ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

7. Oktobris 2014 /Nr.39 (841)

Tiesneša darbs mediju un sabiedrības uzmanības centrā
9 komentāri
Mag.iur.
Anita Kovaļevska
Administratīvās apgabaltiesas tiesnese, LU Juridiskās fakultātes lektore  

Uz tiesu un mediju attiecībām var skatīties no diviem skatpunktiem – no tiesu un tiesnešu skatpunkta un mediju skatpunkta. Šajā rakstā šis jautājums tiks apskatīts no tiesu un tiesnešu skatpunkta.

Juristu viedokļi

Viedokļi par to, kādām ir jābūt tiesu un tiesnešu attiecībām ar medijiem jeb plašsaziņas līdzekļiem, ir dažādi. Atšķiras pat juristu viedokļi par šo jautājumu.

Piemēram, Gunta Višņakova 2005. gadā, tajā laikā pati esot tiesnese, norādīja: "Es neatzīstu, ka pēc sprieduma nolasīšanas tiesnesim būtu jādod vēl kādas intervijas. Visām viņa domām un apsvērumiem ir jābūt spriedumā. Ja intervijā nepieciešams kaut ko papildināt, tātad spriedums bijis nepilnīgs. Ja kādam spriedumā kaut kas nav saprotams, tad tiesās ir vajadzīgi preses sekretāri, kuri varētu cilvēkiem saprotami izskaidrot, ko tiesnesis ir domājis, bet pašam tiesnesim nav jārunā."1

2007. gadā saistībā ar grāmatas "Tiesāšanās kā ķēķis" izraisīto skandālu zvērināts advokāts Lauris Liepa teica: "Attiecībā uz uzticības krīzi sabiedrībā, domāju, tiesu varas profesijām jāvienojas un sabiedrībai jāskaidro tās lietas, kas nav saprotamas, kas izraisa visvairāk iebildumu. Nemeklēt grēkāžus citā tiesu varas profesijā, bet uzturēt pastāvīgu kopīgu saikni. Kā tūlītēju krīzes risināšanas iespēju es ieteiktu aktīvāku saziņu attiecībā uz mūsu pamatdarbu – lietu vērtēšanu tiesās. Spriedumi, kas pieņemti sabiedrībai nozīmīgās lietās, ir jākomentē, tiesu varas profesijām ir jāstimulē nolēmumu analīze un jābūt gatavām pieņemt pamatotu kritiku. Iespējams, to var veikt, paplašinot tiesu prakses apkopojumu sastādīšanu, komentēt ievērību pelnošas parādības, iesaistot procesā ne tikai tiesnešus."2

Savukārt 2013. gadā tiesnešu konferencē toreizējais tieslietu ministrs Jānis Bordāns pauda šādu viedokli: "Tiesnesim ir jārunā ar sabiedrību – gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Ja žurnālists uzdod jautājumu, šādu iespēju nedrīkst laist garām."3

Tātad, no vienas puses, ir viedoklis, ka tiesnesim un tiesu varai ir jāatturas no komentāriem un izteikumiem, bet, no otras puses, ir aicinājumi tomēr runāt, skaidrot un stāstīt par savu darbu.

 

Ētikas un cilvēktiesību normas

Ja vadlīnijas meklē ētikas vai tiesību normās, tad var konstatēt, ka Latvijas tiesnešu ētikas kodeksa4 3. kanona 8. punktā teikts, ka tiesnesis izvairās no vārdiem un runas, žestiem vai citas darbības, ko varētu uzņemt kā neobjektivitāti vai aizspriedumu izpausmi.

