Latvijā, tāpat kā citviet pasaulē, notiek strauja tehnoloģiju attīstība, kas skar katru sabiedrības locekli, mūsu mājās nemanāmi ienāk digitālās ierīces. Šīs ierīces var būtiski atvieglot mūsu ikdienu, un tāpēc ir svarīgi izprast, kā tās darbojas, kā var darboties un kas ir to darbības pamatā. Tomēr jāapzinās, ka tas viss nenotiek tiesiskā vakuumā. Līdz ar to rodas arī nepieciešamība pēc attiecīga normatīvā regulējuma vai tā atbilstošas interpretācijas. Rakstā autors skaidro, kas ir viedie elektroenerģijas skaitītāji (turpmāk – VES) un apskata to darbības pamatprincipus un problēmas, kas ir saistītas ar VES ieviešanu, ko īsteno AS "Sadales tīkls" (turpmāk – Sadales tīkls). Tāpat autors apskata elektroenerģijas lietotāju potenciālos ieguvumus no VES ieviešanas vai to neesamību.
Kāpēc tiek ieviesti viedie elektroenerģijas skaitītāji
VES tiek ieviesta saskaņā ar Direktīvām 2009/72/EK1 un 2012/27/ES,2 kuru galvenais mērķis ir pilnveidot elektroenerģijas tirgus ilgtspēju un samazināt elektroenerģijas patēriņu Eiropas Savienības ietvaros, un viens no veidiem, kā to panākt, ir noteikts ar Direktīvas 2012/27/ES preambulas trīsdesmit otro apsvērumu, kas paredz iespēju lietotājiem saņemt aktuālu informāciju par savu enerģijas patēriņu un rēķinus, kas balstīti uz faktisko patēriņu.
Saskaņā ar Direktīvas 2012/27/ES 2. panta 28. punktu "viedo mēraparātu sistēma ir elektroniska sistēma, ar ko var mērīt enerģijas patēriņu, sniedzot vairāk informācijas nekā ar parasto skaitītāju, un ar ko var pārraidīt un saņemt datus, izmantojot kādu elektroniskās saziņas veidu", savukārt pašu VES definē kā "elektroenerģijas patēriņa mērierīci, kas ļauj nolasīt datus un apkalpot ierīci attālināti"3 jeb tā ir ierīce, kas mēra elektroenerģijas patēriņu un ļauj gan lietotājam, gan tirgotājam un piegādātājam pastāvīgi un ērti pārbaudīt, cik daudz elektroenerģijas tika patērēts konkrētajā laika posmā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes