Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

17. Decembris 2013 /Nr.51 (802)

Latīņu valoda – nepieciešamība vai ekstravagance
3 komentāri
Dr.philol.
Ingars Gusāns
LU docents

"Latīņu valoda ir brīnišķīga, tik racionāla kā smalkmehānika. Sakot kādu teikumu latīņu valodā, gandrīz dzirdu klikšķus, vārdiem sakrītot pareizajās pozīcijās" (Federika de Česko "Tibetietes māja", 2013).

Šim citātam juristi var piekrist vai nepiekrist, bet šobrīd jurisprudencē pietiekami daudz un bieži tiek izmantoti svešvārdi. Latīņu valodas terminiem un izteicieniem mūsdienās ir noteikta vieta un loma juristu darbībā, jo romiešu jurisprudence ir viens no mūsdienu tieslietu pamatakmeņiem. Tas ir iemesls latīņu valodas apguves nepieciešamībai – kā teica senie romieši: Invia est in iustitia via sine lingua Latīna (Necaurejams ir ceļš justīcijā bez latīņu valodas).

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
14
1
komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
perkele est jovi
20. Decembris 2013 / 13:29
1
ATBILDĒT
factum pactum literatum, lege artis mazohistis, spriedumrakstis nesanaktis
anonīms
17. Decembris 2013 / 13:56
1
ATBILDĒT
Latiņu valoda, protams, ir ļoti laba lieta, bet Latvijā tagad daudzi tiesnešu(es) skolā mācījušās viduvēji, juridisko izglītību ieguvušas Sociālo tehnoloģiju augstskolā vai labākā gadījumā Policijas akadēmijā un viņām ir problēmas tekstu uzrakstīt bez kļūdām pat latviešu valodā.
Seskis
17. Decembris 2013 / 09:55
3
ATBILDĒT
Paldies autoram par lielisko, izglītojošo rakstu!

Latīņu valoda ir nepieciešama, bet tās apguve nav viegls ceļš - kādreiz mocījos ar gramatiku gan juristos, gan arī vēsturniekos.

Ir teicieni, kuri izmantojami dažādās zinātņu nozarēs. Piemēram, \"Aurum potabile\" - alķīmijā šo teicienu izmanto, lai apzīmētu \"šķidro zeltu\", tas ir, universālas zāles.

Pavisam nesen sastapos ar šo teicienu pašvaldības apstiprinātā būvniecības tāmē, izrādās, tiesību zinātnē ar šo jēdzienu saprot - \"nauda (zelts), kas paredzēta noplītēšanai\", tas ir, obligāts pašvaldības noteikts maksājums darbinieku izklaidēm, lai varētu saņemt būvatļauju.

Kas attiecas uz Administratīvās tiesas nolēmumiem, tad tiesa speciāli jauc dažādus teicienus, lai apmānītu vai pazemotu procesa dalībniekus. Piemēram, bāriņtiesas lietās par bērnu aprūpi situācijā, kad pieteicējam ir mīļākā, lieto nevis apzīmējumu (Concubinatus), bet (Contubernium)- kopdzīve ar lopu. Šodienas situācijā no tiesību viedokļa šiem teicieniem nav liela atšķirība, bet izklausās riebīgāk, un tiesa jau vienmēr rakstīs riebīgāk.

Tieslietu minstrijā patlaban atrodas ierosinājums, ka tiesas nolēmumi pilnībā jāsastāda latīņu valodā. Pamatā pareizs ierosinājums, vienīgais pretarguments ir tas, ka daudzi procesa dalībnieki nesapratīs nolēmumus, bet nekur nav teikts, ka tie būtu jāsaprot, daudzos gadījumos tie tāpat nav saprotami.

Mācītājs baznīcā arī lasa tekstu latīņu valodā, bet neviens neprotestē - visi velk līdzi un pazemīgi klana galviņas.
visi numura raksti
Dace Kokareviča
Juristu likteņi
Kārlis Dišlers. Tiesību zinātnieka dzīves gaita
...Ir 2013. gada 20. jūlijs, jau pagājuši 58 gadi un desmit mēneši kopš mana vectēva Kārļa Dišlera aiziešanas mūžībā 1954. gada 18. septembrī, un tikai tagad uz Sibīriju, uz Krasnojarskas apgabala Biriļusu rajona veco Poļevojes ...
Aleksandrs Fillers
Skaidrojumi. Viedokļi
Puses pārstāvja noraidīšana starptautiskās komercšķīrējtiesas procesā
Šķīrējtiesneša objektivitāte un neatkarība ir viens no svarīgākajiem starptautiskās šķīrējtiesas procesa principiem.1 Šķīrējtiesneša objektivitāti un neatkarību apdraud dažādu veidu interešu konflikti, tai skaitā interešu ...
Jānis Pleps
Juristu likteņi
Profesors Kārlis Dišlers Latvijas tiesiskajā iekārtā
8 komentāri
Kārlis Dišlers
Domu mantojums
Likuma cieņa un autoritāte
Dana Pinne
Skaidrojumi. Viedokļi
Noziedzīga nodarījuma radītā morālā kaitējuma raksturojums un īpatnības
Sniedzot ieskatu par morālā kaitējuma jēdziena un būtības formulējumiem, pievērsu uzmanību Latvijas, Vācijas un Kazahstānas tiesībās noteiktajiem kritērijiem, kas ņemami vērā, nosakot morālā kaitējuma kompensāciju. Rakstā ...
AUTORU KATALOGS