Latvijas sabiedrības aizdomīgums pret valsts varu, sociologu vārdiem runājot, jau vairākus gadus ir "kritiski zems" un diemžēl bīstams, taču brīžiem pat komisks: arī tūlīt pēc Saeimas vēlēšanām, kad tauta bija nomainījusi vairāk nekā divas trešdaļas savu priekšstāvju pret jauniem politiķiem, ticība parlamentam būtiski neuzlabojās. Iznāk, ka sabiedrība netic pati saviem lēmumiem un izvēlēm.
Diemžēl līdzās "rekordneuzticamajiem" politiķiem ļoti zems ir arī ticības līmenis tiesu sistēmai, kas mūs būtiski atšķir no daudzām citām Eiropas valstīm. Tiek minēti dažādi skaitļi, dažos pētījumos parādās pat tikai 35 % respondentu, kas uzticas tiesu varai. Salīdzinājumam – Lielbritānijā tie ir 70 %, tātad divas reizes vairāk.
Uzticēšanās pamatā, protams, ir priekšstati par tiesu varas neatkarību. Jaunākajā pieejamajā, 2018. gadā publicētajā Eiropas Komisijas ziņojumā par tiesām Eiropas Savienībā (The 2018 EU Justice scoreboard) Latvijas tiesas ieņēmušas 21. vietu starp 28 dalībvalstīm pēc kritērija, cik augsta sabiedrības acīs ir tiesu neatkarība. Vairāk nekā 30 % respondentu uzskatījuši, ka Latvijas tiesas ir atkarīgas no politiķu un ekonomisko grupējumu spiediena. Diemžēl šajā pašā pētījumā Latvija ieņem pašu pēdējo vietu tiesnešu neatkarības pašvērtējuma ziņā.
Vienlaikus ir pieejami arī pētījumi, kuros tomēr secināts, ka tā sabiedrības daļa, kura patiešām nonākusi saskarsmē ar tiesu sistēmu, ir daudz labākās domās un tiesu varu vērtē ievērojami augstāk. Tātad liela daļa no publiskās reputācijas tomēr varētu būt balstīta priekšstatos un stereotipos, ko vairojušas atsevišķas "skaļās" lietas un skandāli.
Jau vairākus gadus tiesas apzinās, ka savas reputācijas uzlabošanai līdzās tiesas spriešanas efektivizēšanai un kvalitātes uzlabošanai ir nepieciešama arī atvērtība dialogam ar sabiedrību. Parādās aizvien vairāk tiesnešu, kas ir gatavi skaidrot spriedumus, kā arī paust viedokli par tiesu varas darbu kopumā.
Šajā "Jurista Vārda" laidienā ir viens šāds labs piemērs – Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētājs Aigars Strupišs, kurš vispirms iesaistījās neklātienes diskusijā ar "Jurista Vārda" lasītājiem portālā juristavards.lv par maksātnespējas procesiem, pēc tam uzaicināja vienu no neapmierinātajiem komentētājiem iesūtīt viņam konkrētā gadījuma izklāstu, bet tagad sniedz atbildi uz šo situāciju "Jurista Vārda" lappusēs.
Vēl varam ar prieku informēt, ka šogad jūnija beigās sarunu festivālā "Lampa" Cēsīs ir iecerēta atsevišķa "Tiesiskuma telts", kurā sabiedrību uz tiešu dialogu aicinās vairākas tieslietu sistēmas institūcijas. Arī "Jurista Vārds" ieplānojis rīkot vismaz vienu diskusiju šajā platformā un aicināt uz to savus lasītājus un citus interesentus.