Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Viedoklis

14. Maijs 2013 /Nr.19 (770)

Par likuma burtu un garu
12 komentāri
Pēteris Apinis
Latvijas Ārstu biedrības prezidents 

Kāpēc tāda jezga ap likumprojekta garu un burtu, kas nosaka, ka bērniem ir tiesības uz tīru gaisu un veselību? Kāpēc tāda pretestība viedoklim, ka vecāki nedrīkst apdūmot savus bērnus, tāpat kā nedrīkst pērt, kratīt, psiholoģiski mocīt, badināt vai iespundēt? (Red. piez. Šā gada 25. aprīlī Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, tostarp 1. pantā papildinot fiziskās vardarbības legāldefinīciju ar norādi par apzinātu bērna pakļaušanu kaitīgu faktoru, tai skaitā tabakas dūmu, iedarbībai.1 Par to iestājas likumā noteiktā atbildība.)

Visi taču jau sen zina, ka pat otrējie cigarešu dūmi piesmēķētā telpā samazina bērna veselīgi nodzīvotos dzīves gadus, izraisa slimības un pat nāvi.

Savulaik, kad Pasaules Veselības organizācija uzsāka cīņu pret tabakas industriju, pret smēķēšanu Amerikā un Eiropā, tabakas industrija izstrādāja savu kodeksu – kā pret smēķēšanas apkarotājiem cīnīties. Šis dokuments bija vairāk vai mazāk publiski pieejams, tas ir vairākkārt atjaunots, tikai jaunākās versijas gan nav tik publiskas. Un šajā kodeksā bija galvenā atziņa – veicināt pārmantojamību – vecāki nodod smēķēšanu bērniem. Tabaka ir legāla narkotika jeb atkarību izraisoša viela. Bērni, kas bērnībā kļūst atkarīgi no tabakas dūmiem, kļūst tabakas atkarīgi jau bērnībā un, visticamāk, kļūs smēķētāji. Viņi savu smēķējošo vecāku klātbūtnē iegūst arī ziņu visai dzīvei, ka smēķēt ir labi vai vismaz nav slikti. Vecāku – bērnu smēķēšanu var saukt par paaudžu determinētu atkarību.

Kā rīkojas tabakas industrija šādos gadījumos? Vispirms cenšas pārvērst visu procesu par farsu. Kā likums, parādās priekšlikumi ar metriem – nedrīkst smēķēt 10 m no ieejas, 3,5 m no bērnu ratiņiem utt., proti, lietas, kas smēķēšanu neierobežo, bet rada nepatiku pret smēķēšanas apkarotājiem. Vēl tipiskāks ir priekšlikums izgriezt no filmām smēķēšanas kadrus vai aizliegt smēķēt uz teātra skatuves. Lai diskreditētu smēķēšanas ierobežotājus, efektīvākā metode ir ar pseidocīnītāju rokām aizliegt Pindacīšai uzsmēķēt "Skroderdienās Silmačos".

Otrs ir zvērīgi baidīt tautu, piemēram, ar ziņu, ka smēķējošiem vecākiem atņems bērnus un atdos adopcijai uz ārvalstīm. Iebaroti žurnālisti uzdos precīzi sagrozītus jautājumus no sērijas: "Vai jūs jau beidzāt sist (apsmēķēt) savus bērnus?" Gan pozitīvā, gan noliedzošā atbilde tad tiek kriminalizēta. Ja Latvijā vismaz 40% iedzīvotāju ir smēķētāji vai vismaz bijuši smēķētāji, to vidū atrast tabakas industrijas atbalstītājus nav grūti.

Kādēļ esmu pārliecināts par to, ka Latvijā vecāki sapratīs likuma garu un burtu un nesmēķēs ne savu, ne svešu bērnu klātbūtnē, ka mainīsies izpratne par personas brīvību – pirmām kārtām tās ir nesmēķētāja tiesības uz tīru gaisu un tikai tad smēķētāja tiesības uz savu vēzi vai kājas gangrēnu (Latvijā ik gadus tiek amputētas 1000 kājas, lielākoties – nosmēķētās). Pirms daudziem gadiem man bija gods virzīt likumprojekta izmaiņas par smēķēšanas aizliegumu kafejnīcās, restorānos, kultūras iestādēs. Toreiz pret mani bija vērsts pikets, kura galvenā ideja bija – visas kafejnīcas bankrotēs, jo tajās neviens neies iekšā smēķēt. Nebankrotēja. Un es varu lepoties ar šo uzvaru – var ieiet ēstuvē un nenonākt smēķu dūmu mutulī. 

Protams, jārēķinās ar tabakas industrijas milzīgu pretdarbību. Es ar 100% pārliecību varu apgalvot, ka reāli diskreditēti tiks tie deputāti, kas godprātīgi iestājas par bērnu veselību un pret smēķēšanas postu – dubļi līs pār Romualdu Ražuku, Arvilu Ašerādenu, Imantu Parādnieku un Ināru Mūrnieci. Es varu viņiem pateikties par pilsonisku stāju un godprātīgu sava darba darīšanu. Atšķirībā no citiem gadiem Veselības ministrija parādījusi savas rūpes par iedzīvotāju veselību un Veselības ministrijas likumdošanas iniciatīvas ir vēl stingrākas nekā Ārstu biedrības. Tātad gaidāms kāds pamatīgs pikets, ja ne demonstrācija pie Veselības ministrijas, protams, par pilnīgi citu tēmu. Treškārt, es pats varu gaidīt vai nu mēģinājumu mani izvēlēt no Ārstu biedrības prezidenta amata, vai arī izveidot alternatīvu Ārstu biedrību. Vismaz Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģionālā biroja darbinieki, ar interesi vērojot un atbalstot Latvijas likumdošanas cīņu, ilgstoši pazīstot savus bagātos oponentus no tabakas industrijas, tieši tā to prognozē.

Katras 8 sekundes kāds uz zemeslodes mirst no smēķēšanas. Kamēr jūs lasījāt manu rakstu – nomira 80 cilvēku. Smēķēšanas ierobežošana ir nevis ārstu ietiepība, bet valsts ekonomisks un politisks jautājums. No 170 pērn Latvijā ugunsgrēkos dzīvi sadegušajiem vismaz trešdaļa šo ugunsgrēku izraisījuši smēķējot (parasti gultā dzērumā). Tātad 60 līķu uz tabakas tirgotāju sirdsapziņas. Vismaz trešdaļa no dzīvojamo māju ugunsgrēkiem ar lielām sekām (Latvijā vairāk nekā 300 gadā) ir smēķēšanas sekas. Smēķēšana bieži ir pamatā lauksaimniecības ēku, darbvietu un arī milzīgiem mežu ugunsgrēkiem. Brīdī, kad visā pasaulē valstis cita pēc citas cieš no ekonomiskiem satricinājumiem, tabakas lietošana ir viens no briesmīgākajiem tautsaimniecības slogiem. Tiesa, politiķi parasti izliekas šo ekonomisko bumbu neredzam. Latvijā tabakas izstrādājumu apgrozījums naudas izteiksmē ir aptuveni 400 miljoni latu, liela daļa no tā – kontrabandas cigaretes, par ko nekādi nodokļi netiek maksāti. Smēķētājs gadā nokūpina 500–1000 latu. Smēķētājam nav tiesību gausties par sliktu valsts ekonomisko stāvokli, jo tieši šādā veidā nauda "aizplūst" no Latvijas. Slogs tautsaimniecībai kopumā ietver tiešās izmaksas, kas attiecas uz palielinātajiem veselības aprūpes izdevumiem par slimībām, kas saistītas ar tabaku. Dažādās valstīs šis slogs ir atšķirīgs, bet Eiropas Savienībā pieņemts uzskatīt, ka vismaz ceturtā daļa (24–32%) valsts veselības aprūpes izdevumu saistīti ar to slimību ārstēšanu, ko tiešā veidā izraisījis alkohols un tabaka. Infarkts un insults vismaz 10 gadus agrāk, nekā daba lēmusi, ir tabakas sekas. Amputēta kāja, izgriezts plaušu vēzis, starošana un ķīmijterapija kuņģa vēža gadījumā – tas viss smēķētājiem uz līdzcilvēku nodokļu rēķina. Smēķētājs vairāk slimo, bet šajā laikā nestrādā, nerada pievienoto vērtību, bet pārtiek no sociālā budžeta. Jāpiebilst, ka tas lielā mērā attiecas arī uz "pasīvajiem smēķētājiem". 

 


1 Pēc attiecīgo grozījumu pieņemšanas otrajā lasījumā Bērnu tiesību aizsardzības likuma 1. pantā ietvertā fiziskās vardarbības definīcija ir šāda: "Bērna veselībai vai dzīvībai bīstams apzināts spēka pielietojums saskarsmē ar bērnu vai apzināta bērna pakļaušana kaitīgu faktoru, tai skaitā tabakas dūmu, iedarbībai." http://titania.saeima.lv/LIVS11/saeimalivs11.nsf/0/9E35191A9D67C3BCC2257B51004C9901?OpenDocument.

7
komentāri (12)
12 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
vai?
18. Maijs 2013 / 09:16
0
ATBILDĒT
Vai tas ir tas pats Apinis,kurš nesen paziņoja,ka aplokšņu problēmas medicīnā nav?
Klāra
16. Maijs 2013 / 21:07
0
ATBILDĒT
Paldies visiem, kas aizstāv cilvēku tiesības uz veselību un dzīvību.
Anonīms lietotājs
15. Maijs 2013 / 20:16
0
ATBILDĒT
Cilvēktiesību komisija: smēķēšana bērnu klātbūtnē nav pieļaujama

(15.05.2013.)
!
15. Maijs 2013 / 20:15
0
ATBILDĒT
http://saeima.lv/lv/aktualitates/saeimas-zinas/20975-cilvekties bu-komisija-smekesana-bernu-klatbutne-nav-pielaujama
Lasītājs
14. Maijs 2013 / 16:32
0
ATBILDĒT
Ļoti trāpīgi un pat asprātīgi argumenti! Bija interesanti lasīt (kaut arī bez atsaucēm zūd ticamības moments, sak, piegudrosim un pateiksim, kā gribēsim).
ha
14. Maijs 2013 / 11:08
0
ATBILDĒT
Atmet smēēķēšanu, tad Tevi šādi viedokļi nekaitinās!Starp citu - ja kāds izlasītu šo viedokli kā jurists, tad pamanītu tajā labu vielu juridiskām pārdomām, piemēram, kā reāli nodrošināt, ka persona, kas smēķē bērna klātbūtnē, par to tiek sodīta.. Un vai vispār tas ir nodarījums, kas izpelnās kriminālatbildību?

Kādi pierādījumi un argumenti? A tā visi tik bakstās ap apzelēto jautājumu - pīpēt vai nepīpēt. Fui, nekādas juridisko diskusiju kultūras!
absurds...
14. Maijs 2013 / 10:58
1
ATBILDĒT
Pat te jau ielīdis...juristi gaida rindā uz publikācijām, bet tikko šis paskatās, jau publicē viņu... vecos tiesību teorētiķus publicējiet,nevis- kur taisa kādu portālu vaļā-Apinis jau priekšā!
Eistāķijs
14. Maijs 2013 / 09:51
1
ATBILDĒT
Kau kur jau esmu lasījis šos vārdus! Šķiet, kaut ko tādu jau sludināja tāds aktīvs un pārliecinošs puisietis ar nelielām ūsiņām, jā, Ādolfs viņu sauca.
Angeko
14. Maijs 2013 / 09:47
0
ATBILDĒT
Ja nebūs to vājo, uz kā fona izcelsies stiprie? Un, ja jau cilvēks ir stiprs, tad pīpes dūms pie viņa it neko nespēs nodarīt. Un ja nav dzērājšofera, kurš tad sabrauks to stipro uz ceļa?
Magone
14. Maijs 2013 / 09:25
0
ATBILDĒT
Pilnībā atbalstu visus smēķēšanas aizliegumus. Uz zemeslodes ir par daudz cilvēku, tādēļ vājākajiem ir jāiet bojā. Vājākie ir arī garā vājākie, kas negrib/nespēj atmest smēķēšanu un iznīcinās paši.
Seskis
14. Maijs 2013 / 08:48
0
ATBILDĒT
Un kā tiesiski aizsargāt vecākus, ja bērns nepārtraukti dūmo machorku telpās vai, piemēram, ar vēzi slimo vecotēvu, kuram bērns atņem šļirces un recepšu morfiju injekcijām?
Ups
14. Maijs 2013 / 08:13
1
ATBILDĒT
Tātad vismaz pēc 2. lasījuma sanāk, ka smēķēšana bērna klātbūtnē ir fiziska vardarbība pret viņu, kas ir vienlīdzīgs ar kriminālatbildību??????????????????!!!!!!!!!!! Jūs ko....
visi numura raksti
Rolands Neilands
Skaidrojumi. Viedokļi
AS "Latvijas Gāze" parādu atgūšanas prakses prettiesiskums
Pēdējos gados masu informācijas līdzekļos ne reizi vien ir izskanējusi informācija, ka AS "Latvijas Gāze" (turpmāk – LG) atsakās slēgt līgumus par dabasgāzes piegādi ar jaunajiem nekustamo īpašumu īpašniekiem vai īrniekiem, ja ...
27 komentāri
Laura Emse-Jambuševa
Skaidrojumi. Viedokļi
Amicus curiae institūts Latvijas tiesību sistēmā
Amicus curiae institūts ir sastopams arī Latvijas tiesību telpā, taču ārējie normatīvie akti paredz "tiesas drauga" piedalīšanos tikai divu tiesu procesos – administratīvās tiesas un Satversmes tiesas procesā. Autore vispirms ...
Ketija Žubure, LU Juridiskā fakultāte
Akadēmiskā dzīve
Sezonu sāk ar veiksmīgu startu Šveicē
Kā ierasts, arī 2013. gads Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes studentiem ir sacensībām un tiesu izspēlēm bagāts, no kurām daļa jau noslēgušās, bet citas – vēl turpinās. Viena no pirmajām starptautiskajām sacensībām ...
1 komentāri
Amanda Mūrniece, LU Juridiskā fakultāte
Akadēmiskā dzīve
Panākumi starptautisko tirdzniecības tiesību tiesu izspēlē Vīnē
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes komanda veiksmīgi sākusi 2013. gadu, jau 12. reizi pārstāvot Latviju ikgadējā Willem C. Vis starptautiskā šķīrējtiesas procesa tiesu izspēlē, kas 20. reizi norisinājās Vīnē no ...
1 komentāri
Tiesību prakse
Par atteikumu reģistrēt komunisma atbalsta kustību
Viduseiropas un Austrumeiropas valstis, tostarp Latvija, kuras piedzīvoja ne vien nacistu ideoloģijā sakņotos noziegumus, bet arī komunistu ideoloģijā sakņotos noziegumus, nevar izturēties pret šo ideoloģiju tikpat neitrāli kā ...
17 komentāri
AUTORU KATALOGS