ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

28. Marts 2017 /Nr.13 (967)

Negatīvā atzīšanas prasība civilprocesā
5 komentāri
Dr. iur.
Jānis Kārkliņš
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Civiltiesisko zinātņu katedras asociētais profesors 
Mg. iur.
Edijs Brants
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorants 

Vēlme rakstīt par šo tēmu autoriem radās pēc "Jurista Vārdā" publicētā Mg. iur. Daces Vārnas raksta "Juridisko attiecību nepastāvēšanas prasījums (negatīva prasība) civilprocesā".1 Iepazīstoties ar raksta saturu, autori nolēma sniegt citādu skatījumu uz negatīvām atzīšanas prasībām Latvijas civilprocesā, tādējādi veicinot zinātnisko diskusiju par šo interesanto tiesību institūtu un papildus sniedzot alternatīvu skatījumu uz negatīvās prasības esamību vai neesamību Latvijas Republikas Civilprocesa likumā2 (turpmāk – CPL). Šis raksts ir ar izteiktu zinātniskās polemikas elementu, kas vietām izpaudīsies ar krasu nepievienošanos atsevišķiem D. Vārnas un Augstākās tiesas Civillietu departamenta secinājumiem.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
22
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Civilprocesa likums  
komentāri (5)
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Andris Dimants
28. Marts 2017 / 13:16
2
ATBILDĒT
Ļoti labs raksts. Šī tēma ir ļoti aktuāla starptautisko pārvadājumu tiesībās, kur pastāv izteiktas taktiskās tiesvedības (forum shopping) iespējas, kā arī divpakāpju sistēma pārvadātāja atbildības noteikšanai. Šādu prasību pieļaujamība sekmē tiesību aizsardzības iespējas Latvijā, tādēļ ir viennozīmīgi atbalstāma.
Kabacis
28. Marts 2017 / 11:47
1
ATBILDĒT
Ļoti patika raksts- labi argumentēts, izmantota vispusīga literatūra. Vienīgi jautājums- vai Civilprocesa likumā attiecībā uz negatīvajām atzīšanas prasībām nevajadzētu iekļaut izņēmumu no principa, ka tiesāšanās izdevumus atlīdzina prāvu zaudējusī puse?

Respektīvi- kā izriet no raksta- negatīvās atzīšanas prasības gadījumā atbildētājs vēl nav aizskāris prasītāja tiesības. Līdz ar to manuprāt būtu netaisnīgi prasības apmierināšanas gadījumā piedzīt no atbildētāja visu valsts nodevu, izdevumus advokāta atlīdzībai u.c. izdevumus, kas prasītājam radušies par prasības celšanu? Varbūt šādos gadījumos tomēr būtu pamats tiesāšanās izdevumus starp pusēm sadalīt līdzīgās daļās vai arī noteikt ka tiesāšanās izdevumi šādās lietās no atbildētāja nav piedzenami?
yo
28. Marts 2017 / 11:22
1
ATBILDĒT
JV meklētājs D.Vārnas rakstu neatrod ne pēc autora uzvārda, ne raksta nosaukuma...
Redakcija > yo
28. Marts 2017 / 12:55
0
ATBILDĒT
ARHĪVS - AUTORU KATALOGS, ierakstot konkrētā autora vārdu, uzvārdu, ir pieejami visi JV publicētie šī autora raksti, tostarp D. Vārnas:

http://www.juristavards.lv/autori/7186-dace-varna/

Savukārt, kas attiecas uz meklētāju, - saziņā ar IT daļu pārbaudīsim, vai viss pienācīgi funkcionē, jo tā nevajadzētu būt, ka ar meklētāja starpniecību nav iespējams atrast rakstu. Tādēļ paldies par šo komentāru!
ElAl > yo
28. Marts 2017 / 11:34
0
ATBILDĒT
http://www.juristavards.lv/doc/270057-juridisko-attiecibu-nepastavesanas-prasijums-negativa-prasiba-civilprocesa/
visi numura raksti
Armands Smans
Skaidrojumi. Viedokļi
Attaisnojošu pierādījumu pieļaujamības izvērtēšanas aspekti
2 komentāri
Jurista Vārds
Notikums
"Jurista Vārdam" – balva par labu valodu
Žurnāls "Jurista Vārds" kļuvis par vienu no deviņiem laureātiem pirmajā Latvijas preses izdevumu valodas konkursā "Latviešu valodas kvalitāte periodiskajā presē", kas norisinājās no 2016. gada 1. maija līdz 2016. gada 30. novembrim, ...
Dina Spūle
Skaidrojumi. Viedokļi
Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošanas regulējuma pilnveides iespējas
2015. gada rudenī Latvijā tika aktualizēts jautājums par cīņas pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju efektivitāti. Tam par iemeslu bija 2015. gada 14. oktobrī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (Organisation ...
2 komentāri
Arta Snipe
Viedoklis
Vēlreiz par tiesas brāķi
2017. gada 7. marta "Jurista Vārdā" publicēts Gaida Bērziņa raksts "Par Maksātnespējas likuma 155. panta ceturtās daļas piemērošanu", kurā autors analizējis Augstākās tiesas 2016. gada 28. decembra lēmumu lietā SPC-21/2016. Šis ...
34 komentāri
Agnija Granžē
Viedoklis
Nekustamā īpašuma nodoklis Rīgā – ārvalstnieku diskriminēšana
Rīgas domes saistošie noteikumi Nr. 148 "Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā" paredz, ka parastā nekustamā īpašuma nodokļa likme ārvalstnieku dzīvesvietai tiek piemērota, ja dzīvesvieta deklarēta Latvijā vismaz pirms septiņiem ...
3 komentāri
AUTORU KATALOGS