komentāri (9)
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
9. Oktobris 2014 / 09:22
1
ATBILDĒT
Teicams raksts un uzteicami Jurčika komentāri, gluži kā kā raksta turpinājums!
Šeit tikai atliek piebilst, ka Tieslietu ministrija pastāvīgi domā par kontaktu stiprināšanu starp Temīdas kalpiem un Tautu.
Patlaban uzsākta projekta iedzīvināšana, ka tiesnesis būs sasniedzams dzīves pabērniem jebkurā diennakts laikā. Ja Romas republikā Tautas tribūna durvis bija atvērtas visu diennakti, tad arī tiesneša nama durvis turpmāk būs vaļā, un jebkurš procesa dalībnieks vai cits interesents drīkstēs ierasties pie tiesneša jebkurā diennakts laikā un kaut vai "sastiķēt pa trim", lai interesantā disputā apspriestu aktuālos procesuālos jautājumus.
Tiesu administrācija savukārt vaiga sviedros darbojas, lai tiesu darbs nebūtu sastindzis aiz slēgtām durvīm. Tāpēc tiks ieviests pilotprojekts, lai tiesneši un tiesu darbinieki sāktu piekopt sezonālo nomadu dzīvesveidu. Tas ir, Tiesas plašāk izmantos tiesības uz izbraukuma sēžu organizēšanu. Siltākajos gadalaikos tiesneši un tiesu darbinieki pajūgos ceļos pa Latvijas ceļiem un tekām, lai būtu tuvāk Tautai un varētu noturēt tiesas sēdes procesa dalībnieku dzīvesvietās. Tāpēc notiek darbs pie mongongo riekstu ieaudzēšanas Latvijā, jo mongongo rieksti ir klejotāju pārtikas pamatā, turklāt ir cerības, ka klejotājtiesas samazinās mežacūku populāciju Latvijā. Bez tam negodīgie eksperti un liecinieki vairs nevarēs izvairīties no Tiesas sēdēm, jo Tiesas ieradīsies liecinieku un ekspertu dzīvesvietās.
Klejotājtiesu simbols būs balta ķēve, jo Tautas tradīcijā jau izsenis ir balta zirga vešana pāri zobenam un vērošana, ar kuru kāju zirgs kāpj pāri zobenam. Ķēve tāpēc, ka ir mierīga, jo hormonu plosīts ērzelis neko nejēdz no tiesiskuma, bez tam neapzinīgie liecinieki varēs piespiedu darbu ietvaros slaukt ķēvi un ražot Tiesai kumisu.
Gēnu inženierijas ietvaros tiek strādāts pie tiesu darbinieku uzlabošanas, Sākotnēji bija projekts radīt tiesas Pegazu, uz kuras lidos tiesu darbinieki ar pavēstēm, tomēr patlaban aktuāls ir projekts par tiesu darbinieku un balto ķēvju krustošanu, lai radītu tiesu kentauru. Tiesu kentauram tiks pieaudzēti Pegaza spārni, bet ne parastie putna spārni. Kentauram būs pterodaktila plēvjspārni, jo uz tādiem varēs uzrakstīt procesa dalībnieku tiesības un pienākumus. Turklāt skandināvu tiesās darbojas teiksmainais tiesas zirgs Sleipnirs ar astoņām kājām, tāpēc arī Latvijas tiesu kentauram būs astoņas kājas lielākai mobilitātei, kā arī astoņi spārni, uz kuriem būs uzrakstīti ne tikai procesuālie pienākumi un tiesības, bet arī aktuālie tiesu prakses apkopojumi un tiesnešu atbildes vēstules. Tādējādi tiks nodibināts ciešs kontakts starp Tiesām un Tautu.
Armands > Seskis
9. Oktobris 2014 / 18:49
0
ATBILDĒT
Atkal labs! Tiesu kentaurs kā tiesu darbinieku un baltās ķēves krustojums vispār ir pērle. Jāsāk gatavot attiecīgi grozījumi Civilprocesa likumā, vai vēl labāk - jauns Civilprocesa likums.
mazgudrais > Seskis
9. Oktobris 2014 / 11:35
2
ATBILDĒT
pie augstāk minātā vēl piebilstams, ka gadījumā, ja tiesas kentaurs ar pienācīgu rūpību nepildīs savas funkcijas, tad Tiesas nolēmumi tiks rakstīti uz šī kentaura ādas ar viņa asins un Tiesneša ausu sēra maisījumu. Papildus tiešajam ieguvumam - tiesas kentaura uzcītībai tiks panākts, ka Tiesnesim ausis vienmēr dzirdīgas.
Saulcerīte > Seskis
9. Oktobris 2014 / 11:35
0
ATBILDĒT
Ko tu pīpē!? Senākā latviešu garīgā un politiskā satversme noteica, ka tiesas notika svētbirzīs, atklāti, spriedumus pieņēma krīvs, un neviens neapstrīdēja, jo laikam tik ļoti paļāvās uz šī demokrātiskā ceļā izvēlētā cilvēka viedumu un to, ka spriedums būs taisnīgs. un nekādi 50% neapmierināto. Dīvaina bija pasaule.
Spoks > Seskis
9. Oktobris 2014 / 11:10
0
ATBILDĒT
Seski par Tieslietu ministru!
Saulcerīte
7. Oktobris 2014 / 13:27
0
ATBILDĒT
Imponē pēdējā rindkopa. Rodas iespaids, ka tiek pieņemts, ka taisnīgums jau tiek īstenots, tikai šis fakts vēl netiek pienācīgi izziņots.Daļēji piekrītu iepriekšējam komentētājam par kopējo sabiedrības attīstības stadiju, taču arī tiesneši ir tā pati sabiedrības daļa, un diezgan bieži tiem trūkst tīri cilvēciska brieduma un sirdsgudrības. (Šis nekādi neatiecas uz autori, kuru cienu.)
Baraks Osama
7. Oktobris 2014 / 09:13
6
ATBILDĒT
Saistībā ar referātā skartajiem jautājumiem interesanti būtu palasīt kādu juridisku pētījumu, kurā būtu analizēts (un ne tikai no salīdzinošo tiesību metodes viedokļa, kas pie mums bieži aprobežojas tikai ar kvantitatīviem aprēķiniem vai norādēm, ka re, kur ir viena, divas vai piecas valstis, kas dara tāpat kā mēs), vai rakstveida procesa noteikšana par pamatprocesu nenonāk pretrunā ar šajā publikācijā tik skaisti aprakstīto publiska tiesas procesa jēgu un mērķi. Minētā "ātrāka un efektīvāka lietas izskatīšana" mūsu gadījumā, iespējams, nav nekas cits kā valsts – tiesu un tiesnešu kapacitātes trūkuma – problēma, kas uz pamattiesību rēķina tiek risināta ar procesuālās ekonomijas principa celšanu saulītē. Ja tiesa pretēji procesa dalībnieku vēlmei var noteikt, ka nav lietderīgi konkrēto lietu izskatīt publiski (pat gadījumos, kas nav saistīti ar ļaunprātīgu tiesību izmantošanu) un tādējādi liegt tiem tiesības uz lietas izskatīšanu atklātā tiesā, tad tas ne pēc kā laba neizklausās. Mazliet pasapņojot, ideālā gadījumā vēlētos arī kādu mehānismu, kas paredzētu iespēju sabiedrības interesēs noteikt, ka konkrēta lieta vai tās daļa katrā ziņā izskatāma atklāti, lai iesaistītās personas nenoslēptos no sabiedrības ar argumentiem par komercnoslēpuma, personas datu vai citu neabsolūtu vērtību aizsardzību (ja nemaldos, Lielbritānijā bija īpaša amatpersona, kas šādi iesaistās lietās, kas, pēc tiesai iesniegtās informācijas, skar valsts noslēpumu), bet tas acīmredzot ir tālas nākotnes jautājums.
Jurčiks > Baraks Osama
7. Oktobris 2014 / 19:28
0
ATBILDĒT
Gribēt nav kaitīgi, jautājums tik vien kā par iespējām :) Atbildēšu ar tostu no kino klasikas:
Имею желание купить дом, но не имею возможности. Имею возможность купить козу, но… не имею желания. Так выпьем за то, чтобы наши желания всегда совпадали с нашими возможностями :)))
Jurčiks
7. Oktobris 2014 / 08:43
0
ATBILDĒT
Ak šīs cilvēktiesības! No vienas puses tās liek tiesnešiem runāt, no otras tās liek tiesnešiem klusēt... :))) Par ko tad vēl jābrīnās, ka tiesneši labāk izvēlas klusēt? Vārds nav zvirbulis - izpruks, nesaķersi.

Ir vēl divas problēmas. Pirmkārt, neprofesionālā žurnālistika, kura, kā jau tagad, acīmredzot, demokrātijā pieņemts, ir tendēta primāri nevis uz patiesības atklāšanu, bet uz skandālu veidošanu. Nu, ja pa starpām gadās kāda patiesība vai puspatiesība, arī labi, bet tas tā - blakusprodukts. Es saprotu tiesnešus, ka viņiem bail (ja "bail" ir pareizais vārds) ar šādiem puskoka lēcējiem runāt, jo tiek prezumēts (un pamatoti!), ka teiktais tiks ja ne sagrozīts, tad vismaz izrauts no konteksta, tiks pārlikti akcenti, un rezultātā tiesnesis ir iesaistīts jaunā skandālā. Kā Dzalbe, piemēram.

Ar Dzalbi problēma bija tā, ka žurnāliste pie viņa gāja nevis uzzināt viedokli, bet apstiprināt savu viedokli. Un to viņa izdarīja par 200%. Ja viņa būtu gājusi pie Dzalbes pirmām kārtām kā cilvēks pie cilvēka, nevis kā prokurore pie apsūdzētā, būtu pavisam cita saruna (starp citu, prokurori atšķirībā no žurnālistiem tomēr pārvalda kaut kādas psiholoģiskās mākslas, runājot ar apsūdzētajiem, vismaz LABI prokurori noteikti).

Otrkārt, sabiedrības emocionālās inteliģences līmenis, kurš DIEMŽĒL kavē normālu dialogu. Vai tad tiešām neesat ievērojuši, ka mūsu cilvēki lielākoties ir orientēti uz konfliktu, nevis uz risinājumu? Un zaudējušajai pusei 90% gadījumu ne par ko neiestāstīsi, ka viņa zaudējusi pamatoti, pēc likuma burta un gara. Bet zaudētāji tiesās ir 50%!!! Jau pēc definīcijas! Plus vēl tas, ka advokāts jau ne pie kā nav vainīgs, viņš nevar būt slikts, jo es viņam TĀDU naudu samaksāju! Vainīgs noteikti tiesnesis, kurš ir dumjš (tāpēc, ka alga maza, mazāka nekā advokātam) vai korumpēts (ko visi "zina", bet neviens nevar pierādīt).

Rezultātā tiesneši paliek savās vietās un sabiedrība - savā. Un katrs ar savu viedokli. Par kopēju vienoties neizdodas, jo sk. iepriekš...
visi numura raksti
Sannija Matule
Notikums
Aizvadīts juristu pirmā realitātes šova izlaidums  
Pirms nepilnas nedēļas, 2. oktobra pēcpusdienā, Latvijas Universitātes (LU) galvenās ēkas Mazajā aulā notika juristu pirmā realitātes šova absolventu izlaidums, kā to nodēvēja grāmatas "Mūsdienu Latvijas jurists. 151 personība" ...
4 komentāri
Aleksandrs Berezins
Skaidrojumi. Viedokļi
Aresta uzlikšana mantai kriminālprocesā: mērķi, pamats un iemesli

Šā raksta mērķis ir noskaidrot mantas aresta uzlikšanas mērķi, pamatu un iemeslus, kā arī iezīmēt atsevišķas teorētiski praktiskās problēmas un piedāvāt to risināšanas iespējamos variantus.

Sannija Matule
Notikums
Profesoram Torgānam pasniegts Latvijas Universitātes augstākais apbalvojums
Atzīmējot Latvijas Universitātes (LU) 95. gadskārtu, 27. septembrī notika augstskolas Senāta svinīgā sēde, kuras ietvaros ar LU Ģerboņa zelta zīmi apbalvoja Juridiskās fakultātes profesoru Kalvi Torgānu un Sociālo zinātņu ...
1 komentāri
Toms Krūmiņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Šķīrējtiesas izņēmums Briseles režīmā
Šīs publikācijas mērķis ir iepazīstināt ar pašreizējo situāciju attiecībā uz šķīrējtiesas izņēmumu Briseles I regulā, kā arī izvērtēt, vai Briseles I bis regula, kas tiks piemērota, sākot ar 2015. gada janvāri, ieviesīs ...
Tieslietu ministrija
Tiesību politika
Plāno veidot vienotu tiesu ekspertīžu centru
Otrdien, 30. septembrī, Ministru kabinets uzklausīja un pieņēma zināšanai Tieslietu ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu "Par vienota tiesu ekspertīžu centra izveidi". Tajā apkopota informācija par veicamajiem pasākumiem ...
AUTORU KATALOGS