Par mazzināmajām trasta attiecībām
Mag.iur. Viktors Tihonovs — "Latvijas Vēstnesim"
Foto: Arnis Blumbergs, "LV"
Pēdējos gados vērojama strauja ekonomisko attiecību veidu un formu attīstība. Dažkārt pat nav īsti noprotama tāda vai citāda attiecība un tās piemērošanas atbilstība kādā situācijā. Šīs pārmaiņas nepieciešams arī juridiski pareizi izprast un piemērot.
Šajā darbā esmu izvēlējies sniegt ieskatu trasta jeb uzticības attiecībās, kurā uzsvars tiek likts, pirmkārt, uz tā vēsturisko izpratni un piemērošanu, sevišķi anglosakšu tiesībās, un, otrkārt, nedaudz pakavēties pie trasta juridiskās formas meklējumiem saskaņā ar mūsu valsts tiesībām.
Ar šī pētījuma palīdzību vēlos radīt precīzāku priekšstatu par trasta attiecībām, vēsturi, tā attīstību, kā arī ietekmēt sabiedrībā dažkārt valdošo priekšstatu par trasta t.s. nepārprotamo anglisko izcelsmi un piemērošanu. Mēģināšu aizrādīt arī uz trasta izpratni saskaņā ar Latvijas civiltiesībām, tomēr plašāku apcerējumu atstājot nākotnei.
Trasts ir pazīstams jau no seniem laikiem kā Eiropā, tā arī aiz tās robežām. Pēc romiešu perioda trasts sevišķi bija izplatīts anglosakšu tiesību valstīs un, palielinoties attiecību globalizācijai 20.gadsimtā, jau plaši tiek lietots daudzās valstīs, t.sk. Latvijā. Nule aizvadītajā 20.gadsimtā tika mēģināts arī rast kopēju pasaules izpratni šī institūta piemērošanā, rīkojot dažādas konferences un pieņemot dažādus juridiskos aktus.
Latvijā par trastu piemērošanu publiski tiek spriests pavisam nesen — līdz ar A.Šķēles darījuma par "AVELAT grupas" akciju pārdošanu trastā plašo atspoguļojumu masu informācijas līdzekļos. Kaut gan jau vairākus gadus banku vidē šādi darījumi itin bieži tiek piemēroti, kā piemēram, naudas līdzekļu nodošana bankas pārvaldīšanā, lai tos ieguldītu bankas vārdā citu valstu vērtspapīros, bet saglabājot attiecības starp klientu kā īpašnieku un banku kā naudas pārvaldītāju.
Paražu tiesību noteikumi, kas nosaka trasta esamību, starptautiskā kontekstā tika aplūkoti 1951.gadā kā "specifiski noteikumi, kas rada dažādas grūtības. Tie neatspoguļo un neveido kādu daļu no pilnīgi attīstītas sistēmas, un nav vietas vārdam, ka tie regulē un ir attiecināmi uz tik daudzām situācijām, cik vien daudz ir iespējams".
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes