ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

24. Septembris 2019 /Nr.38 (1096)

Kas ir 5G internets
Dr. oec
Juris Binde
SIA "Latvijas Mobilais Telefons" prezidents 

Reti kura tehnoloģija ir sastapusies ar tik lielu uzmanību no politiķu, ekonomistu, uzņēmēju un mediju puses kā 5G. Iemesls tam ir gaidāmā milzīgā 5G ietekme visās sabiedriskajās un biznesa dzīves jomās.

Kad pārmaiņas sasniedz kritisko masu, rodas jauns laikmets – cita ekonomika, cita sabiedrība un cita kultūra. Pirmā industriālā revolūcija 18. gadsimta beigās atnesa rūpnīcas, tvaika dzinējus un nacionālās atmodas kustības. 20. gadsimta sākumā elektrības darbinātie konveijeri aizsāka masu ražošanas un iekšdedzes dzinēju ēru, kuras rupori bija jaunie mediji – radio un kino. Trešā industriālā revolūcija aizsākās 50. gadu beigās ar atomenerģiju un elektronisku ražošanas procesu automatizāciju. Tās ietvaros radās internets un digitālo datu tehnoloģijas.

Šodienas – ceturtās industriālās revolūcijas – dzinējspēks ir 5G tehnoloģija. Tās enerģija ir atjaunojama, un tās strāvojums ir fiziskās un digitālās pasaules saslēgšana inteliģentā tīklojumā. Ar dažādu – datorredzes, datordzirdes, cilvēka sirds ritma un citu sensoru palīdzību, attīstot mākslīgo intelektu, 5G ļaus bezvadu tīklā reālajā laikā fiksēt un analizēt visdažādākos procesus, optimizējot tos mūsu dzīves apstākļu un drošības uzlabošanai. Tās būs pārmaiņas jebkurā nozarē, kur – tāpat kā to dzīvās dabas evolūcijas procesā novēroja Darvins – izdzīvos tas, kurš spēs pielāgoties.

Tās valstis, kuras spēs ātrāk un gudrāk izmantot 5G iespējas, būs uzvarētājas globālajā konkurencē. Kur šajās pārmaiņās būs Latvija – starp līderiem vai starp pakaļ skrējējiem?

Latvieši mēdz pārsteigt ar izcilību – sportā, mākslā, mūzikā. Arī tehnoloģijās.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Ingrīda Veikša
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai datora veidotu darbu aizsargā autortiesības
Egils Levits
Viedoklis
Mākslīgais intelekts – izaicinājumi un riski
Ineta Ziemele
Skaidrojumi. Viedokļi
Demokrātijas otrā elpa postliberālā tehnoloģiju pārvaldītā pasaulē
Rolands Lappuķe
Skaidrojumi. Viedokļi
Mākslīgais intelekts kā cilvēces darbarīks
Šajā rakstā, izvērtējot mākslīgā intelekta (turpmāk – MI) nozīmi šodienas cilvēka dzīvē, necentīšos sastādīt sarakstu ar visām MI pielietošanas iespējām un to konsekvencēm. Tas vienkārši nav iespējams, jo MI ir kļuvis ...
Irēna Kucina
Skaidrojumi. Viedokļi
Mākslīgais intelekts (algoritmi) tiesās un prognostisku lēmumu taisnīgums
Tehnoloģiju inovācijas paver debates par būtisku demokrātiskas sabiedrības pamatprincipu – lēmumu leģitimitāti. Starp sabiedrību, kura dzīvo ar likumu noregulētā tiesiskajā telpā, un tiesnesi pastāv savstarpējās uzticēšanās ...
AUTORU KATALOGS