojami retāk nekā tas notiek citās valstīs ar līdzīgu konstitucionālās uzraudzības mehānismu (piemēram, Lietuvā). Turklāt it īpaši pēdējo divu gadu laikā no sešām jau izskatītajām lietām tikai vienā gadījumā Satversmes tiesa atzinusi, ka vispārējās jurisdikcijas tiesas apstrīdētā norma neatbilst augstāka juridiskā spēka tiesību normai. Divos gadījumos Satversmes tiesa apstrīdētās normas atzinusi par atbilstošām, bet trīs gadījumos tiesvedība lietā ir izbeigta, citastarp konstatējot, ka jautājums ir nevis par apstrīdētās tiesību normas konstitucionalitāti, bet gan par tās interpretāciju. Bez tam nereti tiesas vēršas Satversmes tiesā vienīgi pēc lietas dalībnieku lūguma, vai arī lietas dalībnieka lūgums tiek noraidīts, taču vēlāk, pamatojoties uz šādu atteikumu saņēmušās personas konstitucionālo sūdzību, Satversmes tiesā ir ierosināta lieta.
Līdz ar to joprojām atklāts ir jautājums, kad vispārējās jurisdikcijas tiesai būtu jāvēršas ar pieteikumu Satversmes tiesā un cik stiprām jābūt tiesas šaubām par piemērojamās normas neatbilstību, lai gatavotu pieteikumu Satversmes tiesai.
Konferences mērķauditorija galvenokārt ir vispārējās jurisdikcijas tiesu tiesneši, taču tās darbā ir aicināti piedalīties arī citi interesenti. Tiesnešus vai pētniekus, kuri savā pieredzē ir gatavi dalīties ar citiem, lūdzam sazināties ar konferences koordinatori Līnu Kovalevsku (tālr. 67830748, 29813216, e-pasts: lina.kovalevska@satv.tiesa.gov.lv) līdz šā gada 15. oktobrim.
JV informācija