ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

24. Aprīlis 2012 /Nr.17/18 (716/717)

Aizliegtas vienošanās pārkāpums nav prezumējams
Atsaucoties uz publicēto
11 komentāri
Marika Grunte
Konkurences padomes izpilddirekcijas Juridiskā departamenta direktora vietniece 

Komentārs par "LAWIN Kļaviņš & Slaidiņš" advokātu biroja zvērināta advokāta palīga Mārtiņa Gaiļa rakstu "Mērķis vai sekas: konkurenci ierobežojošu vienošanos aizlieguma piemērošanas analīze", kas bija publicēts šā gada 20. marta "Jurista Vārda" numurā.

Žurnālā "Jurista Vārds" 2012. gada 20. martā (Nr. 12) rubrikā "Skaidrojumi. Viedokļi" publicēts zvērinātu advokātu biroja "LAWIN Kļaviņš & Slaidiņš" zvērināta advokāta palīga Mārtiņa Gaiļa raksts "Mērķis vai sekas: konkurenci ierobežojošu vienošanos aizlieguma piemērošanas analīze". Rakstā autors centies sniegt ieskatu visnotaļ sarežģītajā tēmā: vienošanās starp tirgus dalībniekiem, kas pēc konkurenci regulējošām Latvijas un analoģiskām Eiropas Savienības (ES) tiesību normām atzīstamas par tādām, kas pēc mērķa vai sekām kavē konkurenci, līdz ar to atzīstamas par spēkā neesošām no to noslēgšanas brīža. Konkurences tiesību skaidrojumi Latvijas juridiskajā literatūrā sniegti salīdzinoši maz, tāpēc ir atbalstāma katra šāda iniciatīva, tomēr vienlaikus jāatzīmē, ka ne visi autora secinājumi vērtējami viennozīmīgi.

 

Konkurences likums un Līgums par ES darbībuvienots mērķis, atšķirīga attiecināmība

M. Gailis pamatoti norāda uz Konkurences likuma (KL) 11. panta līdzību ar Līguma par ES darbību (LESD) 101. panta pirmo daļu. Latvijas konkurences tiesības ir pārņemtas no ES konkurences tiesībām, tādējādi Latvijas normatīvie akti šajā jomā veidoti saturiski un strukturāli līdzīgi kā attiecīgās ES tiesību normas. Būtiskākā atšķirība starp abiem regulējumiem ir to juridiskajā attiecināmībā. ES konkurences tiesības attiecas uz tādām tirgus dalībnieka (vai vairāku tirgus dalībnieku) darbībām, ar kurām var tikt ietekmēta tirdzniecība starp dalībvalstīm, turpretim KL piemērojams tādai rīcībai, kas var ietekmēt konkurenci tikai Latvijā vai kādā tās daļā.1

Jebkurā gadījumā, pat piemērojot konkrētas lietas izskatīšanā tikai KL, Konkurences padome gandrīz vienmēr atsaucas uz ES Tiesas (EST) judikatūrā sniegtajiem konkrēta aspekta skaidrojumiem, kā arī Eiropas Komisijas vadlīnijām attiecīgo tiesību normu piemērošanai. Arī Latvijas administratīvās tiesas, vērtējot pārsūdzētos Konkurences padomes (KP) lēmumus, analizē konkrētajā jautājumā iedibināto praksi EST judikatūrā, lai tādējādi uzsvērtu, pamatotu vai skaidrotu attiecīgo jautājumu.

komentāri (11)
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Anonīms lietotājs
2. Maijs 2012 / 21:44
0
ATBILDĒT
Nerakstiet vairs par šo tēmu, labāk komentējiet padomju laika likumus - tur Jūsu interpretācijas metodes labāk iederas
JJ
2. Maijs 2012 / 21:41
0
ATBILDĒT
ouch... autore lasītājiem pastāsta, ka x + y ir vienādi ar 2. Kaut arī tas tiešām dažreiz tā ir, bet tikai izņēmuma gadījumos. Skaidrs, ka lasītājiem vieglāk izprast novienkāršotu tekstu, tāpēc arī glaimojoši komentāri.

Tomēr pēc būtības x + y var būt vienādi ar 3, 4, 5... Bet piekrītu, šāda pieeja ir sarežģīta - jādomā, jāpierāda.

M.Gailim morālais atbalsts no kolēģiem.
Roko
30. Aprīlis 2012 / 11:00
0
ATBILDĒT
Jauki.

Autore apgalvo, ka:

- LESD 101.p. 1.d. apakšpunktu dalīšanai pēc \\\"mērķa\\\" vai \\\"sekām\\\" nav nozīmes.

- Līdz ar to AT senāta secinājumam, ka visi KL 11.p.1.d. apakšpunktu noteikšanai par \\\"mērķa\\\" pārkāpumiem ir pareizs.

Manuprāt šīs raksts ir veiksmīgs šķības loģikas piemērs. Konkrēti - \\\"argument from fallacy\\\": Ja M.Gailim nav taisnības par apakšpunktu dalījumu, tad AT Senāta secinājums ir taisnīgs.



Tomēr galvenā domā: Vai AT Senāts 2009. gadā nav aizgājis par tālu ar savu secinājumu un KP vel tālāk ar šī secinājuma pielietošanu paliek atklāts.



Tomēr galvenā domā: Vai AT Senāts 2009. gadā nav aizgājis par tālu ar savu secinājumu un KP vel talāk ar šī secinājuma pielietošanu paliek atklāts.
Andris
28. Aprīlis 2012 / 22:08
0
ATBILDĒT
Jums ir laba un saprotama valoda. Studenti Jūs labprāt redzētu auditorijas priekšā.
Juris
28. Aprīlis 2012 / 21:58
0
ATBILDĒT
Autore kolosāli apcirpa iepriekšējo rakstu. Paldies par kvalitāto darbu!
Jurčiks
28. Aprīlis 2012 / 18:18
0
ATBILDĒT
\"Anna > 24.04.2012 08:45



KP cilvēki varēja izteikties JV biežāk, tur strādā virkne kompetentu juristu, lai neteiktu, ka paši kompetentākie šajā jomā\"

============



Nesaki
D.P.
26. Aprīlis 2012 / 13:17
0
ATBILDĒT
Piekrītu iepriekšējam komentāram. Kopš minētā Senāta sprieduma KP jebkuru vienošanos automātiski uzskata par aizliegtu \"pēc mērķa\", tostarp informācijas apmaiņas un tirdzniecības telpu nomas līgumus, lai gan šādas vienošanās tikai retos gadījumos var būt kaitīgas konkurencei \"pēc mērķa\". Nekādi argumenti netiek ņemti vērā, jo uz visu ir atbilde: Senāta spriedums.
Anonīms lietotājs
25. Aprīlis 2012 / 14:14
0
ATBILDĒT
M.Gaiļa raksts vērš uzmanību uz to, ka ne katra KL 11. panta pirmās daļas apakšpunktos uzskaitītā situācija automātiski ir uzskatāma par konkurences ierobežojumu pēc mērķa. KP savā praksē ne reizi nav konstatējusi KL 11. panta pirmās daļas pārkāpumu tikai pēc sekām. Iemesls ir acīmredzams: negatīvas sekas ir grūti pierādāmas, kurpretim apgalvojums, ka kāda vienošanās ir vērsta pret konkurenci jau pēc mērķa, ir viegli izdarāms. Diemžēl, tiesas, tai skaitā Senāts, ne tikai nav apkarojušas šo KP praksi iet vieglāko ceļu, bet pat taisījušas spriedumus (2009. gada 29. jūnija spriedums lietā Nr. A42426505, 20. punkts), kas atbalsta vieglākā ceļa iešanu un neatbilst EST judikatūrai.



Žēl, ka M.Gaiļa raksts par „mērķa” un „seku” ierobežojumu nošķiršanas jautājumu, kura ignorēšana ir daudzu greizi izlemtu lietu sakne, ir izpelnījies neizprotamu KP pārstāves kritiku, kurā atrodami gan mēģinājumi „radoši” interpretēt M.Gaiļa rakstīto, gan kļūdaini apgalvojumi.
Anonīms lietotājs
24. Aprīlis 2012 / 10:35
0
ATBILDĒT
labs komentars, vajadzetu turpinat!
ledene
24. Aprīlis 2012 / 09:31
0
ATBILDĒT
Paldies, Marikai, par loģisko un izsvērto komentāru.
Anna
24. Aprīlis 2012 / 08:45
0
ATBILDĒT
KP cilvēki varēja izteikties JV biežāk, tur strādā virkne kompetentu juristu, lai neteiktu, ka paši kompetentākie šajā jomā. Jebkurā gadījumā, paldies, šis salika punktus uz i.
visi numura raksti
Aldis Laviņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Daži jautājumi par kasācijas instances kompetenci
Rakstā uzmanība vērsta uz vairākiem jautājumiem, par kuriem laiku pa laikam praksē rodas lielākas vai mazākas diskusijas. Civilprocesa likuma 474. pants, kas nosaka kasācijas instances tiesības, samērā detalizēti paredz iespējamos ...
Dita Amoliņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Fiskālā politika: tiesības vai disciplīna
2012. gada 28. februārī Ministru kabinets apstiprināja Ārlietu ministrijas virzīto likumprojektu par "Līgumu par stabilitāti, koordināciju un pārvaldību ekonomiskajā un monetārajā savienībā" (Fiskālais līgums), kā arī atbalstīja ...
6 komentāri
Ligita Vehi
Nedēļas jurists
Ligita Vehi
Leila Dundure
Skaidrojumi. Viedokļi
Izmeklēšanas tiesnesis Latvijā
Viens no galvenajiem aspektiem, kāpēc Latvijas Republikā tika izstrādāts jaunais (spēkā esošais) Kriminālprocesa likums, bija nepieciešamība uzlabot cilvēktiesību ievērošanas standartus kriminālprocesā, bet izmeklēšanas tiesneša ...
2 komentāri
Juris Janums, LU Juridiskā fakultāte
Akadēmiskā dzīve
"Ad iudicium" uzvar profesora Paula Minca otrajās krimināltiesību tiesas procesa izspēlēs
Sestdien, 14. aprīlī, Augstākajā tiesā ar komandas "Ad iudicium" uzvaru noslēdzās otrās profesora P. Minca vārdā nosauktās krimināltiesību tiesas procesa izspēles. Otro vietu ieguva fināla aizstāvības puse "Tiksimies tiesā!", kuras ...
1 komentāri
AUTORU KATALOGS