Vairāk nekā pirms gada Saeima pieņēma Administratīvās atbildības likumu – ilgi gaidītu un rūpīgi mūsdienām gatavotu atbilstošu regulējumu. Bet šobrīd, kad paziņots par likuma spēkā stāšanās laika atlikšanu, nav zināms, vai atlikšana ir vienreizēja un kad jaunais administratīvo pārkāpumu regulējums būs spēkā, jo likumdevējam nav ierobežojumu, cik reizes var atlikt pieņemta likuma spēkā stāšanās laiku. Tomēr, cerot, ka likuma spēkā stāšanās brīdis tiks atlikts tikai vienreiz, vēlos pievērst uzmanību būtiskiem aspektiem, kas ir manījušies jaunajā regulējumā saistībā ar tiesas lomu, aizsargājot pastāvošo tiesisko iekārtu, nodrošinot efektīvu administratīvā pārkāpuma procesu un panākot tiesisko attiecību taisnīgu noregulēšanu.
"Tiesiskiem lēmumiem ir vajadzīgas skaidras procedūras. To pamatā ir taisnīguma principi, kas gandrīz visās kultūrās neapšaubāmi attiecas uz cilvēces taisnīguma mantojumu."1
Viens no svarīgākajiem un būtiskākajiem cilvēktiesību principiem ir tiesības uz taisnīgu tiesu, kas ir nozīmīga personas pamattiesību daļa, caur kuru persona īsteno un aizsargā savas tiesības, kas noteiktas citos normatīvajos aktos.
Atbilstoši Latvijas Republikas Satversmes 92. pantam ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā. No minētā izriet arī valsts pienākums nodrošināt administratīvo pārkāpumu lietu izskatīšanu tiesā, tādējādi nodrošinot personas tiesības tikt uzklausītam un tiesības uz pārsūdzību.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes