ŽURNĀLS Tiesību prakse

8. Oktobris 2013 /Nr.41 (792)

Atteikums apmaksāt mājdzemdības aizskar cilvēktiesības
Tiesībsarga atzinums
Pārbaudes lietā Nr. 2012-297 –5D
2013. gada 10. jūlijā

Ministru prezidentam V.Dombrovskim
Veselības ministrijai
Nacionālajam veselības dienestam
V.Z.
I.S.
N.M.

Latvijas Republikas tiesībsargs (turpmāk – tiesībsargs) ir izskatījis pārbaudes lietu Nr.2012-297 -5D, kas ierosināta uz I.S. 2012. gada 11. oktobra iesnieguma (saņemts 2012. gada 11. oktobrī, reģistrēts ar Nr. 2047), V.Z. 2013. gada 20. marta iesnieguma (saņemts 2013. gada 25. martā, reģistrēts ar Nr. 783) un N.M. (turpmāk kopā – Iesniedzēji) 2013. gada 25. jūnija iesnieguma (saņemts 2013. gada 28. jūnijā, reģistrēts ar Nr. 1444) pamata, lai pārbaudītu iespējamo tiesiskās vienlīdzības principa, tiesību uz privāto dzīvi un tiesību uz veselības aprūpi pārkāpumu, saņemot atteikumu apmaksāt plānotās ārpus stacionāra dzemdības (mājdzemdības) no valsts budžeta līdzekļiem.

Pamatojoties uz Tiesībsarga likuma 12. panta otro daļu, tiesībsargs ierosināja apvienoto pārbaudes lietu Nr. 2012-297- 5D. Tiesībsarga likuma 24. panta piektā daļa noteic: "Izskatot pārbaudes lietu, tiesībsargs noklausās pušu un citu personu paskaidrojumus, pieprasa speciālistu atzinumus, kā arī veic citas likumā noteiktās darbības, kas nepieciešamas pārbaudes lietas izskatīšanai". Lai vispusīgi vērtētu lietas apstākļus, pārbaudes lietas Nr. 2012-297-5D ietvaros tiesībsargs vērsās pie Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta ar lūgumu sniegt skaidrojumus par lietas apstākļiem, kā arī sniegt atbildes uz sekojošiem jautājumiem:

  1. Vai piekrītat, ka sievietes, kas dzemdē stacionārā ārstniecības iestādē, un sievietes, kurām dzemdības notiek plānotās ārpus stacionāra dzemdībās, ir uzskatāmas par vienādos un salīdzināmos apstākļos esošām personu grupām?

  2. Kāds ir pamatojums atteikumam apmaksāt ārpus stacionāra dzemdības par valsts budžeta līdzekļiem? Lūdzu attiecīgi norādīt leģitīmo mērķi un samērīgumu.

  3. Latvijas Mājdzemdību ģimeņu apvienība ir Veselības ministriju rosinājusi jautājumu par principa "nauda seko dzemdētājai" ieviešanu iekļaut Veselības ministrijas Mātes un bērna veselības konsultatīvās padomes darba kārtībā, kā arī iekļaut šo principu Mātes un bērns veselības uzlabošanās plānā 2012. - 2014. gadam, lūdzu informēt, vai šie priekšlikumi tika ņemti vērā, gadījumā, ja šie priekšlikumi nav ņemti vērā, lūdzu norādīt pamatojumu.

  4. Lūdzu norādīt, vai dzemdību palīdzības ir speciālista sniegts pakalpojums vai tehnoloģija? Ja tā ir uzskatāma par medicīnisko tehnoloģiju (metodi), lūdzu norādīt kādi grozījumi ir nepieciešami normatīvajos aktos, lai attiecīgi noteiktu vienlīdzīgu samaksu sievietēm, kuras plāno dzemdības ārpus stacionāra.

Veselības ministrija vēstulē Nr. 01-15/1568 Par plānotām ārpusstacionāra dzemdībām sniedz šādu viedokli:

1./2. jautājums - izvērtējot apstrīdēto normu atbilstību Satversmes 91. pantam, Veselības ministrija norāda, ka svarīga nozīme ir tam, kāds ir Satversmes 111. pantā ietverto pamattiesību saturs. Satversmes 111. pants nosaka: "Valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu." Satversmes tiesa ir atzinusi, ka no Satversmes 111. panta izriet valsts pienākums ievērot, aizsargāt un nodrošināt personas tiesības uz veselību. Pienākums ievērot tiesības uz veselību – tas nozīmē, ka valstij ir jāatturas no iejaukšanās personas tiesībās un brīvībās. Tātad jāatturas arī no tādām darbībām, kas ierobežo katras personas iespējas pašai brīvi rūpēties par savas veselības aizsardzību.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Sannija Matule
Numura tēma
Uz veselības aprūpi jurista acīm raugoties
"Ārstu un juristu nekad nevar pieaicināt par agru, par vēlu gan," pirms dažām nedēļām savā runā starpdisciplinārajā konferencē "Kurp ved likumi un tiesu prakse veselības aprūpes jomā?" atzina tiesībsargs Juris Jansons. Tieši ar ...
3 komentāri
Ilze Vilka
Numura tēma
Ārsta profesionālā brīvība
Ārsta profesionālā brīvība ir plaša un sarežģīta tēma, kura tika mazliet ieskicēta 7. Latvijas Ārstu kongresa priekšlasījumā 2013. gada 20. septembrī. Arī šī raksta mērķis ir akcentēt tēmas aktualitātes un rosināt pārdomas ...
1 komentāri
Rinalds Muciņš
Numura tēma
Ārstniecības riska fonda būtība un tiesiskie aspekti
Pacientu tiesību likums paredz pacienta tiesības uz atlīdzību par viņa dzīvībai vai veselībai nodarīto kaitējumu, kuru ar savu darbību vai bezdarbību nodarījušas ārstniecības iestādē strādājošās ārstniecības personas ...
1 komentāri
Valdis Dombrovskis
Tiesību politika
Veselības aprūpe – viena no regulētākajām jomām
Jānis Bordāns
Numura tēma
Likumdošanas aktualitātes veselības aprūpes jomā
Veselības nozares tiesībpolitikas mērķis ir nodrošināt efektīvu veselības aprūpes sistēmas pārvaldību, ieviešot adekvātu līdzsvaru starp pacientu un ārstniecības personālu viņu tiesībās un pienākumos, un sistēmas darbības ...
AUTORU KATALOGS