Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

17. Maijs 2016 /Nr.20 (923)

Rīcībspējas institūta tiesiskais regulējums un tā piemērošana praksē
8 komentāri
Mg. iur.
Annija Mazapša
biedrības “Resursu centrs cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem “Zelda”” juriste pētniece 

2013. gada 1. janvārī stājās spēkā grozījumi Civillikumā un Civilprocesa likumā, nosakot jaunu rīcībspējas regulējumu, kas būtiski atšķīrās no iepriekšējā, paredzot dažus alternatīvus mehānismus rīcībspējas īstenošanai. Rakstā aplūkots rīcībspējas institūta regulējums Latvijā, kā arī ANO Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām un Eiropas Cilvēktiesību tiesas prakse.

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
6
komentāri (8)
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
sponger
26. Maijs 2016 / 14:03
0
ATBILDĒT
Nāk atmiņā viens pasākums LU Lielajā aulā par rīcībspējas ierobežošanu, kur par kādu sievieti, kurai ir mentālas problēmas un iespējams bija (toreiz vēl) atņemta rīcībspēja, teica, ka viņai ir grūtības orientēties pilsētās, kurās viņa ir pirmo reizi, citādi viss normāli. Zālē esošā publika sāka smieties...
Ilgvars
23. Maijs 2016 / 12:14
0
ATBILDĒT
"Ir jānošķir traucējumi no invaliditātes. Traucējumi ir fizisks fakts, bet par invaliditāti tie kļūst tikai tad, kad sabiedrība nav gatava personu pieņemt tādu, kāda tā ir."
Nē, nē, uz vēlreiz nē. nekādas loģikas. ka'ds tam sakars ar sabiedrību.
Un par nemantiskajām tiesībām. ierobežot-neierobežot... bet fakts, ka no aizgādņiem VDEAK nepieņem dokumentus, ja tiesības pārstāvēt personu medicīnas iestādēs nav ierakstīts (un, turklāt, arī atsevišķi izcelts) tiesas spriedumā, ir fakts. Un kā būs ar pases maiņu - gulošs,nespējīgs pat roku pakustināt, neprot ne runāt, neko... Kā viņš saņems pasi?Un sociālo palīdzību ( ne pabalstus, bet pakalpojumus)? Ja aizgādnim tiesības pārstāvēt valsts un pašvaldības iestādēs nav ierakstītas spriedumā, no visām iesta'dēm aizgādnis lido kā korķis!!! Un daži te gudri spriedelē par nemantiskajām tiesībām. padomāt vajag loģiski kā būs labāk personai, nevis aizrauties ar pliku teoriju
Ilona
19. Maijs 2016 / 08:47
0
ATBILDĒT
no raksta izriet, ka cilvēki kļūst par invalīdiem sabiedrības spediena dēļ, nevis tāpēc, ka sava veselības stāvokļa dēļ nevar pilnvērtīgi izmantot savas tiesības. Tam kategoriski nepiekrītu - par invalīdu personu atzīst tad, kad tās veselības traucējumi ir tik smagi, ka tai grūti vai neiespējami pilnvēr'tigi savas tiesības realizēt - vai tie ir kustību traucējumi, vai tie ir garīga rakstura traucējumi, vai citas veselības problēmas (un tieši tāpēc to vērtē kompetentu ārstu komisija, nevis bābas uz piemājas soliņa) bet nekādi ne sabiedrības nesaprašana vai nepeiņemšana.
Seskis - paldies, labs komentārs
Annija > Ilona
20. Maijs 2016 / 09:24
1
ATBILDĒT
Ilona, Jūs pati norādāt, ka ir dažāda veida traucējumi. Pamatojoties uz šiem traucējumiem cilvēkam nosaka invaliditātes grupu. To neviens arī neapšauba.
ANO Konvencija par personu ar invaliditāti aicina uz invaliditāti paskatīties atšķirīgi. Tas, ka cilvēks ir ratiņkrēslā ir nenoliedzams fakts un tos sauc par kustību traucējumiem. Vai viņam ir vajadzīgs atbalsts? Jā, noteikti. Bet, ja apkārtējā vide nav pielāgota, lai viņš vispār var iziet no mājas? Tas ir viņa uzdevums parūpēties par visām uzbrauktuvēm un nobrauktuvēm, stāvvietām, pacēlājiem utt.? Vai arī tomēr tas ir sabiedrības uzdevums?
Mums katram ir vajadzīgs atbalsts kaut kādā jomā. Lai salabotu mašīnu, es eju pie mehāniķa, par veselības problēmām es konsultējos pie ārsta, par nopietniem finansiāliem ieguldījumiem, konsultējos pie ekonomista utt. Tādēļ neviens nav apšaubījis manas spējas pieņemt lēmumus. Bet līdzko cilvēkam ir garīga rakstura traucējumi, tā visi metās viņu tiesāt un uzraudzīt. Un tas tiek darīts ar lozungu "Tavu interešu un tiesību aizsardzībai".
Ilona > Annija
20. Maijs 2016 / 11:50
0
ATBILDĒT
Jūsu viedoklim pilnībā piekrītu, mans komentārs par to, ka ne jau sabiedrība rada personai invaliditāti - kā autore: "Invaliditāte ir... sabiedrības radīti šķēršļi pilnvērtīgai līdztiesībai un iekļaušanai."! sabiedrībai jāpalīdz personai ar invaliditāti itegrēties, pēc iespējas atvieglot dzīvi un tiesību realizācija, tomēr pašā saslimšanā tā nekādi nevar tikt vainojama.
Seskis
18. Maijs 2016 / 12:46
1
ATBILDĒT
Ja zivi vērtēsiet pēc tās spējas uzrāpties kokā, tad viņa tā arī nodzīvos savu dzīvi domādama, ka ir neglābjami stulba. (Alberts Einšteins).
Ir pamats uzskatīt, ka vēl joprojām daudzās sabiedrībās, tostarp Latvijā, valda uzskats, ka invaliditāte (kas īpaši attiecas uz cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem) ir katras individuālās personas problēma, nevis sabiedrības radīti šķēršļi pilnvērtīgai līdztiesībai un iekļaušanai (citāts iz raksta).
Runājot par zivtiņām, tālās zemes Taizemes ūdeņos mīt mīlīga zivtiņa - Mekongas sams. Savukārt pie ūdeņiem augošajos kokos lēkā pērtiķēni. Plūdu laikā Mekongas sams iepeldas tā ātri un taranē koku, pa kura zariem lēkā pērtiķēni. No trieciena spēka koks spēji sašūpojas, un pērtiķi ieveļas ūdenī, kur kļūst par gardu uzkodu samam pie pusdienu alus kausa. Tomēr pērtiķi neuztraucas par saviem bojā gājušajiem radiņiem, bet rīko konferences un organizē fondus palīdzībai samam, jo tas, nabags, nevar uzrāpties kokā un apēst pērtiķus, tāpēc, iespējams, jūtas pavisam stulbi. Turklāt par sama stulbumu nedrīkst runāt skaļi, citādi vēl sadzirdēs un gūs morālu traumu.
Minēto tiesību piemērošanas algoritmu ir apguvis arī Seskis, kurš vairs rēnās novakarēs neslapstās ar lāpstu pa kapiem, mēģinot izrakt sev kārtējo draudzeni. Tagad Seska mazās vājībiņas ir kļuvušas par sabiedrības problēmu, tāpēc Seskis nekautrējoties vērsās pašvaldībā ar petīciju par savu tiesību ievērošanu, kuras ietvaros lūdza:
1) sniegt Bārintiesas atzinumu, vai sakars ar nepilngadīgu mirušu personu ir vērtējama kā nekropedofīlija;
2) kādus pasākumus pašvaldība ir veikusi, lai nodrošinātu Seska partneru iesaldēšanu līdz pilngadības sasniegšanai;
3) cik bieži pašvaldība plāno veikt sieviešu piespiedu eitanāzijas pasākumus, ja vietējos kapos netiks nodrošināts pastāvīgs Seskim piemērotu partneru pieplūdums?
Nota bene:
Ja kādam Seska rakstītais šķiet dīvains vai nepieņemams, tas tiks vērtēts kā šķērslis Seska iekļaušanai sabiedrības dzīvē, un klajš tiesību aizskārums, par ko tiks pieprasīta morālā kaitējuma atlīdzība!
Negro
18. Maijs 2016 / 11:50
0
ATBILDĒT
Risinājumi?
No vienas puses kā problēma tiek izvirzīts fakts, ka tiesas, lūk, pretēji likumam nosaka nemantisko tiesību ierobežojumus, bet no otras puses notiek gaušanās, ka, neierobežojot nemantiskās tiesības, persona nevis ietu uz pastu pēc korespondences, bet zīmē balonus. Ko darīt?
Annija > Negro
20. Maijs 2016 / 09:26
0
ATBILDĒT
Rakstā bija paredzēts iekļaut arī priekšlikumus par atbalsta mehānismiem. Diemžēl raksts bija pārāk garš, lai to publicētu vienā žurnālā. Tādēļ sākotnēji tika izvēlēts publicēt raksta daļu par esošo regulējumu un problēmām tajā.
visi numura raksti
Sannija Matule
Notikums
Juristu tuvplāni, kas dokumentē, atklāj un pārsteidz  
Klātesot daudziem no fotogrāfijās iemūžinātajiem modeļiem – juristiem, viesiem un atbalstītājiem, 11. maijā Latvijas Universitātes (LU) Juridiskajā fakultātē tika atklāta īpaša un pat savā veidā unikāla izstāde "Juristi – ...
1 komentāri
Rasma Zvejniece, Augstākā tiesa
Intervija
Brazīlijas tiesneša dižpārdoklis  – latviski
Apgādā "Zvaigzne ABC" izdota grāmata "25 bibliski panākumu likumi", un uz tās atvēršanu aprīļa beigās Latvijā bija ieradies viens no autoriem – Brazīlijas federālais tiesnesis Viljams Duglass. Līdztekus grāmatas atvēršanas ...
Jānis Baumanis
Skaidrojumi. Viedokļi
Noziedzīga nodarījuma sastāvā ietilpstošo seku interpretācija krimināltiesībās
Novērojot dabas, sabiedrības un citas parādības un procesus, var konstatēt, ka tie ir savstarpēji saistīti. Respektīvi, pastāv visaptverošs sakarību tīkls, kur katrs elements ir atkarīgs no kāda cita elementa. Šīs determinisma ...
Aldis Alliks
Viedoklis
Naudas “atmazgāšanas” novēršana bankās – starp tiesiskuma un populisma dzirnām
Lai arī tām lielākoties ir kampaņveidīgs raksturs, var teikt, ka sistemātiskas, mērķtiecīgas publicistiskas aktivitātes vērojam jau ļoti daudzus gadus. Tās izpaužas, noteiktām žurnālistu aprindām veidojot dažkārt vārdā nosauktu ...
Edgars Pastars
Viedoklis
Satversmes tiesas prakse banku un finanšu jomā
Nereti nākas sastapties ar viedokli, ka Satversmes tiesa vērtējot tikai fizisku personu pamattiesību aizskārumus, kuriem neesot tiešas ietekmes uz biznesu. Šis viedoklis ir maldīgs, un to pierāda vairākas būtiskas lietas, kurās ...
AUTORU KATALOGS