ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

7. Janvāris 2020 /Nr.01 (1111)

Kā nodrošināt tiesnešu kompetenci Latvijā
Par tiesnešu tālākizglītības mērķiem un izaicinājumiem
Taisnīga tiesa
Solvita Kalniņa-Caune
Latvijas Tiesnešu mācību centra direktore 
Lina Savicka
Latvijas Tiesnešu mācību centra juridisko programmu vadītāja 

Tiesnešu tālākizglītības jautājums ir viens no tiem, kas ik pa laikam tiek minēts konferencēs, juridiskos rakstos, un šī pieminēšana dažreiz rada iespaidu, ka tiesneši nav pietiekami izglītoti. Ir daudz atceltu tiesu nolēmumu, atšķirīga tiesu prakse vai sprieduma rezultāts nav apmierinājis kādu no pusēm vai pat tiesu politikas veidotāju.

Sniegt ieskatu tajā, vai tiesneši mācās, kādi ir tiesnešu tālākizglītības izaicinājumi, vai ar tālākizglītību var novērst visas tiesību un tiesu politikas sistēmas kļūdas un kāda ir bijusi Latvijas Tiesnešu mācību centra (turpmāk – LTMC) un citu institūciju loma tiesnešu un tiesu darbinieku tālākizglītībā, – ir šī raksta mērķis.

 

Tālākizglītībai ir svarīga nozīme tiesnešu darbā

Latvijā ir vairāki normatīvie akti, pamatnostādnes par mūžizglītību, proti, mācīšanos mūža garumā, tādējādi katrā nozarē sabiedrībai ir kādas gaidas attiecībā uz tās profesionālo pilnveidi un tālākizglītību.

Likuma "Par tiesu varu" 89. panta piektā daļa noteic, ka tiesnesim ir pienākums pastāvīgi papildināt savas zināšanas visas tiesneša karjeras laikā. Pretēji tam, ka tas ir noteikts citās juridiskajās profesijās, likums nenosaka, ka mācības ir obligātas, kādam ir jābūt mācību apjomam un kādas tēmas tiesnesim būtu jāapgūst. Vienlaikus likuma 94.1 pantā tiek norādīts uz tiesneša profesionālās darbības novērtēšanas mērķi, kas ir veicināt tiesneša nepārtrauktu profesionālo izaugsmi visas viņa karjeras laikā, tādējādi uzlabojot tiesneša un tiesas darba kvalitāti. Šīs darba kvalitātes viens no instrumentiem ir Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas veiktā tiesnešu profesionālās darbības kārtējā novērtēšana un ārpuskārtas novērtēšana, kas cita starpā vērtē tiesneša atceltos nolēmumus, apmeklētos tālākizglītības pasākumus, kā arī sniedz vērtējumu tiesnešu prasmju uzlabošanai.

Tiesnešu nepieciešamība izglītoties un tas, kādai šai mācību sistēmai jābūt, minēts vairākos starptautiskos dokumentos, kas nosaka gan vispārējos principus mācību organizēšanā, gan mācību tēmas un mācību metodiku.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Intervija
"Lielākā noziedzība Latvijā ir saistīta ar korupciju un naudas atmazgāšanu"
2019. gada sākumā vienu no pirmajām intervijām pēc stāšanās amatā J. Bordāns sniedza "Jurista Vārdam" un iezīmēja tajā savas apņemšanās tieslietu jomā. Šajā žurnāla laidienā, kurā ministrijas un tās padotības iestāžu ...
9 komentāri
Dina Gailīte
Redaktora sleja
Kurp šogad dodas tieslietu sistēma
Laila Medina
Tiesību politika
Cik daudz izdarīts ekonomisko noziegumu apkarošanā Latvijā
Toms Dreika
Tiesību politika
Dalītā īpašuma piespiedu nomas vietā – likumiskas zemes lietošanas tiesības
32 komentāri
Jurista Vārds
Notikums
Ar administratīvās atbildības reformas ceļvedi pārspēti iepriekšējie rekordi
Noslēdzot aizvadīto darba gadu ar savas pastāvēšanas vēsturē smagāko – vairāk nekā 400 gramu – izdevumu, kuram turklāt jau dažās dienās tika izpirkta liela daļa no izdevēja pasūtītās papildtirāžas, grāmatžurnāls ...
AUTORU KATALOGS