Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

18. Decembris 2018 /Nr.51/52 (1057/1058)

Ārvalsts likumu piemērošana civillietu iztiesāšanā
2 komentāri
LL.M.
Valts Nerets
ZAB "Sorainen" zvērināts advokāts 

Kolīziju normas norāda, kuras valsts tiesības ir piemērojamas konkrētajām tiesiskajām attiecībām. Kolīziju normas tiesām ir jāpiemēro civillietās ar ārvalsts elementu, un tikai šādās civillietās kolīziju normas pilda trīs galvenās funkcijas. Šīs funkcijas ir, pirmkārt, noteikt priekšnoteikumus, saskaņā ar kuriem tiesa ir kompetenta izskatīt lietu; otrkārt, noteikt piemērojamās tiesību normas strīda izšķiršanai; treškārt, noteikt apstākļus ārvalsts tiesu nolēmumu atzīšanai un izpildīšanai.1

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
12
0
komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
AA
18. Decembris 2018 / 18:55
0
ATBILDĒT
Autora piedāvātā tēma ir aktuāla, visnotaļ interesanta un Latvijas juridiskās domas attīstībai noderīga. Uzteicams tiesu prakses apskats, tomēr žēl, ka autors nav vēlējies to izvērst zinātniski dziļākā vēstījumā. Latvijā vismaz trīs tiesību zinātņu doktori savās disertācijās, monogrāfijās un publikācijās ir izteikuši atziņas par ārvalsts tiesību piemērošanas problēmu jautājumiem. Tāpat Latvijas augstskolu bibliotēkas glabā augstvērtīgu juridisko literatūru par šo tēmu, kura līdz šim nav apgūta.

Diskusiju vērta ir termina "ārvalsts elements" lietošana. Tas šķiet novecojis.
Tāpat jautājumā par ārvalsts tiesību satura noskaidrošanas izmaksām, ja tiesa tās piemēro ex officio, autors atbildi nesniedz. Cik taisnīgi šādas izmaksas būtu uzlikt kādai no pusēm vai tās uzņemtos valsts, tas ir, visi nodokļu maksātāji, tajā skaitā raksta autors?
Jūlija Kolomijceva > AA
19. Decembris 2018 / 08:48
0
ATBILDĒT
Attiecībā uz ārvalsts likuma satura noskaidrošanu un saistītajām izmaksām to var regulēt ļoti dažādi. Piemēram, Vācijā pieaicina vietēju ekspertu, kas pārzina noteiktas citas valsts tiesības. Tas var būt, piemēram, augstskolas mācībspēks vai praktizējošs jurists, kam tiesa uzdod jautājumus.
Ja runa ir par Eiropu, LR tiesa var vērsties pie citas attiecīgas valsts iestādēm ar jautājumiem par ārvalsts likuma saturu, man pašai un dažiem kolēģiem bija pozitīva pieredze šajā sakarā. Lai arī tas aizņem laiku.
Iespējams, Tieslietu ministrija kaut kad varētu arī pievērsties konkrētajam jautājumam, lai pilnveidotu un precizētu CPL regulējumu, jo spēkā esošās tiesību normas var interpretēt, dažādi liekot uzsvarus, kā rezultātā arī secinājumi par 'to, kas, kam, ko, kad un kādā apmērā jādarā, būs atšķirīgi.
visi numura raksti
Jurista Vārds
Informācija
Civilprocesa problēmjautājumi
Tieslietu ministrija sadarbībā ar Tiesu administrāciju Eiropas Sociālā fonda projekta “Justīcija attīstībai” ietvaros oktobrī rīkoja ikgadējo tiesību zinātnieku un praktiķu konferenci “Aktuālie Civilprocesa ...
Dace Vārna
Skaidrojumi. Viedokļi
Vienveidīga tiesu prakse kā daļa no tiesībām uz taisnīgu tiesu
No Civilprocesa likuma 1. panta pirmās daļas, kā arī Satversmes 92. panta 1. teikuma izriet, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā. Tiesības uz taisnīgu tiesu ir pieskaitāmas pie ...
2 komentāri
Krista Bērziņa, Zelma Lapiņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts nodeva un prasības nodrošināšana darījumu apstrīdēšanas prasībās: problemātiskie aspekti
Civilprocesa likuma 1. pants nosaka, ka “katrai fiziskajai un juridiskajai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā”. Tomēr, lai šim pantam nebūtu tikai ...
Viktors Makucevičs
Skaidrojumi. Viedokļi
Trešo personu regulējuma problēmjautājumi
Viktorija Jarkina, Andris Tauriņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Prasības nodrošināšana un pagaidu aizsardzība: aktuālie jautājumi
AUTORU KATALOGS