ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

19. Jūlijs 2011 /Nr.29 (676)

Vaina noziedzīgos nodarījumos ar saliktu sastāvu
Dr.habil.iur.
Uldis Krastiņš
LU Juridiskās fakultātes profesors 

Krimināllikuma grozījumu projekta izstrādes gaitā ir aktualizējušās problēmas, kas saistītas ar vairākām krimināltiesību teorētiskām nostādnēm vainas jautājumos, kurām ir visai aktuāla praktiskā nozīme. Problēmu galvenie risinājumi skar tieša nodoma saturu, neuzmanību kā vienu no vainas formām noziedzīgā nodarījumā un vainas izpratni kopumā nodarījumos ar saliktu sastāvu.

Tīša vaina

Vaina ir personas psihiskā attieksme nodoma vai neuzmanības formā pret viņas izdarīto prettiesisko darbību vai pieļauto bezdarbību un ar to cēloņsakarīgi saistītajām kaitīgajām sekām, ja tās paredzētas kā konkrētā noziedzīgā nodarījuma sastāva objektīvās puses pazīme.

Krimināllikuma (turpmāk arī KL) 9. pantā noteikts, ka noziedzīgais nodarījums atzīstams par izdarītu ar nodomu (tīši), ja persona, kas to izdarījusi, ir paredzējusi nodarījuma sekas un vēlējusies tās (tiešs nodoms) vai, kaut arī šīs sekas nav vēlējusies, tomēr apzināti pieļāvusi to iestāšanos (netiešs nodoms).

Pret šādu nodoma formulējumu nebūtu iebildumu, ja KL visu noziedzīgo nodarījumu dispozīciju aprakstos būtu iekļautas darbības vai bezdarbības kaitīgās sekas kā attiecīgā noziedzīgā nodarījuma sastāva obligāta objektīvās puses pazīme.

Taču KL ir samērā daudz tādu normu, kurās paredzētā kriminālatbildība iestājas jau ar darbības izdarīšanu vai bezdarbības pieļaušanu; kaitīgās sekas nodarījuma sastāva pazīmju skaitā nav iekļautas. Daži piemēri: meža tīša aizdedzināšana (KL 107. panta pirmā daļa), personas apzināta inficēšana ar seksuāli transmisīvas slimības izraisītāju (KL 134. panta pirmā daļa), nelikumīga iekļūšana dzīvoklī pret tajā dzīvojošās personas gribu (KL 143. panta pirmā daļa), personas sagrābšana, lietojot vardarbību vai draudus, vai aizvešanu ar viltu vai izmantojot personas bezpalīdzības stāvokli (personas nolaupīšana) – (KL 153. panta pirmā daļa), neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušana, ja to izdarījusi persona, kas nav valsts amatpersona un kas saskaņā ar likumu ir atbildīga par ziņu glabāšanu (KL 200. panta pirmā daļa) u. c.

Šos noziedzīgu nodarījumu sastāvus krimināltiesībās dēvē par formāliem sastāviem, jo šādi nodarījumi skaitās pabeigti ar attiecīgās darbības vai pieļautās bezdarbības veikšanu. Krimināltiesību teorijā pastāv viedoklis, ka šādus nodarījumus, kuros izpaužas vainīgā apzināta griba, realizējot personas konkrēto darbību vai bezdarbību, var izdarīt tikai ar tiešu nodomu, tas ir, vēloties darbību izdarīt vai atturēties no tās izdarīšanas (bezdarbība).

KL 9. pantā šāds tieša nodoma izpausmes gadījums nav formulēts, jo tajā gan tieša, gan netieša nodoma saturs tiek saistīts ar kaitīgām sekām, kas iestājušās prettiesiskās darbības vai bezdarbības rezultātā. Tātad šajā pantā ir runa tikai par noziedzīgiem nodarījumiem, kuri atbilst noziedzīgu nodarījumu sastāviem, kas krimināltiesībās tiek dēvēti par materiāliem sastāviem.

Uzskatu, ka KL 9. pantā ir jāformulē tieša nodoma izpausme tā divos veidos, atkarībā no tā, vai personas psihiskā attieksme atbilstoši noziedzīgā nodarījuma formulējumam KL sevišķās daļas normā jāvērtē tikai attiecībā pret prettiesisko darbību vai pieļauto bezdarbību (formālos sastāvos) vai vēl arī pret nodarījuma sastāvā ietvertajām kaitīgajām sekām (materiālos sastāvos).

Tātad noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu ar tiešu nodomu, ja persona apzinājusies savas izdarītās darbības vai pieļautās bezdarbības kaitīgumu un apzināti to veikusi (pēc formāliem kritērijiem) vai arī apzinājusies savas darbības vai pieļautās bezdarbības kaitīgumu, paredzējusi nodarījuma kaitīgās sekas un vēlējusies to iestāšanos (pēc materiāliem kritērijiem).

Pie tieša nodoma noziedzīgos nodarījumos ar formālu sastāvu jāpakavējas īpaši, jo šāda veida personas psihiskā attieksme pret darbību vai bezdarbību detalizēti jāizvērtē noziedzīgos nodarījumos ar saliktu sastāvu tāpēc, ka tajos personas psihiskā attieksme pret atsevišķām saliktā sastāva daļām, īpaši pret kaitīgajām sekām, var būt atšķirīga.

Katrā KL sevišķās daļas pantā vai panta daļā (punktā) paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva objektīvās puses pamatpazīmes ir darbība vai bezdarbība, ar kuru tiek realizēta vainīgās personas apzināta griba.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Erlens Kalniņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Nozīmīgs Senāta spriedums par atsevišķiem galvojuma institūta problēmjautājumiem
2 komentāri
Džena Andersone
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesas pieejamība patvēruma meklētājiem Latvijā
Šajā rakstā ir analizēti jautājumi gan par to, cik pieejama ir tiesa patvēruma meklētājiem un cik lielā mērā ir īstenojamas viņu tiesības uz taisnīgu tiesu Latvijā, gan arī par to, kāda ir prakse un kā tā ietekmē patvēruma ...
Vilnis Vietnieks
Nedēļas jurists
Vilnis Vietnieks
Notikums
Sanita Osipova papildina tiesnešu sastāvu
Bez lielām debatēm un ar pārliecinošu deputātu atbalstu Saeima ceturtdien, 14. jūlijā, Satversmes tiesas tiesneša amatā apstiprināja Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesori Dr.iur. Sanitu Osipovu. Tāpat vienbalsīgi par ...
3 komentāri
Sannija Matule
Juridiskā literatūra
Iznākuši jaunie Civilprocesa likuma komentāri
Aptuveni pustūkstoša lappušu apjomā ar “Tiesu namu aģentūras” gādību izdota Civilprocesa likuma jaunāko komentāru pirmā daļa, kas aptver likuma 1.–28. nodaļas pantus. Profesora un Augstākās tiesas senatora Kalvja Torgāna ...
2 komentāri
AUTORU KATALOGS