ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

2. Jūlijs 2019 /Nr.26 (1084)

Sociālais kapitāls un sadarbība kā koplietošanas ekonomikas pamatelementi: autonomo auto inovāciju ekosistēmas piemērs
Dr. oec.
Ilona Baumane-Vītoliņa
Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes asociētā profesore 
Mg. oec.
Santa Ozoliņa
 

Ievads

Koplietošanas ekonomika ir salīdzinoši jauns, bet nu jau bieži lietots termins, kam ir iespējams atrast dažādas definīcijas un atvasinājumus. Viennozīmīgi var teikt, ka tā ir jauna veida paradigma, kas liek pārskatīt klasiskās ekonomikas pamatpostulātus par kapitālu un tā pielietojumu vērtības radīšanā. Ja klasiskajā ekonomikā kā galvenie kapitāla veidi ir skatāmi dabas, naudas un cilvēkresursi un ir svarīga to īpašuma forma, proti, īpašumam un tā uzkrāšanai ir izšķiroša loma ekonomiskajās transakcijās un vērtības radīšanā, tad koplietošanas ekonomika virzās uz privātīpašuma lomas mazināšanos, sadarbību un savstarpējo uzticēšanos un tās rezultātā paātrinātām un atvieglotām ekonomiskajām transakcijām un pieaugošu kopējo labumu un vērtību, kas ne obligāti ir kāda konkrēta indivīda privātajā īpašumā, un priekšplānā izvirza sociālo kapitālu kā jaunu un nozīmīgu kapitāla veidu. Proti, koplietošanas ekonomika ir jauns produktu un pakalpojumu izplatīšanas veids, kas balstās uz nomāšanu, īrēšanu vai arī bezmaksas lietošanas nosacījumiem uz laiku pretstatā produktu un pakalpojumu iegādei personīgajā īpašumā. Tas palīdz gan paildzināt produktu dzīves ciklu, gan arī samazināt atkritumus un kopējos ražošanas apjomus.

Arī pamatprincipi, kas darbojas klasiskajā ekonomikā, kura fokusējas uz pēc iespējas efektīvāku resursu izmantošanu, lai varētu samazināt izmaksas uz ražošanas apjoma palielināšanās rēķina, vairs ne tik labi darbojas koplietošanas ekonomikā un ar to cieši saistītajā tīklu ekonomikā, kas balstās uz sadarbību un resursu vairākkārtēju izmantošanu. Proti, lai gan vēl joprojām pastāv nozares un uzņēmumi, kas pielieto izmaksu samazināšanās uz ražošanas apjoma palielināšanās rēķina principus, vislielāko pievienoto vērtību un līdz ar to arī peļņu rada uzņēmumi, kas izmanto tā saucamos tīklu ekonomikas principus.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Vija Kalniņa
Numura tēma
Tehnoloģijas, kas maina ekonomiku un tiesisko attiecību modeļus
1 komentāri
Andrejs Vilks
Informācija
Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes pirmā desmitgade
Desmit gadi salīdzinoši nav ilgs laika periods. Tomēr tā ir vērā ņemama jubileja Latvijas vispāratzītas mācību iestādes vienai no jaunākajām fakultātēm.
1 komentāri
Sandra Jēkabsone, Jānis Priede
Skaidrojumi. Viedokļi
Dalīšanās ekonomika – pagaidu fenomens vai ilgtspējīgs biznesa modelis?
Līdzdalības jeb dalīšanās ekonomikas (no angļu valodas – sharing economy) jēdziens pēdējos gados ir piesaistījis īpašu uzmanību. To var definēt kā ekonomisku sistēmu, kurā indivīdi bez atlīdzības vai par samaksu dalās ar ...
Jānis Račko
Skaidrojumi. Viedokļi
Digitālās tehnoloģijas un līdzdalības ekonomika – jauni izaicinājumi konkurences tiesībās
Līdzdalības ekonomikas jēdziena izpratne teorijā var būt gan terminoloģiski, gan aptverto kritēriju ziņā dažāda. Vienojošais mērķis līdzdalības ekonomikā ir dažādu īpašnieku resursu (dzīvokļa, automašīnas u.c.) efektīvāka ...
Vija Kalniņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Pakalpojumu sniedzēji līdzdalības ekonomikā
AUTORU KATALOGS