2015. gada 3. decembrī stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā (turpmāk – KL), kas cita starpā skar arī noziedzīgo nodarījumu pret ceļu satiksmes drošību kvalifikāciju. Kaut gan tiesu praksē to lietu īpatsvars, kurās nodarījumi kvalificēti saskaņā ar jauno tiesisko regulējumu, vēl nav ļoti liels, ir redzams, ka ne visi izdarītie likuma grozījumi praksē tiek līdzīgi uztverti un interpretēti, kas rada nepieciešamību pievērst uzmanību KL XXI nodaļas tiesību normu piemērošanai.
Tieslietu ministrijā izstrādātos priekšlikumus pārskatīt krimināltiesisko regulējumu attiecībā uz KL XXI nodaļu (Noziedzīgi nodarījumi pret satiksmes drošību) Ministru kabinets iesniedza Saeimai 2015. gada 6. janvārī, tomēr parlamentā likumprojekts1 neguva atbalstu un 2015. gada 12. februārī, izskatot to pirmajā lasījumā, tika noraidīts. Likumprojekta noraidīšana nebija saistīta ar ieceri grozīt KL XXI nodaļas pantus – tam par iemeslu kļuva neviennozīmīgi vērtējamais Tieslietu ministrijas konceptuālais risinājums attiecībā uz vainas formas noteikšanu gadījumos, kad personas psihiskā attieksme pret nodarījumu un ar to radītajām sekām nav viena un tā pati, proti, ja darbība veikta tīši, bet attiecībā uz kaitīgām sekām ir konstatēta noziedzīga pašpaļāvība vai noziedzīga nevērība.
Tomēr, kaut gan minētais likumprojekts netika atbalstīts, Saeimas Juridiskā komisija nolēma sagatavot un virzīt izskatīšanai alternatīvu likumprojektu, iekļaujot tajā priekšlikumus, kuru pieņemšanai bija lietpratēju atbalsts, tai skaitā grozījumus, kas skar ceļu satiksmes drošību. Iesniegtais alternatīvais likumprojekts tika atbalstīts un galīgajā lasījumā pieņemts 2015. gada 29. oktobrī.2
Ar pieņemtajiem grozījumiem tika ieviestas šādas izmaiņas krimināltiesiskajā regulējumā saistībā ar noziedzīgiem nodarījumiem pret ceļu satiksmes drošību:
atbildība par transportlīdzekļa vadīšana alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē tiek definēta vienā pantā (KL 262. pants), paredzot tajā sodu gan par vadīšanu bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām (līdz KL grozījumiem atbildība par to tika paredzētā KL 262. panta otrajā daļā), gan par nodarījumiem, kuru rezultātā cietušajam tika nodarīti miesas bojājumi vai iestājusies cietušā nāve (līdz KL grozījumiem atbildība par to tika paredzētā KL 260. panta trešajā daļā);
kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē ir diferencēta, ņemot vērā kaitējumu, ko radījis likuma pārkāpums. KL 262. panta pirmajā daļā ir definēts noziedzīgs nodarījums ar formālu sastāvu, proti, pie atbildības saucama persona, kurai transportlīdzekļa vadīšanas tiesības noteiktā kārtībā nav iegūtas vai ir atņemtas un turklāt nav iestājušās sekas, kas paredzētas pārējās KL 262.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes