ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

15. Maijs 2018 /Nr.20 (1026)

Pārdomas par Satversmes prasībām tiesnesim
10 komentāri
Aldis Laviņš
Satversmes tiesas tiesnesis 

Rakstā paustas autora pārdomas par to, vai mūsu valsts pamatlikums pieprasa tiesnesim noteiktu rīcību gan sabiedrības uzticēšanās tiesu varai jomā, gan arī taisnīguma nodrošināšanā katras lietas izspriešanā.

Demokrātiskā tiesiskā valstī tiesu varas pienācīgai funkcionēšanai būtiska ir sabiedrības uzticēšanās tiesu varai, kā arī taisnīguma nodrošināšana tiesas spriešanā.1 Konferencē "Sabiedriskā viedokļa ietekme uz tiesnešiem un tiesu sistēmu kopumā" sociologs Arnis Kaktiņš prezentēja pētījumu par uzticēšanos tiesu sistēmai, norādot, ka tikai 39 % respondentu uzticas Latvijas tiesu sistēmai (no tiem tikai 3 % uzticas pilnībā), savukārt neuzticas 42 % (no tiem nemaz neuzticas 14 %). Savukārt attiecībā uz tiesneša taisnīguma izjūtas lomu tiesas spriešanā 57 % no aptaujātajiem tiesnešiem norādīja, ka lietas izsprieduši pēc likuma, pat ja iekšējā taisnīguma izjūta diktēja ko citu. 23 % tiesnešu norādīja, ka viņiem ir grūti atbildēt, bet 21 % aptaujāto atzina, ka lietas izsprieduši, galvenokārt balstoties uz iekšējā taisnīguma izjūtu, pat ja likums paredzēja ko citu.

Minētā informācija raisīja pārdomas par to, vai mūsu valsts pamatlikums pieprasa tiesnesim noteiktu rīcību gan sabiedrības uzticēšanās tiesu varai jomā, gan arī taisnīguma nodrošināšanā katras lietas izspriešanā.

 

Par uzticēšanos tiesu varai

Uzticēšanos tiesu varai veido dažādi aspekti – gan tiesas sēdes profesionāla vadīšana, gan pārliecinošas argumentācijas norādīšana tiesas nolēmumā, gan tiesnešu attieksme pret sabiedrības interesi par tiesas darbu u.c. Tā kā masu informācijas līdzekļos joprojām laiku pa laikam ir redzami sižeti, kuros tiesnesis, nepaskaidrojot iemeslus, aizver aiz sevis durvis un nesniedz nekādas atbildes uz žurnālistu jautājumiem, turpmāk pievērsīšos aspektam, vai Satversme noteic prasības, kas tiesnesim jāievēro, nonākot masu informācijas līdzekļu pārstāvju (turpmāk arī – žurnālistu) uzmanības lokā.

Tiesu varas konstitucionāli tiesiskais pamats Satversmē ir noteikts piecos lakoniski izteiktos pantos, kuros tiešā tekstā regulējums par tiesnešu un žurnālistu savstarpēju mijiedarbību nav ietverts. Tāpēc iespējamās atbildes uz šo jautājumu ir meklējamas, aplūkojot valsts konstitucionālos pamatus.

Satversmes tiesa savos spriedumos ir norādījusi, ka atbilstoši tautas suverenitātes principam Latvijas tauta2 ir vienīgais valsts suverēnās varas subjekts. Tautai ir tiesības pašai lemt par savu likteni, tostarp radot patstāvīgu valsti. Līdz ar to viena no nozīmīgākajām Latvijas tautas kā Latvijas valsts suverēnās varas nesējas tiesībām ir tai esošā satversmes vara.3

Latvijas tauta, balstot savu tiesisko sistēmu uz pamatnormu – Latvija ir republika uz demokrātiskiem tiesiskiem pamatiem,4 brīvi vēlētā Satversmes sapulcē ir nolēmusi sev Satversmi, kurā ir atklājusi gan valsts pamatvērtības, gan noteikusi valsts iekārtu, paredzot, ka tautas intereses vislabākā veidā tiks īstenotas, ja valsts vara tiks sadalīta likumdevējvarā, izpildvarā un tiesu varā. Tiesu varas īstenošanai laika gaitā tā ir izveidojusi divus konstitucionālos orgānus – Satversmes tiesu un tiesu sistēmu ar Augstāko tiesu.

komentāri (10)
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Max Headroom
15. Maijs 2018 / 16:11
10
ATBILDĒT
Kas varētu būt tās situācijas, kad žurnālistam nepieciešams uzdot jautājumu "tieši pašam tiesnesim", nevis, piemēram, tiesneša palīgam, kura darba pienākumos ietilpst apmeklētāju pieņemšana (Par tiesu varu, 99.pants)? "Demokrātiskās iekārtas principi" un "vārda brīvība" nevar paredzēt pienākumu valsts amatpersonai personīgi klātienē atbildēt uz jautājumiem, kas nav uzdoti korekti pēc piederības. Tad jau prezidentu arī varētu izprašņāt vienmēr, katrs un par jebko.
Jurčiks > Max Headroom
15. Maijs 2018 / 17:47
8
ATBILDĒT
Piekrītu. Tiesneša laiks ir dārgs, un to nedrīkst izniekot, lai kompensētu žurnālistu slinkumu. Žurnālistiem būtu jāgriežas pie tiesneša izņēmuma gadījumā, piemēram, ja viņiem nepieciešams vienkārši izskaidrot specifisku tiesību jautājumu. Bet nevis lai vienkārši dabūtu runājošu galvu TV kastē. Un PIRMS žurnālist vēršas pie tiesneša, viņam PAŠAM ir jāiepazīstas ar spriedumu un jānoformulē jautājumi, kurus viņš grib noskaidrot.

Starp citu, no Satversmes 1.panta vēl ne tādus brīnumus var "atvasināt", ja pacenšas...
:) > Jurčiks
16. Maijs 2018 / 11:25
1
ATBILDĒT
Un kā ir tad, ja tiesnesis savu dārgo laiku izmanto jaunas profesijas apgūšanai klātienē?
:/ > :)
16. Maijs 2018 / 12:36
3
ATBILDĒT
Ja viņš skata lietas tādā pašā kvalitātē un daudzumā kā citi tiesneši, tad kur ir problēma?
jā > Jurčiks
15. Maijs 2018 / 22:59
1
ATBILDĒT
Godātais, vai zināt, ka tiesu spriedumi ir žurnālistiem faktiski nepieejami.
Tie netiek izsniegti, kamēr nav anonimizēti.
Savukārt anonimizācija parasti ir ilga, turklāt par to ir jāmaksā žurnālistam, ja vien spriedums gadījuma pēc nav jau anonimizēts.
Vēl derētu atcerēties, ka žurnālists nepamierina savu ziņkāri aiz neko darīt vai ar mērķi iezāģēt sirdsšķīstajam tiesnesim.
Žurnālists par tiesas darbu informē sabiedrību, kurai ir tiesības zināt, ko tiesneši dara un vai viņi panāk taisnīgumu par algām, ko viņiem starp citu maksā sabiedrība.
Avokado >
15. Maijs 2018 / 23:23
2
ATBILDĒT
Amērikā žurnālisti ir profesionāli sagatavoti arī dod kritiku tiesai. Taču tas nenotiek tik rupji un prasti kā Latvijā. Visādā ziņā nav iedomājama skriešana pakaļ tiesnesim un kameras stumšana viņam sējā.
Jurčiks >
15. Maijs 2018 / 23:15
6
ATBILDĒT
(c) Vēl derētu atcerēties, ka žurnālists nepamierina savu ziņkāri aiz neko darīt vai ar mērķi iezāģēt sirdsšķīstajam tiesnesim.
Žurnālists par tiesas darbu informē sabiedrību
-----------

Pašam smiekli nenāk? Nez kādēļ žurnālisti interesējas pamatā tikai par to tiesnesi, uz kuru uzēdies ir viens advokāts, kura dzīvesbiedre kādreiz bija (joprojām ir?) ietekmīga žurnāliste...

