ŽURNĀLS Intervija

7. Februāris 2017 /Nr.6 (960)

Vai tiesībsarga darbam ir jēga un rezultāts
Juris Jansons un Ineta Piļāne intervijā Sannijai Matulei
3 komentāri
Foto: Boriss Koļesņikovs

Pirms desmit gadiem, 2007. gada 1. janvārī, stājās spēkā Tiesībsarga likums, bet pāris mēnešus vēlāk, 1. martā, Saeima ievēlēja pirmo Latvijas Republikas tiesībsargu, par kuru kļuva bijušais Satversmes tiesas tiesnesis Romāns Apsītis. 2011. gada martā viņu nomainīja Juris Jansons, kurš pērn tiesībsarga amatā tika pārvēlēts uz otru termiņu, tātad līdz 2021. gada 16. martam. Tādējādi J. Jansons Latvijas tiesībsarga institūtu ir veidojis un vadījis lielāko daļu laika jeb teju sešus no kopējiem desmit gadiem. Savukārt tiesībsarga vietniece, Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vadītāja Ineta Piļāne strādāja jau Valsts cilvēktiesību birojā, uz kura bāzes tapa ombuda iestāde. Tādēļ janvāra sākumā sarunā ar "Jurista Vārdu" tiesībsargs un viņa vietniece atskatījās uz darbības pirmo desmitgadi un iezīmēja šā brīža cilvēktiesību lomu un vietu Latvijā. Papildus tam šajā numurā tiesībsarga darbu komentē un vērtē arī institūcijas, kuru ikdienā sadarbība ar ombudu ir ierasta vai neizbēgama. Tāpat tēmas ietvaros iekļauts pārskats par tiesībsarga sniegtajiem priekšlikumiem tiesību aktu grozījumiem un konkrētām problēmām, uz kurām tas vērsis uzmanību un līdzdarbojies, meklējot risinājumus.

Viens no jums Tiesībsarga birojā strādā gandrīz sešus gadus, otrs – visus desmit. Kā šajā laikā ir mainījusies iestāde?

I. Piļāne. Kā zināms, Tiesībsarga biroju izveidoja uz Valsts cilvēktiesību biroja bāzes. Darbinieki un juristi, kas tolaik strādāja Valsts cilvēktiesību birojā, piedalījās gan Tiesībsarga likuma projekta izstrādē, gan arī veidoja budžeta aprises atbilstoši tiem principiem un iecerēm, ar ko tika saistīta jaunveidojamā institūcija. Mūsu lielākais izaicinājums bija jaunas funkcijas ieviešana, ko šodien jau labi pazīstam kā labas pārvaldības principa ievērošanas pārraudzību. Toreiz visu to jautājumu loks, ko savulaik skatīja un izvērtēja Valsts cilvēktiesību birojs, praktiski tika pārmantots kā Tiesībsarga biroja funkcijas un uzdevumi. Taču, ja man jautātu, kāda tomēr ir atšķirība starp to laiku un šodienu, varu atbildēt vienā teikumā: cilvēktiesības ir pastāvīgā attīstībā, pasaulē viss attīstās, Eiropā un arī pie mums. Tādēļ, ja palūkojamies, par kādiem jautājumiem runājām 1999. gadā, kad es sāku darbu, un šobrīd, 2017. gadā, to ir grūti un pat nebūtu pareizi salīdzināt. Tai laikā Valsts cilvēktiesību birojs runāja par to, kas ir cilvēktiesības, kādi ir starptautiskie cilvēktiesību dokumenti, kas rakstīts Satversmē. Ja braucām uz institūcijām, nereti mūs uzlūkoja ar neizpratni par cilvēktiesībām un to normu piemērošanu.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
valdis freimantals
8. Maijs 2017 / 12:48
0
ATBILDĒT
Kļūdas labojums.

Jābūt: - Demogāfisko un Kultūras programmu "Namejs". (dibināta, lai aizstāvētu latviešu ģimeņu tiesības nediskriminēti augt un attīstīties Latvijā).
valdis freimantals > valdis freimantals
8. Maijs 2017 / 12:55
0
ATBILDĒT
Demogrāfiskā un Kultūras programma "Namejs"!
valdis freimantals
8. Maijs 2017 / 12:41
0
ATBILDĒT
KGB banda imitē demokrātiju, bet paslepus nozūmē manus iesniegumus tiesībsarga biroja!

Bandītu struktūrvienība - tiesībsarga birojs!

Lasiet manu rakstu internetā :"Mosties, celies, stradā"!

KGBistu pūznis ar pērkamiem juristiem!

Bandītu valsts ar bandītu morāli.

Nekustamā īpašuma nodokli piedzen no ģimenēm, kur ienākumi nesasniedz iztikas minimuma pārtikas daļu!

Genocīda īstenotāji juristu posteņos! 24 gadus beztiesība, pateicoties NELIEŠIEM ar juristu diplomiem!

Viņi apkaro manu Latvijas Demogratisko un Kultūras programmu "Namejs" visiem spēkiem ! ( Es dibināju Latvijas Daudzbērnu Ģimeņu biedrību 1987. gadā).

To komunistu un čekistu varturi nepiedod 10 bērnu un 13 mazbērnu tēvam ANTIKOMUNISTAM!

Lasiet manas publikacijas www Tautastribunals.eu.
Jāatjauno visas 1940. gada iznīcinātās latviešu biedrības! (vienīgais veids kā tikt vaļā no komunistu un čekistu KORUMPĒTAJIEM varas turēājiem).

Dievs Svēti Latviju!
visi numura raksti
Tieslietu ministrija, Latvijas Republikas prokuratūra, Satversmes tiesa, Labklājības ministrija
Diskusija
Tiesībsarga institūts citu vērtējumā – plusi un mīnusi
Lai novērtētu tiesībsarga institūta līdzšinējo darbību un arī sadarbību ar citām institūcijām, "Jurista Vārds" lūdza viedokli tiem, kuri ikdienā profesionālajā līmenī saskaras ar ombuda darbu. Tādējādi apkopotie komentāri ...
Katrīne Ielīte
Skaidrojumi. Viedokļi
Nedzīvi dzimuša bērna un viņa vecāku pamattiesību aizsardzība
Latvijā ir izveidojusies situācija, ka tie bērni, kuri nedzīvi piedzimuši līdz 22. grūtniecības nedēļai, netiek reģistrēti dzimšanas reģistrā, bet tiek iekļauti spontāno abortu statistikā. Normatīvie akti vecākiem neparedz ...
15 komentāri
Konkurences padome
Tiesību politika
Konkurences padomes darba prioritātes 2017. gadā
Konkurences padome (KP), apkopojot aizvadītā gada rezultātus un notikumus konkurences attīstības jomā, ir izvirzījusi iestādes darbības prioritātes 2017. gadam. Starp tām kā būtiskākās minamas vienlīdzīgu konkurences apstākļu ...
Akadēmiskā dzīve
LU 75. zinātniskā konference: programma juridiskajā zinātnē
Latvijas Zvērinātu advokātu padome
Informācija
Latvijas Zvērinātu advokātu padomē

Informācija par 2017. gada 31. janvāra Latvijas Zvērinātu advokātu padomes sēdē izskatītajiem jautājumiem.

AUTORU KATALOGS