Praksē piemērojot Civilprocesa likuma komentārus, aicinām izvērtēt tajos pausto tēžu atbilstību šobrīd spēkā esošajiem ārējiem normatīvajiem aktiem – gan procesuālajām normām, gan normām, kas ietvertas citos ārējos normatīvajos aktos.
Likuma "Par tiesu varu" 2. pantā noteikts, ka tiesu varu īsteno atbilstoši tiesiskuma principam un tiesnesis ir neatkarīgs un pakļauts tikai likumam. Minētais nozīmē, ka tiesnesim (gan rīkojoties kā tiesnesim ārpus tiesas sēdes, gan arī kā tiesai, tiesas sēdē vai lietu skatot rakstveida procesā) izlemjot jautājumus lietā, ir jāievēro likumā, t.i., pamatā, ārējos normatīvajos aktos, noteiktais.
Civillietās tiesu un tiesnešu tiesības un pienākumu piemērot tiesību normas nosaka Civilprocesa likuma 5. pants, kas paredz, ka tiesa izspriež civillietas saskaņā ar likumiem un citiem normatīvajiem aktiem, Latvijas Republikai saistošiem starptautiskajiem līgumiem un Eiropas Savienības tiesību normām to savstarpējā hierarhijā, likumā vai līgumā noteiktajos gadījumos piemērojot arī citu valstu likumus un starptautisko tiesību normas.
Civillikuma 2. pants nosaka, ka likums piemērojams visos tiesību jautājumos, uz kuriem attiecas tā teksts vai iztulkojums.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes