ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

16. Jūlijs 2019 /Nr.28 (1086)

Kriminālprocesa pamatprincipu pārkāpumu ietekme uz pierādījumu pieļaujamību
1 komentāri
Mg. iur.
Oskars Kulmanis
Zvērināta advokāta palīgs ZAB "Iustus" 

Laika gaitā noziegumi ir kļuvuši krietni sarežģītāki, kaut arī epizodiski, taču beigu beigās tie var būt ļoti saistīti. Tāpat ir attīstījusies izpratne un kriminālprocesuālo normu interpretācija saistībā ar citā kriminālprocesā esošu ziņu par faktiem izmantošanu pierādīšanā. Kā liecina Augstākās tiesas judikatūra, jautājums par citā kriminālprocesā esošu ziņu par faktiem izmantošanu pierādīšanā arvien ir aktuāls un mainīgs.

Ja vairāk nekā pirms desmit gadiem atbilstoši tā laika valdošajai izpratnei bija nepieļaujama citā kriminālprocesā esošu ziņu par faktiem izmantošana pierādīšanā, šobrīd šāda parādība kļūst arvien biežāka tieši sarežģītos kriminālprocesos, kuros atsevišķi tiek izmeklētas tādas noziegumu epizodes, kuras plašākā mērogā var būt pat cieši saistītas. Lai šādās sarežģītās lietās nodrošinātu kriminālprocesa mērķa sasniegšanu, var būt būtiska tādu ziņu par faktiem izmantošana, kas atrodas cita kriminālprocesa materiālos. Šajā sakarā rakstā par pierādījumu pieļaujamības teorētiskajiem un praktiskajiem aspektiem, uzsvaru liekot uz kriminālprocesa pamatprincipu – tiesības uz aizstāvību un nevainīguma prezumpcija – ievērošanu, kā arī aktuālā normatīvā regulējuma pilnveidi saistībā ar pierādījumu pārbaudi un šo principu efektīvu īstenošanu praksē.

 

Pierādījumu pieļaujamības teorētiskie aspekti

Atbilstoši Kriminālprocesa likuma (turpmāk – KPL) 130. panta pirmajai daļai kriminālprocesa laikā iegūtās ziņas par faktiem ir pieļaujams izmantot kā pierādījumus, ja tās iegūtas un procesuāli nostiprinātas šajā likumā noteiktajā kārtībā. Likumdevējs pierādījumu pieļaujamības konstatēšanai izvirzījis divus kumulatīvus priekšnoteikumus:

1) ziņas par faktiem iegūtas likumā noteiktajā kārtībā;;

2) iegūtās ziņas par faktiem ir procesuāli nostiprinātas likumā noteiktajā kārtībā.

Priekšnoteikums, kas attiecas uz likumā noteiktās kārtības ievērošanu ziņu par faktiem iegūšanā, sevī ietver visus ar pierādījumu iegūšanu saistītos pierādījumu pieļaujamības nosacījumus.

Kā viens no KPL 130. panta otrajā daļā noteiktajiem nosacījumiem, kas ir pamatā iegūto ziņu par faktiem atzīšanai par nepieļaujamām un pierādīšanā neizmantojamām, ir šīs normas 4. punktā noteiktais gadījums – ja ziņas par faktiem iegūtas, pārkāpjot kriminālprocesa pamatprincipus.

VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Kriminālprocesa likums  
komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Bijušais kursabiedrs
19. Jūlijs 2019 / 15:41
0
ATBILDĒT
Prieks par Kulmaņa rakstiem. Kvalitatīvs saturs un interesanti lasīt, pat kā juristam, kurš ikdienā nenodarbojas ar krimināltiesībām.
visi numura raksti
Intervija
ANO ir vitāli nepieciešams restarts  
Saskaņā ar Saeimā pieņemtajiem grozījumiem Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā Apvienoto Nāciju Organizācijas (turpmāk – ANO) Drošības padomes rezolūcijās noteiktās sankcijas būs saistošas un tieši ...
Aigars Strupišs
Atsaucoties uz publicēto
Vēlreiz par Senāta lēmumu lietā Nr. SPC-5/2019
33 komentāri
Dagnija Lāce-Ate
Skaidrojumi. Viedokļi
Ārvalstu dokumentu izmantošanas tiesiskais regulējums
Kopš cilvēki sāka ceļot, tiem ir bijis jārod risinājumi, kā vienā valstī izmantot citā valstī izdotus dokumentus. Dokumentu, kurus izdevušas citu valstu iestādes, izmantošana vienmēr ir bijusi saistīta gan ar nepieciešamību ...
Daniela Krūmiņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Vīnes konvencijas par starptautisko līgumu tiesībām 18. panta piemērošanas problemātika
1969. gada Vīnes konvencija par starptautisko līgumu tiesībām1 (turpmāk – Konvencija) ir Apvienoto Nāciju Organizācijas Starptautisko tiesību komisijas (turpmāk – ANO STK) darba lielākais sasniegums, kura mērķis bija starptautisko ...
Valsts kontrole
Tiesību politika
Kā pilnveidota tiesu darbības efektivitāte pēc Valsts kontroles revīzijas
2017. gada jūnijā Valsts kontrole pabeidza lietderības revīziju "Tiesu iekārtas attīstības ietvaros laikā no 2009. līdz 2015. gadam īstenoto pasākumu efektivitāte", kurā pirmo reizi vērtēja ar Latvijas sistēmas attīstību un tās ...
AUTORU KATALOGS