Mūsdienu modernajā sabiedrībā personu, organizāciju, sabiedrības un valsts tiesību un to aizsardzības realizācija ir sarežģīta, visbiežāk pat nav iespējama bez nozīmīgāku juridisko faktu un attiecību dokumentāla nostiprinājuma. Tāpēc par svarīgu šo tiesību un interešu aizsardzības instrumentu atzīstamas Krimināllikuma (turpmāk – KL) normas, kas nosaka atbildību par dokumentu viltošanu un to izmantošanu. Savukārt esošā KL norma par dokumentu viltošanu izraisa grūtības tās lietošanā praksē dažādu likumā izmantotu terminu neskaidrības dēļ, jo juridiskajā literatūrā nav vienveidīga šo normu tulkojuma.
Pareizai noziedzīga nodarījuma kvalifikācijai ir ļoti liela nozīme likuma piemērošanā praksē, kas nosaka krimināltiesību principu realizāciju. Šā panta kļūdaina kvalifikācija var radīt nopietnas sekas, kuru skaitā ir kļūdaina sodīšana, nepamatoti bargi vai viegli sodi, kā arī pamatota kvalifikācija dod iespēju noteikt noziedzības stāvokli, līmeni un dinamiku. Kļūdaina kvalifikācija izraisa noziedzības ainas sagrozīšanu un negatīvi ietekmē valsts tiesību aizsargājošo institūciju profilaktisko pasākumu izstrādi un realizāciju. KL 275. panta galvenās kvalifikācijas problēmas ir objekta un priekšmeta nepareiza noteikšana.
Būtiska problēma ir tā, ka kriminālprocesa virzītāji visai konsekventi neievēro noziedzīgo nodarījumu kvalifikācijas noteikumus un terminu iztulkošanu. Sakarā ar to rodas nepareiza juridiska fakta un tiesiskās rīcības izvērtēšana, kam seko nepareizas tiesību normas piemērošana. Problēmas ar KL 275. panta iztulkošanu rodas tādēļ, ka tiesību sargājošās instances veic neprecīzu nodarījuma juridisko izvērtējumu, izmantojot primitīvos, bezsaturīgos terminus, un lieto KL 275. pantu, neizskaidrojot to būtību.
Pamatā saistībā ar dokumenta, kas piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem, zīmoga vai spiedoga viltošanu un to izmantošanu tiek konstatētas šādas kvalifikācijas problēmas: noziedzīga nodarījuma objekta nepareiza noteikšana; noziedzīga nodarījuma priekšmeta "dokuments" viltošanas jaukšana ar citu noziedzīga nodarījuma rīku (izdarīšanas paņēmienu); citu noziedzīgu nodarījumu kopības ar KL 275. pantā paredzēto noziedzīgo nodarījumu neizpratne.
Noziedzīga nodarījuma objekta noteikšana
Likumdevējs, izdodot normatīvos aktus, ne vien regulē personu savstarpējās attiecības, bet arī personas un valsts attiecības. Pārkāpjot tiesību normas starp iesaistītajām personām, rodas īpašas attiecības, vienam var rasties kādas tiesības, turpretim otram – pienākumi. Tā kā kriminālatbildība iestājas par tādu dokumentu viltošanu, kas piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem, ir jāaplūko, vai minētā norāde ir attiecināma un privāttiesību sfēru vai tikai uz publisko tiesību sfēru. KL 275. pantā ietvertā noziedzīga nodarījuma objekts ir Latvijas Republikas valsts varas un pārvaldes institūciju normāla darbība, kura saistīta ar noteiktu oficiālo juridisko faktu dokumentālu apliecinājumu. Tiešais objekts var arī būt Latvijas Republikas valsts varas pārvaldes aparāta autoritāte, kā arī konkrēti valsts pārvaldes veidi, pret kuriem vērsti noziedzīgi nodarījumi, proti, jebkuras valsts varas institūcijas un pārvaldes aparāta locekļa normāla darbība.
Privāttiesību sfērā valda princips "Ir atļauts viss, kas nav aizliegts", turpretim publisko tiesību sfērā – "Ir aizliegts viss, kas nav atļauts". Tādējādi, izmantojot šos principus un tulkojot KL 275. pantā esošo norādi, dokumenti, kas piešķir personai tiesības, nevar būt dokumenti, kuri tiek izdoti privāttiesību sfērā, jo privāttiesību sfērā personai nav strikti noteiktas tiesības un personai vienmēr ir izvēle, vai tā realizē vai arī nerealizē piešķirtās tiesības, pretēji publisko tiesību imperatīvām tiesību normām. Turklāt tikai publisko tiesību sfērās, izdodot kādu dokumentu, tas kategoriskā formā var atbrīvot no pienākumiem, privāttiesību sfērā jebkurai no pusēm pastāv izvēle.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes