Autora referāta par reiderisma jautājumu Krimināllikuma 214. panta kontekstā tēzes. Referāts nolasīts šā gada 19. martā Latvijas Universitātes Lielajā aulā ikgadējo Advokatūras dienu ietvaros notikušajā konferencē "Tiesu procesu efektivizācija".
Vienkāršota "reiderisma" definīcija: pašas kapitālsabiedrības, kapitālsabiedrības vadības, kapitālsabiedrības aktīvu pārņemšana (sagrābšana) ar negodprātīgām, nelabticīgām, prettiesiskām (dažkārt – kriminālsodāmām) metodēm, lai īstenotu pārņēmēja (sagrābēja) interesēm vien atbilstošus plānus.
Reideru biežāk izmantotās metodes šāda mērķa sasniegšanai, kurās saskatāmas kriminālsodāmu nodarījumu pazīmes, ir dokumentu viltošana un/vai viltotu dokumentu izmantošana, kā arī apzināti nepatiesu maksātnespējas procesa pieteikumu iesniegšana.
Šajā referātā apskatīšu reiderisma metodi "apzināti nepatiesu maksātnespējas procesa pieteikumu iesniegšana", taču arī dokumentu viltošana un/vai viltotu dokumentu izmantošana dažkārt ir šīs metodes sastāvdaļa. Jāatzīmē, ka man neizdevās atrast nevienu attiecīgās Krimināllikuma normas piemērošanas "precedentu", kurā Augstākā tiesa (Senāts) būtu taisījusi spriedumu. Iespējams, ka ir bijušas tādas krimināllietas, kuras skatīties pirmajā un varbūt arī otrajā instancē, taču advokātam pieejamos resursos (kā zināms, tiesnesim pieeja tādiem ir daudz plašāka) tādu neatradu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes