Latviešu tauta ir izveidojusies un turpina pastāvēt, pateicoties tautu vienojošai nacionālai kultūrai. Neviena nācija, kura pazaudējusi savu kultūru, kā nācija nepastāv.1 Neatņemama kultūras sastāvdaļa ir juridiskā kultūra un tiesību sistēma. Šis jautājums rakstā skatīts kultūras izvērsumā.
Sistemātiska latviešu kultūras pētniecība aizsākās XIX gs. otrajā pusē, kad pēc dzimtbūšanas atcelšanas veidojās latviešu nacionālā kustība un līdz ar to auga interese par latvietību,2 taču nopietni latviešu juridiskās kultūras pētījumi tika uzsākti tikai pēc Latvijas Republikas dibināšanas.
No juristu vidus būtisku ieguldījumu Latvijā valdošās juridiskās kultūras un tiesību sistēmas pētniecībā XX gs. starpkaru posmā ir devis, piemēram, Arveds Švābe (1888–1959) ar daudzām publikācijām par Latvijas vēsturi,3 Latvijas tiesību vēsturi4 un latviešu kultūru5. Tāpat šo kultūru pētījis Vasīlijs Sinaiskis (Василий Синайский, 1876–1949), kurš Latvijā ieradās 1922. gadā, meklējot patvērumu pēc lielinieku revolūcijas Krievijā6. V. Sinaiski interesēja latviešu folklora un tajā atspoguļotā sabiedrības uzbūve un attiecības.7 Savu interesi par latviešu dainām V. Sinaiskis pamatoja: "[..] viņu [dainu] pamat kodols ir kultisks, un tāpēc dainās atklājas vilinošs avots nevien seno latviešu kultūras pētīšanai, bet vispār avots cilvēku kultūras pētīšanai".8 Savukārt Kārlis Dišlers (1878–1954) bija tas, kurš veidoja nacionālo valststiesību un administratīvo tiesību zinātni.
Starpkaru posmā tika dibināta nacionāla valsts ar titulnāciju latvieši un likts uzstādījums veidot jaunu nacionālu tiesu un tiesību sistēmu. Apzinot juridisko kultūru, ir jāpēta tās saknes un akulturācijas ietekme. Ar akulturāciju izprot to tautu kultūru ietekmi, ar kurām latvieši ir dzīvojuši līdzās vai kopā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes