Laikā, kad tiek aktualizēts jautājums par tiesu noslodzi un masveidīgu civillietu izskatīšanas atlikšanu, risinājumus meklējot arī jaunu likuma grozījumu izstrādē, neizvērtēts paliek jautājums, cik lielā mērā lietu izskatīšanas atlikšanas cēlonis ir nepareiza jau esošo tiesību normu piemērošana, tostarp neesošu likuma robu identificēšana un aizpildīšana, bez nopietnas motivācijas un pamatojuma izņēmuma tiesību instrumentu (tiesiskās analoģijas un teleoloģiskās redukcijas) izmantošanai.
".. tu atzīsti netaisnību par kaut ko skaistu un varenu, piedēvē tai visu, ko mēs piedēvējam taisnībai, un iedrošinies to stādīt blakus tikumam un gudrībai.
.. ir vēl lielāks kauns, ja kāds lielu savas dzīves daļu pavada tiesā gan kā sūdzētājs, gan kā atbildētājs, turklāt viņam pietiek nekaunības ar to vēl dižoties – viņš varot būt netaisns un nebaidīties no soda, viņš protot izgrozīties un izlocīties, viņš esot pārliecināts, ka vienmēr atradīšot kādu spraugu un tikšot laimīgi cauri.
Visu to viņš dara tīro nieku dēļ, viņš nesaprot, cik daudz labāk un jaukāk iekārtot savu dzīvi tā, lai nebūtu atkarīgs no snauduļojoša tiesneša."
Platons. Valsts. 360. g. p.m.ē.
Saskaņā ar tiesību teoriju ir divu veidu likuma robi – atklātie un aizklātie. Atklātais likuma robs konstatējams, ja likumā attiecībā uz noteiktu dzīves gadījumu grupu nav ietverts pozitīvs tiesiskais regulējums, kaut arī šādam regulējumam, ņemot vērā attiecīgā likuma "mērķi", bija jābūt tajā ietvertam.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes