ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

13. Septembris 2016 /Nr.37 (940)

Žurnālista un avotu aizsardzības privilēģijas definīcija Eiropā un ASV
Mg. iur.
Anrijs Šimkus
jurists Eiropas Cilvēktiesību tiesā 

Attīstoties interneta tehnoloģijām un līdz ar tām arī iespējām vākt un izplatīt ziņas sabiedrībai, pasaulē parādās arvien vairāk diskusiju par šķietami vienkāršu jautājumu – kas ir žurnālists? Ja šajā sakarā tiek apsvērta ideja atzīt, ka arī blogeri uzskatāmi par žurnālistiem, tad vai tiešām ikviens pidžamā tērpies tvīvotājs varēs nepakļauties varas iestādēm un, piemēram, atteikties liecināt tiesas priekšā, atsaucoties uz avotu aizsardzības privilēģiju?

Šajā rakstā autors vispirms rod atbildi, kāpēc vispār persona jādefinē par žurnālistu. Tālāk tiek apskatītas divas galvenās žurnālista definēšanas teorijas, kuras ir sastopamas valstu un tiesu praksē, – institucionālā un funkcionālā. Tāpat rakstā tiek pētīta žurnālista avotu aizsardzības privilēģijas juridiskā daba un tas, pie kādiem nosacījumiem to var piešķirt personai, kas nav žurnālists "tradicionālajā" izpratnē. Pamatā tiks salīdzināta Eiropas un ASV pieeja šajos jautājumos, vienlaikus īsumā pievēršoties arī Latvijas tiesiskajam regulējumam, kā arī citu starptautisko organizāciju praksei.

 

I. Žurnālista statusa nepieciešamība

Pirms sākt analizēt žurnālista definēšanas teorijas un iztirzāt avotu aizsardzības privilēģijas īpatnības, autora ieskatā, vispirms ir svarīgi rast atbildi, kāpēc vispār tas būtu jādara. Proti, žurnālista darbības mērķis un galvenais uzdevums ir informēt sabiedrību par tai svarīgiem notikumiem. Savukārt žurnālista tiesības veikt šādas funkcijas izriet no tiesībām uz vārda brīvību. Vienlaikus vārda brīvība ir universāli garantētas tiesības, kas sevī ietver tiesības brīvi paust viedokli un izplatīt informāciju. Lūk, tad kāpēc nepieciešams kādu definēt par žurnālistu, ja ikviena persona var pēc būtības veikt žurnālista pamatfunkcijas caur tiesību uz vārda brīvību prizmu? Atbilde slēpjas tajā, ka žurnālistam atšķirībā no citām personām ir pieejamas dažādas būtiskas privilēģijas, lai viņš varētu savu darbu veikt efektīvi.

Neapšaubāmi, viena no žurnālista vissvarīgākajām privilēģijām ir viņa tiesības sargāt avotus,1 un tai autors šajā darbā pievērsīsies vēlāk. Taču žurnālistiem piemīt arī citas privilēģijas, kuras izriet no katras valsts nacionālajām tiesību normām vai starptautisko cilvēktiesību prakses. Šajā sakarā autors minēs divas citas žurnālista privilēģijas.

Pirmkārt, žurnālistiem ir tiesības netraucēti un brīvi iekļūt dažādos valsts mēroga pasākumos, kā arī saņemt svarīgus dokumentus vai informāciju par tiem, tādējādi nodrošinot pienācīgu un efektīvu sabiedrības informēšanu par svarīgiem notikumiem.2 Piemēram, Latvijas likums "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem" (turpmāk – Preses likums) žurnālistiem dod tiesības atrasties sabiedriski nozīmīgu notikumu vietās un, ziņojot par tiem, izmantot oficiālos sakaru kanālus,3 kā arī, saņemot akreditāciju, iekļūt noteiktu institūciju rīkotajās atklātajās sēdēs un saņemt to dokumentus.4

Otrkārt, žurnālistiem ir plašākas vārda brīvības robežas, veidojot un publicējot ziņas.5 Šī atziņa izriet no žurnālista sargsuņa lomas, jo atšķirībā no citiem cilvēkiem, kuri pārsvarā savas tiesības uz vārda brīvību izmanto personīgajām vēlmēm un mērķiem, žurnālisti savu vārda brīvību izmanto visas sabiedrības labā. Tāpēc žurnālista vārda brīvības ierobežojums ir daudz smagāks.

Tieši tāpēc mūsdienās jautājums par to, kas var būt žurnālists šīs profesijas privilēģiju iegūšanas kontekstā, ir tik ļoti svarīgs, īpaši blogeriem, sociālo portālu vietnēm un citām personām un organizācijām, kuras nepieder un bieži vien arī nevēlas piederēt profesionālo mediju kultam, tomēr minētās privilēģijas iegūt vēlas.

Ir būtiskas atšķirības Eiropas un ASV pieejā par to, cik ļoti atsevišķi ētikas normu pārkāpumi var ietekmēt gan žurnālistu tiesības uz vārda brīvību, gan personas iespējas tikt atzītam par žurnālistu.

 

II. Divas žurnālista definīcijas

Pašlaik nepastāv neviens valstīm saistošs starptautisks līgums, kas noteiktu konkrētu žurnālista definīciju. Līdz ar to valstīm un to tiesām ir tiesības pašām noteikt, kā definēt šīs profesijas pārstāvjus. Tomēr, aplūkojot vairāku valstu normatīvo regulējumu un tiesu praksi šajā jautājumā, ir redzams, ka šī jautājuma risināšanā galvenokārt tiek izmantotas divu veidu definīcijas – institucionālā un funkcionālā.

1. Institucionālā definīcija

Cik autoram zināms, nevienā tiesību aktā vai tiesu praksē nav lietots tieši apzīmējums "institucionālā definīcija". Tomēr, kā izriet no autora veiktā pētījuma un turpmākā raksta, pēc institucionālās definīcijas žurnālists ir persona, kas strādā reģistrētā ziņu organizācijā, kura dibināta ar mērķi vākt un izplatīt ziņas un informāciju, vai persona, kas ir akreditēta valstī esošā žurnālistu biedrībā. No šīs definīcijas izriet arī tas, ka visas no žurnālista profesijas izrietošās privilēģijas tiks garantētas tikai personām, kas atbilst šiem nosacījumiem.

Institucionālās definīcijas jēga un pamatojums saistīts ar valsts pienākumu garantēt samērīgu līdzsvaru starp preses brīvību un citām pamattiesībām, piemēram, tiesībām uz privāto dzīvi, kā arī sabiedrības drošības un demokrātiskās iekārtas nodrošināšanu un sargāšanu.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Jurista Vārds
Informācija
Piesakies ikgadējam “Jurista Vārda” pētniecisko darbu konkursam
Tiem, kas par savu mūža profesiju izvēlējušies jurista arodu, galvenie darba instrumenti ir pildspalva (klaviatūra) un papīrs (datora ekrāns). Tomēr vislielākā loma veiksmīgas, pilnvērtīgas karjeras veidošanai ir asam prātam, spējai ...
Jānis Neimanis
Skaidrojumi. Viedokļi
Par tiesneša dienesta standartu un atbildības lomu
Šo rakstu es vēlētos sākt ar jautājumu lasītājam – kāda atbildība būtu piemērojama tiesnesim, kurš ilgāk par gadu un pēc vairākiem lietas dalībnieka atgādinājumiem nespēj sastādīt pilnu spriedumu civillietā, lai gan ir ...
1 komentāri
Jānis Kubilis
Skaidrojumi. Viedokļi
Civiltiesiskās atbildības par nemantisko kaitējumu miesas bojājumu gadījumā pilnveidošanas iespējas
Šajā rakstā tiek turpināta iepriekšējā publikācijā (Civiltiesiskās atbildības par nemantisko kaitējumu miesas bojājumu gadījumā problēmjautājumi)1 apskatīto jautājumu analīze, minēti secinājumi, kā arī izvirzīti ...
1 komentāri
Edgars Grīvnieks
Skaidrojumi. Viedokļi
Civiltiesiskais noilgums
Gandrīz ikviens civiltiesību jomā praktizējošs jurists kaut vai reizi ir saskāries ar gadījumu, kad prasības celšanai ir iestājies civiltiesiskais noilgums (turpmāk – noilgums). Ir vispārzināms fakts, ka noilguma esamība, turklāt, ...
Ekonomikas ministrija
Tiesību politika
Pastiprināta patērētāju tiesību aizsardzība
Pirms pāris nedēļām valdība atbalstīja grozījumus1 Ministru kabineta noteikumos, kas pastiprina patērētāja tiesību aizsardzību darījumos, kuri tiek veikti ārpus pastāvīgās tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietas, vai ...
AUTORU KATALOGS