Žurnālistus nekad nav interesējusi patiesība. Galvenais uzturēt skandālu, un to ne visai attīstītā sabiedrībā ir viegli izdarīt ar puspatiesībām un vienpusējiem "pētījumiem". Pūlim vajag asinis.

Par spriedumu pieejamību: lai tie paši žurnālisti palīdz izbeigt šo marasmu, kurš ir ieviests ar tā dēvēto "personas datu aizsardzību", kā rezultātā spriedumi ir anonīmi. Nez kādēļ nevienam neienāk prātā, ka ir baigi dīvaina sistēma izveidota: tiesu darba grafiki ir publiski, tiesu sēdes publiskas, katrs var iet un redzēt vaigā tos prāvniekus, bet tiklīdz nonāk pie sprieduma, tā pēkšņi viss šausmīgi slepens. Es saprotu, ka anonimizēt vajadzētu nolēmumus adopcijas, bērnu lietās u.tml., bet ne jau 100% spriedumus.

Starp citu, ja jūs tik labi visu zināt, tad atbildiet uz jautājumi - cik ilgā laikā tiesas anonimzē spriedumus? Konkrēti, lūdzu...
Mingus
15. Maijs 2018 / 08:50
3
ATBILDĒT
Kāds ir sausais atlikums? Ka tiesnesim jābūt taisnīgam? Tā nu gan ir novācija!
jā > Mingus
15. Maijs 2018 / 13:02
9
ATBILDĒT
daudziem mūsu tieslietu sistēmā tā diemžēl ir novācija
Avokado >
15. Maijs 2018 / 23:29
2
ATBILDĒT
Jūs ziniet, jurisprudence ir sarežģīta lieta. Ne viss ko jūs nesaprotiet ir netaisnīgs. Arī Amērikā tiesneši tiek reizēm kritizēti, tač profesionēli labi saprot, ka bieži vien nav pamata.
visi numura raksti
Jurista Vārds
Notikums
Gods kalpot Latvijai  
Sarkanais paklājs, satikšanās un foto iespējas ar sen neredzētiem kolēģiem, paziņām, draugiem, zvērinātu advokātu koris, dažādi citi iedvesmojoši muzikālie priekšnesumi starp apbalvojumiem, lai noturētu auditorijas uzmanību un ...
Sannija Matule
Numura tēma
Ilgstoša pārslodze un stress darbā ir bīstams komplekts
Pieaudzis cilvēks aptuveni trešdaļu mūža pavada darbā, līdz ar to apstākļiem un videi, kādā tas strādā, ir ļoti būtiska ietekme uz viņa veselību un labsajūtu. Gatavojot šī numura tēmu, kas veltīta jurista arodveselībai, ...
Tiesību politika
Par tiesas priekšsēdētāja un tiesneša rīcību saistībā ar lietu sadali
Sannija Matule
Numura tēma
Jurista obligātais minimums – vismaz piecelties no krēsla
Pieredzējusī fizioterapeite Elīna Rozenfelde sarunas laikā ir tieša: "Es saprotu, ka jūs mani spiežat pateikt – ar fiziskajām aktivitātēm katram jānodarbojas vismaz trīs reizes nedēļā pa 45 minūtēm. Es zinu šo ...
Numura tēma
Jātrenē gan smadzenes, gan muskuļi
Dažkārt sabiedrībā valda uzskats, ka ar regulārām fiziskajām aktivitātēm var nodarboties vien tie, kuriem šim nolūkam atrodas pietiekami daudz brīva laika. Taču, aptaujājot juristus, kuri dalās savā pieredzē, atklājas, ka ...
AUTORU KATALOGS