ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

25. Jūnijs 2019 /Nr.25 (1083)

Vai tiesībaizsardzības iestādes efektīvi izmanto Valsts kontroles "produktu": prakse un rezultāti
Aivars Ērglis
Valsts kontroles Pārkāpumu izvērtēšanas daļas vadītājs 

Ievads

Valsts kontroles likumā ir noteikts, ka par revīzijās konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem Valsts kontrolei (turpmāk – VK) jāziņo tiesībaizsardzības iestādēm. Likumdevējs nav sniedzis tuvāku skaidrojumu, par kādiem tiesību normu pārkāpumiem un kurām tiesībaizsardzības iestādēm ir jāziņo.

Valsts kontrole, pildot tai noteikto uzdevumu – veicot revīzijas, kontrolēt, vai rīcība ar publiskajiem līdzekļiem ir tiesiska un lietderīga –, saskaras ar visdažādāko tiesību normu pārkāpumiem: gan grāmatvedības kārtošanas noteikumu, gan noteikumu par nodokļiem, gan darba tiesību, gan valsts amatpersonām noteikto ierobežojumu, gan rīcību ar publiskajiem finanšu līdzekļiem un mantu reglamentējošo likumu un uz to pamata izdoto normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.

No 2006. gada vidus, kad VK sākta statistikas apkopošana par tiesībaizsardzības iestādēm nosūtītajiem ziņojumiem par revīzijās konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem un par to izskatīšanas rezultātiem, līdz 2013. gadam ieskaitot, šo ziņojumu skaits sniedzas pāri pusotram simtam, bet pēc ziņojumu izvērtēšanas tiesībaizsardzības iestādēs pie kriminālatbildības sauktas vien četras amatpersonas, administratīvo atbildību Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk – KNAB) piemērojis 28 personām, Valsts ieņēmumu dienests (VID) – trīs personām, Valsts darba inspekcija (VDI) – vienai personai.

Ja ņem vērā, ka VK revīzijās konstatētie tiesību normu pārkāpumi gandrīz visos gadījumos ir pārkāpumi, kas saistīti ar neatļautu amatpersonu rīcību ar valsts iestāžu vai pašvaldības budžeta līdzekļiem, šāds rezultāts sabiedrībā nevarēja izsaukt sajūsmu. Un kad vienas vadošas tiesībaizsardzības iestādes vadītājs televīzijā izskaidroja, ka VK nav tiesību speciālistu un tāpēc tās revīziju ziņojumi nav derīgi amatpersonu saukšanai pie atbildības, elektroniskajā saziņas laukā sāka parādīties viedokļi: ja jau VK revīziju ziņojumos aprakstītajos valsts pārvaldē nodarbināto personu pārkāpumos tiesībaizsardzības iestādes nesaskata noziedzīga nodarījuma sastāvus, tad kāpēc jātērē nodokļu maksātāju sarūpētie līdzekļi VK darbībai? Pat tie cilvēki, kas uzskatīja, ka VK norāda uz reālām nelikumībām, tomēr šaubījās, vai šāda norādīšana ir iestādei piešķirto budžeta līdzekļu vērta, ja rezultātā nekas nemainās.

Valsts kontroles veiktajās revīzijās atklājas nepārprotama tendence – šī visatļautība nodokļu maksātājiem izmaksā arvien dārgāk.

Nevar nepiekrist, ka norādīšana vien uz amatpersonu pieļautajiem pārkāpumiem nevar piespiest pārkāpējus laboties. Visiem zināms, ja par pārkāpumu neseko atbilstošs sods, tas strādā kā pamudinājums pārkāpumus turpināt, tas ir, amatpersonām, kurām ir iespēja operēt ar publiskajiem līdzekļiem, rodas visatļautības sajūta.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Dina Gailīte, Sannija Matule
Intervija
Valsts kontroliere: jābīstas ir tiem, kas rīkojas nelikumīgi
Pēc vairāku gadu dīkstāves Saeimā šā gada maijā parlamentārieši atbildīgajā komisijā visbeidzot ir atbalstījuši sen rosinātu Valsts kontroles likuma grozījumu tālāku virzību, un salīdzinoši īsā laikā tie jau tiek virzīti ...
Lauris Liepa
Atsaucoties uz publicēto
Piezīmes pie diskusijas par tiesu kritikas pieļaujamību un nepieciešamību
Profesora, zvērināta advokāta Kalvja Torgāna1 un Tiesnešu ētikas komisijas2 publikācijas izdevumā "Jurista Vārds" šī gada aprīlī un maijā aktualizēja nozīmīgu jautājumu – tiesas kritiku. Šī ir īpaši jutīga tēma, un teju ...
8 komentāri
Edgars Korčagins
Skaidrojumi. Viedokļi
Ceļa maize vietējo pašvaldību reformas īstenošanai
Valsts kontrole pašvaldībās veiktajās revīzijās vairāku gadu garumā ir saskatījusi vairākas sistēmiskas problēmas, kuras apliecina nepieciešamību īstenot uzlabojumus teritoriālās pārvaldes jomā, virzoties uz efektīvāku un ...
Ilze Grīnhofa
Skaidrojumi. Viedokļi
Darbs pie tiesu sistēmas darbības efektivitātes pilnveidošanas ir jāturpina
Valsts kontrole 2017. gada jūnijā pabeidza lietderības revīziju "Tiesu iekārtas attīstības ietvaros laikā no 2009. līdz 2015. gadam īstenoto pasākumu efektivitāte",1 kurā pirmo reizi vērtēja ar Latvijas tiesu sistēmas attīstību ...
Valsts kontrole
Juridiskā darba tirgus
Darba devējs:
Latvijas Republikas Valsts kontrole
AUTORU KATALOGS